Zacienienia paneli fotowoltaicznych

Podziel się:
Instalacje fotowoltaiczne narażone są na zacienienia spowodowane różnymi czynnikami. Głównie są to pobliskie drzewa, kominy, linie wysokiego napięcia czy błędy projektowe.

Panele fotowoltaiczne Fot. Łukasz AugustyńskiPanele fotowoltaiczne Fot. Łukasz AugustyńskiProblematyczne również okazują się zabrudzenia paneli np. odchodami ptaków (które przyczyniają się do ich zniszczenia). Zalegający śnieg oraz kurz powodują zmniejszenie docierania promieni słonecznych do powierzchni paneli dlatego warto dbać o to, aby instalacja była czysta.

Jednym ze sposobów przeciwdziałania minimalizacji produkcji energii, które w tej chwili są standardem w każdych panelach fotowoltaicznych, jest stosowanie diod bypass. Umieszczone są one w tyłu panela w puszce przyłączeniowej i załączają się gdy na panelu pojawi się miejscowe zacienienie. Punkt ten zostanie wyłączony z układu, dzięki czemu pozostała powierzchnia panela pracuje.
REKLAMA:

W obecnie produkowanych panelach składających się z 60 ogniw montuje się 3 diody bypassowe. W starszych technologiach, gdzie panele nie były wyposażone w diody bypass, zacienienie powodowało wyłączenie z pracy całego panela, co drastycznie zmniejszało produkcję energii.

W tradycyjnych instalacjach, gdzie jedynym poziomem zabezpieczenia przed skutkami zacienień są diody bocznikujące, moc całego łańcucha zależy od jego najsłabszego panela, czyli tego zacienionego.

Problem pojawia się gdy na powierzchni panela znajdzie się drobne zacienienie np. ptasie odchody. Istnieje ryzyko, że nie spowoduje ono włączenia się diody bypass, przez co może pojawić się tzw. "hot spot” czyli miejsce na panelu o podwyższonej temperaturze. Powoduje to zniszczenie instalacji doprowadzając nawet do samozapłonu.

System SolarEdge oferuje nam optymalizatory mocy przyłączane do każdego panela, które pozwalają, aby każdy z nich miał swój maksymalny punkt pracy MPP. Jest to kolejny poziom zabezpieczeń przed skutkami zacienień. Optymalizatory umożliwiają wyznaczenie indywidualnego maksymalnego punktu pracy, dzięki czemu niezacienione panele w stringu mogą pracować ze swoją pełną mocą. Niższą moc ma jedynie panel, na którym powstał cień.

Zaletą systemu SolarEdge jest m. in. bezpieczeństwo oraz optymalizacja energii na poziomie modułu w przypadku miejscowego zacienienia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl
#czytelnia #instalacje #Instalacje elektryczne #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: