Jak przygotować się do remontu łazienki?

Podziel się:
Ceramika Paradyż radzi jak się przygotować do remontu łazienki, aby przebiegł szybko i bezboleśnie, a jego efekt cieszył przez długie lata.

Fot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika Paradyż

Po pierwsze – projekt szyty na miarę!

Warto zacząć remont łazienki od weryfikacji potrzeb domowników względem tego pomieszczenia. Trendy i rozwiązania prezentowane w magazynach i na portalach wnętrzarskich z pewnością dostarczą inspiracji, jednak najważniejszą zasadą remontu powinno być osobiste przekonanie do danego rozwiązania i jego funkcjonalności. Dlatego, zanim podejmiemy decyzje co do zakupu wyposażenia, doboru materiałów i kolorów trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są potrzeby i zwyczaje domowników. Czy uda się zapanować nad kosmetykami na półce nad umywalką, czy jednak lepiej ukryć je w zamkniętych szafkach. Kabina prysznicowa, czy wanna? A może jedno i drugie? Odpowiedź najczęściej jest uzależniona od dostępnej powierzchni pomieszczenia. Jeśli jest ona ograniczona, idealnym rozwiązaniem będzie bezprogowa kabina prysznicowa (tzw. walk-in). Jej cechą charakterystyczną jest płaski brodzik lub wyprofilowana podłoga wyłożona kaflami oraz osłony z tafli szkła bez ruchomych elementów czy drzwi. Uwzględniając w tym modelu kabiny jednolitą podłogę, pomieszczenie wydaje się większe, bardziej przestronne i przytulne. Kamień dekoracyjny, beton architektoniczny, czy modne drewno może wyglądać w łazience bardzo efektownie i elegancko, ale wymaga odpowiedniej konserwacji. Jeśli więc nie mamy czasu na taką pielęgnację, warto wybrać bardziej praktyczne rozwiązanie jakim są klasyczne płytki ceramiczne.

Fot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika Paradyż

Po drugie: Strefy, kolory i wzory

Za pomocą kolorów i wzorów płytek możemy stworzyć w łazience przytulne strefy lub optycznie powiększyć przestrzeń. W małych łazienkach dobrze sprawdzają się jasne kolory, nie oznacza to jednak, że ściana musi być jednolita i „nudna”. Rozwiązaniem mogą być dekory lub inserta, czyli zdobienia, które urozmaicają powierzchnię i nadają jej unikalnego charakteru. W dużej łazience warto postawić na zasadę kontrastu – ciemnych i jasnych płaszczyzn sąsiadujących ze sobą. Efektowną dekorację można stworzyć także za pomocą wstawek z mozaiki.

Aranżując przestrzeń w łazience warto także oddzielić część kąpielową, czyli wannę i/lub kabinę od części z toaletą i umywalką. Doskonale sprawdzi się tutaj ścianka działowa, niekoniecznie sięgająca aż do sufitu, która optycznie wydzieli aneksy. Jeżeli nie jest to możliwe, do podziału na strefy można wykorzystać kolory i wzory płytek ceramicznych. Fragment ściany wyłożony płytkami w innym kolorze lub z innym wzorem pomoże optycznie stworzyć wrażenie nieco innej, wyodrębnionej przestrzeni.

Fot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika Paradyż

Po trzecie: Remont łazienki „od kuchni” – porady techniczne

Mimo bogactwa inspiracji w zakresie urządzania wnętrz wiele osób ma wątpliwości od czego należy zacząć planowanie remontu. O całym procesie „od kuchni” opowiada Ewelina Goździk, Projektant wnętrz Ceramiki Paradyż: „ Przed przystąpieniem do remontu łazienki należy zastanowić się czy planujemy zmieniać układ funkcjonalny pomieszczenia np. zamienić wannę na prysznic lub zamontować dodatkową umywalkę. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy da się zmienić istniejącą instalację warto skorzystać z porady fachowca. Kontakt ze specjalistą na etapie planowania remontu pomoże nie tylko oszacować czas jego trwania, ale przede wszystkim koszty. Dobrą praktyką jest założenie z góry dodatkowych kilku procent do zakładanej kwoty. Podobnie jest z czasem remontu. Zwykle trwa on około dwa dodatkowe tygodnie”.
REKLAMA:

Filarem każdego remontu jest ekipa remontowa i wyposażenie. W przypadku ekipy remontowej warto pamiętać, że czas oczekiwania na niektórych specjalistów może sięgać nawet roku, dlatego planując remont należy uwzględnić ten fakt w harmonogramie. „Po wyborze ekipy remontowej nadchodzi pora na zaplanowanie wyposażenia łazienki. Nie warto zostawiać tego elementu na ostatnią chwilę, ponieważ czas oczekiwania na produkty może sięgnąć kilku tygodni. Planując zakup płytek warto uwzględnić około dziesięcioprocentowy zapas na wypadek uszkodzenia w czasie remontu lub po jego zakończeniu. Większość producentów zapewnia możliwość zwrotu pełnych i nienaruszonych opakowań” – podpowiada Ewelina Goździk. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z remontem, czy urządzaniem łazienki na nowo należy zadbać o utylizacje odpadów poremontowych. Można samodzielnie zamówić kontener w firmie utylizacyjnej lub zlecić taką usługę ekipie remontowej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ceramika Paradyż
#wnetrza #lazienka #do remont #paradyz #poradnik #Wykończenia ścian wewnetrznych

Więcej tematów: