Użytkowe betony konstrukcyjne

Podziel się:
W książce zawarto obszerny materiał wskazujący na możliwość takiego zaprojektowania mieszanki betonowej jako materiału wyjściowego do wykonania betonów, których właściwości można kształtować już na etapie uzyskania informacji o ich przeznaczeniu i warunkach w jakich mogą być eksploatowane.

Użytkowe betony konstrukcyjnePodtytuł: Modele kształtowania struktury i właściwość
Wydanie: I
Autor: Aleksander Świtoński
Format: 150mm/235mm
Objętość: 166
ISBN 978-83-01-20033-6
Cena: 59 zł
Termin wydania: 15 września 2018 r.
Rodzaj oprawy: Miękka
Kategoria i podkategoria: Nauki techniczne/ Budownictwo

Opis:

W książce zawarto obszerny materiał wskazujący na możliwość takiego zaprojektowania mieszanki betonowej jako materiału wyjściowego do wykonania betonów, których właściwości można kształtować już na etapie uzyskania informacji o ich przeznaczeniu i warunkach w jakich mogą być eksploatowane.
REKLAMA:

Autor skonstruował matematyczny model kształtowania struktury betonu w powiązaniu z jego późniejszymi właściwościami eksploatacyjnymi, bazując na doświadczalnych cechach komponentów oraz wielkości ich udziału w mieszance betonowej. Jest to kompleksowe ujęcie problemu, znacznie bardziej rygorystyczne w stosunku do innych teorii i publikacji o tożsamej i pokrewnej tematyce.

Na podstawie zbudowanego modelu udowodniono, iż wzrost wytrzymałości betonu możliwy jest do uzyskania w wyniku zastosowania wyższej aktywności cementu w mieszance betonowej, przy niezmienionej aktywności spoiwa. Z podanego modelu wynika, iż betony o jednakowej wytrzymałości, lecz niższym stosunku wodno-cementowym są zdecydowanie szczelniejsze, dlatego wykazują mniejszy skurcz i są bardziej odporne na wpływ agresywnych czynników atmosferycznych.

Zbudowany model opisu wytrzymałości betonu uzasadnia potrzebę zastosowania metody projektowania składu mieszanki, w której w większym stopniu uwzględnione zostaną doświadczalnie wyznaczone cechy jakościowe składników. Pozwala to na stworzenie realnych możliwości racjonalnego wykorzystania materiałów w projektowaniu betonów o z góry określonych cechach wytrzymałościowych i trwałości.

Monografia przeznaczona jest dla inżynierów z zakresu konstrukcji betonowych, technologów betonu, studentów I i II stopnia studiów dziennych i zaocznych, a zwłaszcza słuchaczy III stopnia studiów doktoranckich kierunku budownictwo oraz pracowników naukowych uczelni jak również instytutów badawczych.

Informacja o autorze/ redaktorze: Prof. WSG dr hab. inż. Aleksander Świtoński

Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Katedra Konstrukcji Budowlanych.

Osiągnięcia dydaktyczne:

Konstrukcje betonowe, Konstrukcje prefabryko­wane, Technologia betonu, Materiały budowlane, Fizyka budowli, Seminar­ium dyplomowe.
Projekt i wykonanie stanowisk badawczych pomiaru izolacyjności termicznej przegród oraz przewodności cieplnej materiałów budowlanych.
Autorski algorytm i program komputerowy planowania badań i analizy wyników eksperymentalnych.
Autorska metoda oraz program komputerowy projektowania betonów.

Osiągnięcia organizacyjne

W latach 1988-1991 Kierownik Zakładu Budownictwa w WSI Opole.
Od 1985 r. członek Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Opolu.
Od 1967 r. członkowstwo w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Od 1987 r. członek Komisji Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
W latach 2001 do 2005 przewodniczący związku zawodowego Unia Profesorów Polskich przy Politechnice Koszalińskiej.
Od 2014 roku Ekspert z zakresu Inżynierii Materiałowej w Narodowym Centrum Nauki.

Uznanie w środowisku naukowym:

Nagroda Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Zespołowa III Stopnia – 1970 rok.
Nagroda Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Indywidualna Stopnia III – 1979 rok.
Nagroda Wojewody Opolskiego za Najużyteczniejszą Pracę Doktorską dla Województwa – 1979 rok.
Nagrody Rektora WSI i Politechniki Opolskiej: Indywidualna I stopnia – 1980 r., Indywidualna I stopnia – 1982 r., Indywidualna III stopnia – 1985r., Zespołowa III stopnia – 1987 r., Indywidualna I stopnia – 1990 r.

Rekomendacje:

W monografii zawarto bardzo obszerny materiał wskazujący na możliwość takiego zaprojektowania mieszanki betonowej jako materiału wyjściowego do wykonania betonów, których właściwości można kształtować w oparciu o modele matematyczne już na etapie uzyskania informacji o ich przeznaczeniu i warunkach w jakich mogą być eksploatowane.

Autor, w przeważającym zakresie oparł się tu na wiedzy i wieloletnich badaniach własnych, jak również na bogatej literaturze krajowej i zagranicznej. Zarówno część opisowa monografii, a zwłaszcza zamieszczone w niej wzory, przykłady obliczeniowe oraz grafiki, w sposób nieskomplikowany i bardzo przystępny dla czytelnika, przedstawia nową teorię kształtowania struktury betonu, kosztem jedynie niewielkiego wkładu jaki jest niezbędny do uzyskania oczekiwanych właściwości finalnych materiałów, odpowiednich do warunków ich wbudowywania, eksploatacji i zakładanej trwałości. Monografia jest cennym materiałem wspomagającym inżynierów budownictwa zajmujących się projektowaniem betonów, pracowników naukowych uczelni a także studentów na kierunku budownictwo. Zbyt często w praktyce zapomina się o konieczności podejścia profilaktycznego do pewnych działań, szczególnie w ogólno pojętej działalności budowlanej, których skutki w konsekwencji mogą się potem okazać nieodwracalne, kosztowne a nawet zagrażające bezpieczeństwu.

Monografia jest tu także próbą zwrócenia uwagi na powagę problemu, jakim jest właściwy sposób kształtowania właściwości betonu, kompozytu powszechnie kojarzonego z jednym najtrwalszych i najmocniejszych materiałów stosowanych w budownictwie, czemu niejednokrotnie zaprzecza praktyka budowlana.

Autor, w monografii skonstruował matematyczny model kształtowania struktury betonu w powiązaniu z jego późniejszymi właściwościami eksploatacyjnymi, bazując na doświadczalnych cechach komponentów oraz wielkości ich udziału w mieszance betonowej. Jest to kompleksowe ujęcie problemu, znacznie bardziej rygorystyczne w stosunku do innych teorii i publikacji o tożsamej i pokrewnej tematyce. Tak jak to już wspomniano wyżej, obecny etap wiedzy na temat betonów nie powinien pozostać w fazie niezmiennej, ponieważ każda zmiana w podwyższeniu ich wartości użytkowych, powiązanych z ich trwałością będzie wiązała się głównie z bezpieczeństwem użytkowym oraz racjonalnymi kosztami eksploatacyjnymi konstrukcji betonowych.

Książka w sposób kompleksowy, bardzo przystępny i zrozumiały przekazuje wiedzę czytelnikowi, niezależnie od tego czy będzie nim pracownik naukowy, student, czy też inżynier budownictwa. Zawiera w sobie zarówno część teoretyczną odnoszącą się do aktualnej literatury jak również bardzo cenną wiedzę praktyczną, dodatkowo opartą na zamieszczonych przykładach, co jest bardzo pomocne we wdrażaniu tej wiedzy w praktyce. Autor monografii wykazał się wysokimi umiejętnościami formułowania i rozwiązywania problemów matematycznych, które uzupełniono o przykłady i wyliczenia praktyczne.

Dr hab. inż. Dariusz Bajno, prof. UTP

Recenzowana książka napisana została w sposób zachęcający czytelnika do zagłębienia się w trudne zagadnienie struktury betonu i jego modelowania. Autor wykazał się umiejętnościami formułowania i rozwiązywania problemów matematycznych. Trudniejsze fragmenty omówione zostały w sposób zrozumiały. Polecam książkę studentom, inżynierom jak i młodym pracownikom nauki.

Prof. dr hab. inż. Henryk Holka, Bydgoska Szkoła Wyższa

Notka na IV okładkę:

Bazując na doświadczalnych cechach komponentów oraz wielkości ich udziału w mieszance betonowej, autor niniejszej publikacji skonstruował matematyczny model kształtowania struktury betonu w powiązaniu z jego późniejszymi właściwościami eksploatacyjnymi.

Zbudowany wzorzec opisu wytrzymałości betonu uzasadnia potrzebę zastosowania metody projektowania składu mieszanki, w której w większym stopniu uwzględnione zostaną doświadczalnie wyznaczone cechy jakościowe składników. Pozwala to na stworzenie realnych możliwości racjonalnego wykorzystania materiałów w projektowaniu betonów o z góry określonych cechach wytrzymałościowych i trwałości.

Dzięki tej publikacji poznasz m.in.:

podstawowe parametry modelu struktury betonu konstrukcyjnego,
analityczno-doświadczalną metodę doboru uziarnienia kruszywa do betonów konstrukcyjnych oraz
zasady kształtowania struktury betonu: w projektowaniu składu mieszanki, w aspekcie odporności na czynniki zewnętrzne i w procesie wibroprasowania mieszanki betonowej.

Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla inżynierów zajmujących się konstrukcjami betonowymi oraz technologów betonu. To także doskonały materiał dla studentów budownictwa, a zwłaszcza słuchaczy studiów doktoranckich oraz pracowników naukowych uczelni, jak również instytutów badawczych.

Portal oBud.pl jest patronem medialnym książki.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PWN
#czytelnia #materiały konstrukcyjne #ściany #beton #wydawnictwa

Więcej tematów: