Firma KRAUSE od lat specjalizuje się w dostarczaniu aluminiowych konstrukcji specjalnych umożliwiających bezpieczny i wygodny dostęp do miejsc pracy na wysokości. Z jej rozwiązań korzystają zakłady produkcyjne bardzo wielu branż. Wychodząc naprzeciw ciągle rosnącym wymaganiom klientów, producent wprowadza właśnie na rynek innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli idealnie dopasować platformę roboczą do kształtu obsługiwanego obiektu, np. wagonu kolejowego, silnika lotniczego czy zbiornika chemicznego.
Fot. KrausePostęp technologiczny sprzyja rozwijaniu różnych gałęzi przemysłu, ale i powstawaniu zupełnie nowych. Utworzone w skutek tych zmian stanowiska pracy, zwykle wymagają od pracodawców indywidualnego podejścia do ich projektowania. Stąd tak duże zainteresowanie przedsiębiorstw niestandardowymi rozwiązaniami, idealnie dopasowanymi do określonych wymagań.
Fot. Krause
Innowacyjne rozwiązanie KRAUSE dedykowane jest przedsiębiorstwom z wielu branż. Jeśli zależy im na idealnym dopasowaniu platformy roboczej do obsługiwanego obiektu, to teleskopowe występy są świetnym rozwiązaniem.
Rola konstrukcji specjalnych w procesie produkcyjnym
Konstrukcje specjalne do pracy na wysokości to szeroka grupa rozwiązań KRAUSE, projektowanych na indywidualne zamówienie klienta. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. schody jezdne z platformą, będące mobilnym stanowiskiem pracy, drabiny specjalne czy pomosty przejściowe i przejścia stacjonarne, które usprawniają komunikację w zakładach przemysłowych. Ciągle rosnącym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się także platformy robocze – zarówno jezdne, jak i stacjonarne, które wykorzystywane są podczas procesu produkcyjnego. Pozwalają na dostęp do wysoko usytuowanych stanowisk roboczych, stanowiąc podstawę prowadzenia wszelkich prac produkcyjnych, konserwacyjnych lub pomiarowych. – Nasze rozwiązania wykorzystywane są np. w trakcie obsługi wielkogabarytowych pojazdów jezdnych, podczas produkcji taboru kolejowego, jak również nadzorowania pracy taśm produkcyjnych w zakładach przemysłowych. Wszędzie tam zapewniają pracownikom bezpieczną pracę na wysokości, pozwalając na komfortową obsługę maszyn, urządzeń i pojazdów – tłumaczy Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.Fot. Krause
Dopasowanie konstrukcji do kształtu obiektu
Zdarzają się uwagi ze strony klientów, że platforma robocza konstrukcji specjalnych nie pozwala na dokładne dopasowanie jej do kształtu obsługiwanych maszyn czy urządzeń i uniemożliwia pracę w bardzo bliskiej odległości od nich. Zmusza to pracowników do nienaturalnej i męczącej pozycji z mocno wyciągniętymi przed siebie rękami, co dalekie jest od zasad ergonomii oraz bezpieczeństwa. Celem konstruktorów KRAUSE stało się więc rozwiązanie tego problemu. Taka konstrukcja musi nie tylko gwarantować komfort i bezpieczeństwo pracownikom, ale i zapobiegać uszkodzeniom obsługiwanych obiektów. A te mogą przyjmować bardzo zróżnicowane kształty – od silosów i zbiorników w kształcie stożka lub walca, przez wagony kolejowe, po silniki samolotów odrzutowych o niezwykle złożonej i nieregularnej budowie. Jak więc zaprojektować platformę roboczą, która pozwoli na swobodny i, co najważniejsze, bliski dostęp do obiektu z każdej strony? – Stworzenie tak skomplikowanej konstrukcji nie jest proste i dlatego znalezienie rozwiązania wymagało od naszych konstruktorów wiele pracy. Podstawą każdej konstrukcji specjalnej jest platforma robocza. Z jednej strony, aby zapewnić pracownikom wygodę, powinna znajdować się jak najbliżej obsługiwanego obiektu, z drugiej zaś zbyt bliski z nim kontakt mógłby doprowadzić do uszkodzenia jego konstrukcji. Zachowując jednak odpowiednią odległość, generujemy przestrzeń, która nie tylko obniża komfort prac, ale w skrajnych przypadkach może także stwarzać zagrożenie upadku z wysokości. Z tej potrzeby powstała idea teleskopowych występów, w które od teraz mogą być wyposażone platformy robocze, oferowanych przez nas konstrukcji specjalnych – wyjaśnia ekspert KRAUSE. Jak to działa? Na całej długości platformy, przymocowany jest do niej zestaw występów, które po wysunięciu zwiększają powierzchnię roboczą. Występy zachowują nośność 150 kg, a ich szerokość jest dostosowana do potrzeb i warunków wykorzystania – sprawdzą się więc zarówno w przypadku niewielkich konstrukcji, jak i długich płaszczyzn, będących w większym stopniu pomostem przejściowym lub ciągiem komunikacyjnym. Każdy występ wysuwa się indywidualnie i, w zależności od potrzeb, stanowić może przedłużenie platformy nawet do 1 metra. Wykonany jest z aluminium i zakończony obrotowym elementem, który zwieńczony został gumową listwą ochronną. W obu przypadkach listwa stykowa zapewnia automatyczny stop przy zerowym wymiarze szczeliny, co pozwala na idealne dopasowanie krawędzi platformy do kształtu obsługiwanego obiektu. Producent oferuje dwie formy dopasowania – ręczną lub elektryczną.Dodatkowe wyposażenie platform roboczych
Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z konstrukcją stacjonarną czy jezdną, zarówno platforma robocza, jak i prowadzące na nią schody, zabezpieczone są zawsze systemem antypoślizgowych barierek ochronnych o wysokości 1,1 metra, wyposażonych w zintegrowane listwy na poziomie kolan, którym towarzyszą burty przypodłogowe o wysokości 150 mm. Klient może wybierać także spośród bogatego pakietu dodatkowych zabezpieczeń oraz rozwiązań zwiększających funkcjonalność platform roboczych: oznaczenie stopni, wahadłowe drzwi, wkładane barierki, blachy na zanieczyszczenia pod schodami czy łańcuszek zabezpieczający i poręcz antypoślizgowa. Dodatkowy komfort prac zapewnia indywidualny dobór wszelkich parametrów konstrukcji – wysokość, wymiary podestu, ilość i nachylenie stopni oraz materiał dobierane są dokładnie do potrzeb klienta i warunków panujących w miejscu wykorzystania. Jeśli zamawiający decyduje się na konstrukcję jezdną, zostaje ona wyposażona w zwrotne rolki jezdne o Ø=160, które pozwalają na szybkie i łatwe przemieszczanie zgodnie z aktualnymi potrzebami.REKLAMA:
Innowacyjne rozwiązanie KRAUSE dedykowane jest przedsiębiorstwom z wielu branż. Jeśli zależy im na idealnym dopasowaniu platformy roboczej do obsługiwanego obiektu, to teleskopowe występy są świetnym rozwiązaniem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Krause