Jakie będą trendy 2019 w budownictwie?

Podziel się:
Budownictwo to branża, w której od zawsze najważniejsze są jakość wykonania i ponadczasowe rozwiązania. Nie znaczy to jednak, że nie jest ona podatna na trendy. Domy energooszczędne, minimalistyczne i przede wszystkim funkcjonalne – to najpopularniejsze tendencje w budownictwie w 2019 roku. Specjaliści z Pracowni Projektowej Dobre Domy zebrali najciekawsze trendy nowego roku i wyjaśnili, jak wykorzystać je podczas budowy domu.

Fot. Dobre DomyFot. Dobre Domy
Podczas wybierania projektu domu warto przede wszystkim myśleć o swoich potrzebach (również w perspektywie długoterminowej), a dopiero potem skonfrontować je z obecnymi trendami. Na szczęście najczęstsze tendencje w budownictwie w 2019 roku wynikają z postępu technologicznego, a nie jedynie chwilowej mody. Inwestycja w budynki, w których wykorzystano poniższe trendy sprawi, że dom na długie lata będzie przyjazny domownikom, naturze i budżetowi jego właścicieli.

Projektowanie domu energooszczędnego – zalety dla budżetu i środowiska

Jednym z najważniejszych trendów w budownictwie jest mądre zarządzanie zasobami energetycznymi, czyli takie, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze, a dodatkowo będzie też przyjazne środowisku. Przykładem takiego rozwiązania jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim można pozyskać np. prąd do zasilenia AGD i RTV oraz urządzeń grzewczych. Najpopularniejszym systemem opartym na tego rodzaju zasobach są instalacje fotowoltaiczne połączone np. z pompą ciepła.

Budowanie domu w standardzie energooszczędnym staje się nie tylko ekonomiczną alternatywą, ale też obowiązkiem regulowanym przez prawo. Od 2021 roku wszystkie domy będą musiały spełniać wymóg zapotrzebowania na energię cieplną na poziomie niższym niż 70 kWh/m2 rocznie. Przepisy pozwolą na ograniczenie smogu i hałasu.

W 2019 roku popularne będą też budynki dobrze nasłonecznione. Brak odpowiedniej ilości światła naturalnego może wpłynąć negatywnie na komfort życia domowników. W związku z tym przeszklenia będą stanowiły coraz większą powierzchnię domu. Duże okna od południowej strony budynku sprawią, że promienie słoneczne będą długo docierać do pomieszczenia nawet w zimowy dzień, co poprawi samopoczucie domowników. Jest to też ważne ze względów energetycznych – promienie słoneczne przedostające się przez okna ocieplają wnętrze.

Inteligentny dom – bezpieczeństwo i kontrola zamknięte w aplikacji

Ciągły postęp technologiczny wpłynął również na branżę budowniczą, a dokładniej – na projektowanie inteligentnych domów. Są to obiekty, w których z poziomu aplikacji mobilnej można zarządzać urządzeniami AGD i RTV, ogrzewaniem i oświetleniem w domu. Wykorzystanie nowych technologii znacznie poprawia komfort życia i bezpieczeństwo w domu oraz ułatwia organizację życia domowników. Dodatkowo zwiększa wartość rynkową domu w dłuższej perspektywie.

Jedną z najbardziej użytecznych nowinek technologicznych jest rozwiązanie, które pozwala na zamykanie i otwieranie okien za pomocą aplikacji. Taka opcja sprawi, że w momencie pogorszenia się pogody możesz zamknąć okna, nawet jeśli nie przebywasz w domu, a w razie dłuższej nieobecności zyskujesz pewność, że są one szczelnie zamknięte. Podobne rozwiązania są oferowane w przypadku wspomnianych już systemów grzewczych. Kolejną ważną technologią wykorzystywaną w budownictwie jest kontrola biometryczna, czyli możliwość otwierania drzwi do domu odciskiem palca oraz dłoni. To rozwiązanie sprawi, że już nigdy nie trzeba będzie szukać kluczy.

Minimalistyczne projekty – im mniej, tym lepiej

Projekty współczesnych domów pod względem estetycznym zmierzają w stronę minimalizmu. Już na etapie planowania są usuwane wszystkie zbędne elementy architektoniczne np. wykusze. Coraz częściej wybiera się kubiczne formy o płaskich dachach i surowym wykończeniu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dachu warto uzależnić ten wybór przede wszystkim od lokalizacji domu. Na przykład:
- domy budowane w miastach lub w ich okolicach mogą mieć płaskie pokrycia dachowe,
- domy znajdujące się w górach czy zimnych rejonach kraju warto wybudować z klasycznym, spadzistym dachem. Dzięki temu śnieg łatwiej zsunie się z dachu i nie będzie stanowi niebezpieczeństwa dla domowników.
REKLAMA:

Walorami wizualnymi można natomiast bez obaw kierować się w przypadku orynnowania. Współczesne systemy są coraz bardziej estetyczne, a najmodniejszymi kolorami rynien na przyszły rok są antracyt i czerń. Surowe wykończenie idealnie dopełni elewacja inspirowana naturalnymi materiałami, czyli taka, w której wykorzystuje się drewno i kolory ziemi.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dobredomy.pl
#czytelnia #projekty #dom #wnetrza #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: