Jak urządzić kuchnię, aby w pełni wykorzystać jej potencjał?

Podziel się:
Urządzamy trudne miejsca w kuchni: nisza, narożnik i cokół - przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

1. Narożnik

Wiele przedmiotów i mało miejsca do przechowywania? Ten problem może rozwiązać dobrze zaaranżowana narożna szafka. Przy urządzaniu tego fragmentu kuchni pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim to pomieszczenie narzuca nam rozwiązanie, a ilość dostępnego miejsca wpływa na to, na jaki typ szafki możemy sobie pozwolić.

Fot. AtriiFot. Atrii
Najlepszym rozwiązaniem na urządzenie narożników będzie zastosowanie dostępnej na rynku tzw. karuzeli jest to półka obrotowa, w której drzwi otwierają się do środka, dzięki czemu nie obijają się o fronty sąsiednich szafek i nie utrudniają do nich dostępu, gdy są otwarte. - Pamiętajmy jednak, że karuzela znajduje zastosowanie tylko w większych kuchniach, ponieważ jej najbardziej praktyczna wielkość to 90x90 cm – mówi Marzena Mańk, właścicielka studia mebli kuchennych Atrii.

Fot. AtriiFot. Atrii
Popularna jest także szafka tzw. “nerka”, w której drzwi otwierają się na zewnątrz, a półki całkowicie wysuwają. Dzięki temu uzyskujemy łatwy dostęp do całej zawartości. Tańszym rodzajem takiej szafki jest tzw. półkole, gdzie półki wysuwają się jedynie do połowy.
REKLAMA:

Warto jednak pamiętać, że półki, które wysuwają się na zewnątrz, zapewniają co prawda lepszy dostęp do zawartości, jednak nie mają tak dobrego udźwigu jak standardowy regał.

2. Przestrzeń między blatem a szafkami

Wnęka między blatem a górnymi szafkami często jest pomijana podczas urządzania kuchni, a jej potencjał niedoceniany. Jak zaaranżować to miejsce?

Fot. AtriiFot. Atrii
Nisza to idealna przestrzeń, aby zapewnić sobie dodatkowe miejsce do przechowywania niezbędnych w kuchni przedmiotów. Pogłębiając blat roboczy do 65-70 cm, zyskujemy nie tylko dodatkową przestrzeń do pracy, ale też miejsce na montaż dodatkowych półek, na których można umieścić naczynia lub przyprawy – mówi Marzena Mańk.

Fot. AtriiFot. Atrii
We wnęce można zamontować liczne haczyki i uchwyty, na przykład na papierowe ręczniki lub przybory kuchenne. Takie rozwiązanie zapewnia przejrzystość, porządek, a także szybki dostęp do kuchennych akcesoriów.

Fot. AtriiFot. Atrii

3. Dodatkowa szuflada

Jak jeszcze możemy wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennych drobiazgów? Dobrym rozwiązaniem jest szuflada w cokole pod dolnymi szafkami, czyli półka umieszczona w miejscu, które przeważnie pozostaje puste. Mimo że jest węższa i mniejsza niż standardowa szuflada, to doskonale nadaje się do przetrzymywania na przykład ściereczek lub małych naczyń. Więcej miejsca można również uzyskać, decydując się na montaż sortownika pod zlew pogłębionego o taką szufladę. Co ważne, cokół można w każdej chwili wypiąć, dlatego utrzymanie powierzchni pod szafkami w czystości nie sprawi żadnych problemów.

Dzięki rozwiązaniom dostępnym na rynku urządzenie niszy czy narożnika nie sprawi większych problemów, a my zyskamy cenne miejsce do przechowywania kuchennych niezbędników.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Atrii
#w kuchnia #meble #wnetrza #poradnik #Meble kuchenne

Więcej tematów: