Czy powietrzne pompy ciepła ’’nie radzą sobie” przy niskich temp. zewnętrznych? Ekspert odpowiada

Podziel się:
Panuje obiegowa opinia, że powietrzne pompy ciepła nie są skutecznym źródłem ciepła w czasie trudnych warunków atmosferycznych (niska temperatura). Jak jest naprawdę? O zdanie zapytaliśmy eksperta, Pawła Tomakę, regionalnego inżyniera sprzedaży marki Wolf.

inż Paweł Tomaka fot. Wolfinż Paweł Tomaka fot. WolfOpierając instalację grzewczą w budynku na pompie ciepła priorytetem jest utrzymanie nominalnej wydajności grzewczej nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych rzędu -7 °C (średnia tej zimy) czy nawet -15 °C. System może działać za pomocą pomp splitowych (składające się z dwóch modułów – zewnętrznego i wewnętrznego) - w ofercie Wolf to produkt BWL-1S (grzanie + chłodzenie) lub monoblokowych (składające się z jednego modułu) BWL-1-A/I (grzanie).

Fot. WolfFot. Wolf
Pompy te gwarantują wydajność grzewczą wystarczającą do ogrzania budynku bez wspomagania niezależnym kotłem, kominkiem itp., ponieważ charakteryzują się najwyższym współczynnikiem COP wśród pomp dostępnych na rynku. W przypadku pomp marki Wolf czy jakichkolwiek innych, problem z wydajnością urządzeń przy bardzo niskich temperaturach mógłby się pojawić przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych na poziomie -25 °C. Pompa w takim wypadku pracuje wyłącznie przy udziale grzałki. Są to jednak sporadyczne przypadki max. 10 dni w roku. Przy budynkach nowych, bardzo dobrze izolowanych i często wyposażonych w odzysk ciepła z wentylacji (rekuperacja) oraz ogrzewanie czy chłodzenie płaszczyznowe udział grzałki elektrycznej jest wystarczający i całkowicie akceptowalny finansowo dla użytkowników. Gorzej sytuacja wygląda przy budynkach modernizowanych, gdzie mamy ogrzewanie grzejnikowe z dużą pojemnością wodną. Tu zdecydowanie najwłaściwszym rozwiązaniem dla domu wyposażonego w tradycyjne grzejniki wysokotemperaturowe (np. kaloryfery żeliwne) będzie pompa monoblokowa BWL-1-A/I (High Temperature HT) która jest w stanie zapewnić temperaturę wody wylotowej 65 °C nawet przy temperaturach zewnętrznych rzędu -25 °C. BWL-1-A/I może dostarczyć gorącą wodę o temperaturze 65 °C nawet przy zastosowaniu samej pompy ciepła (bez udziału grzałki).

Fot. WolfFot. WolfFot. WolfFot. Wolf
Instalacje z pompami ciepła cechują się skalowalnością, co oznacza, że można je instalować w budynkach różnej wielkości, tworząc układy ogrzewania działające w małej i wielkiej skali. W porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami technicznymi są one również bardziej ekologiczne, realnie obniżają zużycie energii i zmniejszają emisje, a w większości przypadków obniżają też koszty eksploatacji w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami wykorzystującymi paliwa kopalne.

Fot. WolfFot. Wolf
W pompach splitowych marki WOLF BWL-1S(B) wykorzystujemy rozwiązanie inwerterowe (inwerterowa regulacja pracy sprężarki dostosowuje moc grzewczą do aktualnego zapotrzebowania.) . To wyjątkowo energooszczędne działanie.
REKLAMA:

Sprężarka inwertowa o klasie efektywności energetycznej A, pozwala obniżyć zużycie energii nawet o 30% w porównaniu z pompami niewyposażonymi w tego typu sprężarki. Oznacza to korzyści zarówno dla użytkowników, jak i środowiska naturalnego. W urządzeniach bez inwertera dochodzi do znacznych i ciągłych wahań temperatur pomiędzy dolną i górną granicą. Temperatura spada, a następnie szybko wzrasta, powodując nagły wzrost zużycia energii. Urządzenia z inwerterami regulują temperaturę na zadanym poziomie, eliminując znaczne wahania co przekłada się na wyższy komfort i większe oszczędności dla użytkowników.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#instalacje #pompa_ciepla #obud #poradnik #Pompy ciepła

Więcej tematów: