60 lat ociepleń – Polska kluczowym rynkiem Europy

Podziel się:
IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła się 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych nie tylko z polską branżą ociepleń i chemią budowlaną.

Organizatorem dorocznego wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), branżowa reprezentacja producentów systemów i komponentów ETICS. W roku jubileuszu 60-lecia technologii ociepleń, środowiskowy dialog koncentrował się wokół odpowiedzi na pytania o rosnące wymogi stawiane budownictwu oraz drogi rozwoju jednej z najsilniejszej branż w Europie.

Fot. SSOFot. SSOFot. SSOFot. SSO
Ralf Pasker, szef European Association for ETICS (EAE), zaprezentował na konferencji wyniki monitoringu ocieplonych fasad kilkudziesięciu obiektów w Niemczech. To w stolicy tego kraju, Berlinie, w 1957 roku (60 lat temu!) zastosowano tę metodę po raz pierwszy na budynku mieszkalnym. Dyrektor EAE przedstawił dowody długowieczności ocieplonych elewacji. Jak wynika z badań, odpowiednio wykonane i eksploatowane, zwykle dopiero po 20 latach wymagają odnowienia.

Prelegent omówił również nowatorskie metody recyklingu materiałów termoizolacyjnych. Ralf Pasker podkreślił ponadto rolę Polski na europejskiej mapie ociepleń.

Wolumen polskiego rynku ETICS oceniany jest na poziomie 40 mln metrów kwadratowych ocieplonych powierzchni rocznie. Jedynie w Turcji wykonuje się więcej ociepleń – 60 mln m2, także dla ochrony przed upałem, bo system ETICS pełni też taką funkcję. Rynek niemiecki, przez lata niekwestionowany lider, szacowany jest obecnie na 37 mln m2. Tak silna pozycja naszej branży w Europie ma również duże znaczenia dla polskiej gospodarki – dodał Jacek Michalak, prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

Ważnym punktem konferencji były wystąpienia Romana Sobczaka z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Anny Wilczewskiej z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Przedstawiciele obu podmiotów zaprezentowali aktualne przepisy dotyczące systemów ociepleń, w tym zasady wprowadzania wyrobów do obrotu. Omówione zostały procedury oraz wyniki kontroli sprawowanych przez nadzór budowlany nie tylko u producentów, ale również w hurtowniach branżowych i budowach. Obie prelekcje dały początek żywej debacie, w której udział wzięli między innymi Jaromir Grabowski z GUNB oraz Marcin Kruk, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej.

Lucyna Olborska, dyrektor Polskiego Centrum Akredytacji, przybliżyła uczestnikom konferencji ideę akredytacji jako potwierdzenia kompetencji laboratoriów. W opinii prelegentki uwierzytelnienie ośrodków badawczych, obok norm i ocen zgodności, jest powszechnie uznanym i akceptowanym narzędziem wspierającym branżę.

Fot. SSOFot. SSOFot. SSOFot. SSO
Małgorzata Niziurska z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych przedstawiła wnioski z badań ogniowych systemów ociepleń. Prelegentka zwróciła uwagę na niedoskonałość uniwersalnych metod, które stosowane są do takich testów. Podkreśliła też znaczenie prawidłowego montażu systemu ETICS dla bezpieczeństwa pożarowego.

Ewa Sudoł z Instytutu Techniki Budowlanej omówiła zasady opracowania warunków oceny właściwości użytkowych systemów ociepleń. Poinformowała również o powołaniu Rady Technicznej ds. Krajowych Ocen Technicznych (KOT). Organ ten stawia sobie za cel opracowanie jednolitych zasad procedowania i wydawania KOT oraz współpracę przy definiowaniu warunków oceny wyrobów budowlanych.

O Krajowych Ocenach Technicznych mówiła również kolejna przedstawicielka Instytutu Techniki Budowlanej – Anna Panek. Prelekcja dotyczyła zmian w polskim systemie wprowadzania innowacyjnych wyrobów budowlanych do obrotu (weszły w życie 1 stycznia 2017 roku). Wicedyrektor ITB zdefiniowała format KOT i ścieżkę uzyskania nowego dokumentu odniesienia.

Fot. SSOFot. SSOFot. SSOFot. SSO
Specyfikę deklarowania właściwości użytkowych i znakowania wyrobów budowlanych do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków przeanalizował Sebastian Wall. Specjalista z Instytutu Techniki Budowlanej wyjaśnił aktualne warunki znakowania wyrobów znakami budowlanymi (B i CE) zgodne z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych i nowymi rozporządzeniami wykonawczymi.

Anna Wieprzkowicz z Politechniki Łódzkiej podjęła temat modyfikacji właściwości materiałów izolacyjnych oraz metod ich wyznaczania. Wysunęła tezę, że w przyszłości materiały izolacyjne powinny charakteryzować się nie tylko niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, ale także wysoką pojemnością cieplną.

Przewodniczący Komisji Technicznej SSO Mariusz Garecki wskazał kierunki rozwoju systemów ociepleń w odniesieniu do wymaganych aktualnie metod badawczych. Opisał, w jaki sposób zmiany technologiczne przekładają się na komunikację rynkową, która obejmować musi nowe cechy produktów i ich parametry techniczne. Zaproponował również koncepcję rozwoju dodatkowych metod badań, które umożliwiłyby konsumentom podejmowanie w pełni świadomych decyzji zakupowych.
REKLAMA:

Serdecznie dziękujemy za zaufanie, jakim obdarzył nas krajowy świat ociepleń, a którego wyrazem jest tak liczny i aktywny udział w naszym corocznym spotkaniu. Mamy nadzieję, że nie zawiedliśmy oczekiwań i że tak jak poprzednio nasze forum dostarczyło aktualnych, ciekawych informacji oraz nowych pomysłów – podsumował IV Międzynarodową Konferencję ETICS prezes Jacek Michalak.

Dalsze informacje na temat wszystkich edycji Międzynarodowej Konferencji ETICS dostępne są na stronie internetowej www.konferencjaetics.com.pl.
Piąta odsłona firmowanego przez SSO wydarzenia odbędzie w maju 2018 roku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: SSO
#wiadomości #izolacje #konferencja #sso

Więcej tematów: