Jak zadbać o taras, podjazd i ogród?

Podziel się:
To ostatni dzwonek by zadbać o taras, podjazd i ogród przed nadchodzącym załamaniem pogody. Sprawdź co możesz zrobić, by wiosną śnieg odsłonił betonowe elementy w nienaruszonym stanie.

Kruszące się płytki na tarasie

Taras to miejsce poddawane zmiennym warunkom atmosferycznym. W okresie jesienno-zimowym jest przez to szczególnie narażony na uszkodzenia. By nie kruszył się i nie pękał musi być dobrze zaprojektowany i fachowo wykonany.

- Materiały stosowane do wykończenia tarasu są zwykle mrozoodporne, ale podatne na uszkodzenia mechaniczne. Słabej jakości produkty prędzej czy później same ujawnią wady i ubytki. Podobnie jest z zaprawą klejową i fugami. Powinny także charakteryzować się odpornością na mróz – mówi Andrzej Chłopek, dyrektor ds. handlowych firmy PROBET-DASAG. Jeśli spoiny posiadają ubytki możemy wymienić je jeszcze przed nadejściem zimy. W tym celu należy użyć ostrego narzędzia i pozbyć się fragmentów fug tak, by nie uszkodzić płytek. Szczeliny następnie odtłuścić za pomocą specjalnego preparatu lub wody z detergentem. Kolejnym krokiem jest nałożenie elastycznej spoiny, tak by ubytki były dokładnie wypełnione.
REKLAMA:

Płytki odpadają!

Jeśli z naszego tarasu odpadają płytki należy je przykleić przed załamaniem pogody. - Płytkę i powierzchnię pod nią oczyszczamy z fragmentów kleju. Zaprawę umieszczamy równo na płytce i podłożu, przykładamy i dociskamy. Co ważne, klej musi być mrozoodporny. Kiedy płyty jedynie kruszą się na ich powierzchni stosujemy farbę elastyczną wodoszczelną. Będzie ona chronić posadzkę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Warstwa, która wniknie głęboko w szczeliny stanie się też odporna na ścieranie – radzi Andrzej Chłopek.

Konserwacja podjazdu


Zima to sprawdzian konstrukcji, wykonania i dobru materiałów naszego podjazdu. Padający i topniejący na zmianę śnieg oraz niskie temperatury, mogą stać się przyczyną niszczenia nawierzchni. Jeśli nie chcemy, by już powstałe ryski czy uszkodzenia powiększyły się, musimy zabezpieczyć je cementową zaprawą naprawczą.

- Dobrze przygotowane podłoże pod użycie chemii budowlanej powinno być porowate i szorstkie. Wszystkie luźne elementy oraz te o słabej wytrzymałości trzeba skuć. Minimalna szerokość ubytków musi wynosić ok 5mm. Następnie, wg kolejności zwilżamy beton wodą, rozprowadzamy masę kontaktową za pomocą pędzla, a po jej wyschnięciu powtarzamy czynność. W tym miejscu nakładamy masę naprawczą upewniając się, że wszystkie spękania są dobrze wypełnione. Pamiętajmy, że zaprawa zaczyna wiązać się po ok 1-2 godzinach. Całą powierzchnię najlepiej zabezpieczyć na noc folią budowlaną – zaleca ekspert PROBET-DASAG.

Piesze ścieżki, które służą latami

Ścieżki w ogrodzie są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim użytkowym. Już podczas doboru materiałów możemy zdecydować się na taki, który nie będzie wymagał uwagi i prac konserwacyjnych. Należą do nich twarde nawierzchnie takie jak granit, kwarcyt czy bazalt. Z kolei ścieżki ziemne, kamienne czy żwirowe wymagają starannej pielęgnacji, ponieważ są narażone na zarastanie.

- Trwałym i dobrze spełniającym zadanie dekoracyjne surowcem jest beton. Ścieżki ogrodowe wykonane z tego materiału są wytrzymałe, a ponad to mogą zaskakiwać kształtem i barwą. Płyty betonowe są antypoślizgowe, mrozoodporne i nie pochłaniają wody – podkreśla ekspert firmy PROBET-DASAG. By zapobiec wnikaniu wilgoci i zanieczyszczeń należy zabezpieczyć ścieżkę odpowiednim impregnatem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PROBET-DASAG
#ogrod #ogrody #taras #do pielegnacja #poradnik #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy #Balkony, tarasy

Więcej tematów: