Światowe porządki. Jak sprzątają internauci w różnych krajach?

Podziel się:
Firma Kärcher zleciła przeprowadzenie międzynarodowego badania, którego celem było zapoznanie się ze zwyczajami dotyczącymi utrzymania czystości w domu. W badaniu uwzględniono również Polaków. Jak wypadamy na tle innych krajów? Ile czasu poświęcamy na porządki? Czy czysty dom to dla nas wartość, z jakich pomocy najczęściej korzystamy sprzątając i jak dzielimy się obowiązkami? Wyniki badania przedstawiamy poniżej.

Fot. KärcherFot. KärcherBadanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej próbie ponad 1000 internautów w każdym kraju, czyli w: Brazylii, Chinach, Niemczech, Francji, USA i Polsce. Tegoroczna fala badania została przeprowadzona przez agencję badawczą Research Now. Respondentów pytano o cztery kwestie oraz każdy z krajów miał swoje dwa odrębne pytania. Badanie to dostarczyło ciekawych wyników, które rzucają nowe światło na kwestie utrzymania porządków w domu i nierzadko przeczą stereotypom. Jak odpowiadali internauci? Sprawdźmy!

Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi

80% ankietowanych internautek w Polsce na pytanie: „Kto odpowiada za porządki w Twoim gospodarstwie domowym?” odpowiadało , że właśnie one. Przy czym takiej samej odpowiedzi udzieliło jedynie 43% mężczyzn. Średnio we wszystkich badanych krajach 76% kobiet i 56 % mężczyzn, bierze na siebie główną odpowiedzialność za porządki w domu. Jedynie w Stanach Zjednoczonych, proporcje są mniejsze, mianowicie 68% kobiet i 73% mężczyzn przyznaje się do zajmowania się domem.
REKLAMA:

Bo w domu musi być czysto

Kolejne pytanie poruszało kwestię ważności czystego wnętrza domu dla respondentów. I tutaj internauci z całego świata wykazali się wielkim przywiązaniem do wysprzątanego domu jako cenionej wartości. Średnio 91% ankietowanych ze wszystkich krajów stwierdziło, że czysty dom jest dla nich ważny lub bardzo ważny. Nie ma znaczącej różnicy między mężczyznami a kobietami w żadnym z krajów w tej kwestii.

Jak Polska wypada na tle innych krajów? Choć wynik jest wysoki, bo wynosi aż 87% osób, to jednak plasuje nas on na ostatnim miejscu spośród badanych krajów. Najwięcej osób wskazało na czysty dom jako wartość w Brazylii, mianowicie 97% ankietowanych.

Młodzież z Polski bierze się za porządki

W badanych krajach średni tygodniowy czas poświęcany na sprzątanie to trzy godziny dwadzieścia minut. Blisko tej średniej uplasowała się Polska z wynikiem 3:25. Rekordy w ilości czasu spędzanego na sprzątaniu pobili, co nie dziwi, przywiązani do czystego domu Brazylijczycy, którzy sprzątają aż cztery godziny pięć minut. 9% z nich spędza na tej czynności więcej niż dziesięć godzin tygodniowo. Najkrócej sprzątają mieszkańcy Chin , mianowicie w Państwie Środka na porządki przeznacza się niecałe dwie i poł godziny tygodniowo. We wszystkich badanych krajach istnieje silna dysproporcja, gdyż kobiety sprzątają średnio około czterech godzin (3:56) podczas gdy mężczyźni tylko ponad dwie godziny (2:46) .

Co ciekawe w Polsce najmłodsza grupa badanych między 18 a 24 rokiem życia sprząta w tygodniu średnio 25 minut dłużej niż inne grupy wiekowe w naszym kraju. W innych krajach tendencja ta jest odwrócona. Młodzi Polacy są grupą wyjątkowo dbającą o czystość.

Pomoc potrzebna od zaraz

Aż 40 % Brazylijczyków dzieli prace domowe między członków swojej rodziny a nawet deleguje je na innych (10%). W Polsce 34% przebadanych również dzieli się obowiązkami z innymi członkami rodziny. A czy respondenci przyznają się do korzystania z innych pomocy? Okazuje się, że tak, zaraz za środkami chemicznymi, z których korzysta we wszystkich krajach aż 83% badanych uplasowały się elektryczne urządzenia czyszczące (74%) Trzecie miejsce z dużo niższym wynikiem zajęły domowe sposoby czyszczenia takie jak proszek do pieczenia, ocet, cytryna (48%). Polacy otrzymują najwięcej pomocy od bliskich (59%). Na drugim miejscu plasują się Chiny (52%). Dla porównania we Francji z porządkami trzeba sobie radzić w większości samemu, gdyż tylko 32% Francuzów otrzymuje jakąkolwiek pomoc od rodziny w czasie sprzątania.

Pytania, które zadano tylko mieszkańcom Polski dotyczyły sposobów radzenia sobie z czynnością mycia podłóg. Na pytanie jakich sprzętów i pomocy najczęściej używasz do mycia i czyszczenia podłóg (kamienne posadzki, płytki ceramiczne, posadzki typu PVC, linoleum, podłogi korkowe i drewniane, laminowane panele)?, najwięcej bo aż 56% polskich gospodarstw korzysta z odkurzacza, 42% z mopa z systemem wyżymania i 42% z mopa bez systemu wyżymania (do wyciskania ręcznego), 30% ze zwykłych szmat i 23% z ręczników papierowych. Nie ma znaczących różnic między kobietami i mężczyznami. Na drugie pytanie, czego najbardziej nie lubisz w myciu i czyszczeniu podłóg, 28% Polaków wskazała niedomytych podłóg czy pozostawionych śladów i smug, 19% - pracochłonnego i długiego procesu czyszczenia: tj. najpierw odkurzania a potem mycia z użyciem środka czyszczącego, 14% - wyżymania mopa, 12 % - czyszczenia sprzętu po myciu.

Szukając remedium na nielubianą czynność jaką jest mycie podłóg. Na rynku pojawiły się nowe urządzenia, które łączą w sobie funkcje zbierania zanieczyszczeń i mycia podłogi. Mop elektryczny FC 5 to urządzenie, które kładzie raz na zawsze kres wszystkim z wymienionych w badaniu problemów z myciem podłogi. Urządzenie to dzięki szybko obracającym się padom walcowym, które są na bieżąco zwilżane roztworem środka czyszczącego nie tylko myje i osusza podłogę ale także wstępnie usuwa z niej suche zabrudzenia. FC 5 zapewnia wysoki poziom higieny i pełną gotowość do pracy dzięki systemowi samooczyszczania padu walcowego. A to oznacza jedno: koniec z wysiłkiem fizycznym przy wyciskaniu mopa i bezpośrednim kontaktem z brudem. Mop elektryczny FC 5 to także oszczędność wody. Urządzenie zużywa jej o 85% mniej niż gdy korzystamy z tradycyjnego mopa, czy ścierki. Dzięki swej pionowej budowie urządzenie jest łatwe w przechowywaniu oraz stylowe. Ruchoma głowica czyszcząca zapewnia dotarcie w najgłębsze zakamarki, pod meble etc. Urządzenie jest idealne do utrzymania w czystości różnorodnych pokryć podłogowych: kamienne posadzki, płytki ceramiczne, elastyczne posadzki typu vinyl, PVC, linoleum, parkiet, podłogi korkowe i drewniane, laminowane panele podłogowe. Sprawdzi się więc w całym domu. Po pracy mopem elektrycznym FC 5 podłoga jest sucha już w niecałe dwie minuty. Pady urządzenia są bardzo proste w czyszczeniu. Można je bezpiecznie uprać w pralce w temp. 60 stopni.

Badania jasno wskazują, że czystość w domu jest ważna i to dla ludzi na całym świecie. Dlatego warto sprawić by jej utrzymanie było prostsze i zajmowało mniej czasu. W tym wszystkim pomogą niezawodne sprzęty marki Kärcher.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kärcher
#wiadomości #maszyny #badania #karcher

Więcej tematów: