BHP w miejscu pracy pod kątem oświetlenia

Podziel się:
Zmniejsza liczbę wypadków, zwiększa produktywność i poprawia atmosferę – nie ulega wątpliwości, że oświetlenie to kluczowy element dobrze zaprojektowanego miejsca pracy. Jakie rozwiązania zastosować, aby zapewnić bezpieczeństwo i poprawić wydajność?

Fot. GTVFot. GTV
Niezależnie od rodzaju miejsca pracy, należy zagwarantować odpowiednie oświetlenie. Tym bardziej, że kodeks pracy zobowiązuje do tego pracodawcę – ma on obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy i dotyczy to również kwestii oświetlenia.

Fot. GTVFot. GTV

Czynniki wpływające na wygodę widzenia w miejscu pracy

Podstawowym czynnikiem wpływającym na dobre oświetlenie jest jego natężenie określane w luksach (lx). Ma wpływ na to, jak szybko, bezpiecznie i wygodnie pracownik wykona zadanie wzrokowe. Zbyt słabe natężenie będzie wymagało od pracownika większego wysiłku i uwagi, natomiast zbyt duże może powodować rozdrażnienie oczu. W jednym i w drugim przypadku źle dobrane natężenie światła może skutkować uczuciem zmęczenia i przyczyniać się do powstania wad wzroku. Kolejny czynnik wpływający na jakość oświetlenia to jego barwa, która również może wpływać na samopoczucie pracowników. – Barwy ciepłe sprawią, że będziemy bardziej zrelaksowani i odprężeni, natomiast zimne stymulować nas będą do pracy i skupienia – mówi Maciej Majewski, Product Manager, GTV Lighting. – Interesującym rozwiązaniem będzie zastosowanie opraw LED z możliwością regulacji barwy światła, jak na przykład oprawy LED BOLERO – dodaje. Takie rozwiązanie pozwala na przykład w łatwy sposób zamienić stanowisko w zależności od indywidualnych potrzeb.

Fot. GTVFot. GTVFot. GTVFot. GTV

Parametry wpływające na wybór oświetlenia

Jak w każdej firmie, kluczowe będą czynniki ekonomiczne – odpowiednio dobrane systemy oświetleniowe pozwalają na zmniejszenie zużycia energii, nie powodując przy tym obniżenia jakości. – Kluczowe dla budżetu firmy będą rozwiązania LED – mówi Maciej Majewski, Product Manager, GTV Lighting. – Oprócz obniżenia kosztów energii zapewniają one dłuższą żywotność i lepszą wydajność w porównaniu z tradycyjnymi oprawami – dodaje. Przy projektowaniu wydajnych pod względem wykorzystania energii systemów oświetleniowych warto też w pełni wykorzystać dostępne światło dzienne. Każdy pracodawca powinien też mieć na uwadze dobro pracowników, a więc dobierać oświetlenie z myślą o ich wieku oraz charakterze wykonywanej przez nich pracy.

Fot. GTVFot. GTV

Trzy podstawowe rodzaje oświetlenia

Warto mieć na uwadze trzy podstawowe rodzaje oświetlenia: ogólne, miejscowe i złożone oraz wybrać odpowiednie rozwiązanie w zależności od wymaganego poziomu natężenia. Oświetlenie ogólne dotyczy równomiernego oświetlenia danego obszaru. Tutaj sprawdzą się oprawy LED. Przykładem są panele LED MASTER do zastosowania biurowego, które charakteryzujące się wysoką efektywnością energetyczną.

Oświetlenie miejscowe zapewnia dodatkowe oświetlenie wybranego obszaru. W tej roli sprawdzą się lampki biurowe. – Wygodnym rozwiązaniem będzie energooszczędna lampka biurkowa z serii GALACTIC, której można używać bezprzewodowo dzięki akumulatorowi ładowanemu za pomocą portu USB. – informuje Majewski. – Dodatkowo, dzięki opcji regulacji intensywności światła, lampka jest uniwersalna i sprawdzi się przy wykonywaniu różnych rodzajów zadań wzrokowych.
REKLAMA:

Ostatni, często stosowany rodzaj oświetlenia, to oświetlenie złożone. Jest ono połączeniem oświetlenia ogólnego oraz miejscowego i zapewnia rozwiązania dobrze dopasowane do potrzeb użytkowników. Jest kompleksowym rozwiązaniem, które idealnie nadaje się między innymi do biur, w których potrzebujemy zarówno oświetlenia ogólnego do rozjaśnienia ciągów komunikacyjnych oraz miejscowego, aby mieć dobrze widoczną przestrzeń roboczą.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: GTV
#czytelnia #do ochrona #do oswietlenie #wnetrza #w biuro #LED #gtv #Oświetlenie LED’owe

Więcej tematów: