Z początkiem kwietnia, jeden z największych projektów związanych z kształceniem zawodowym dekarzy w Polsce, wszedł w nowy etap. Dzięki zabiegom Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, i wsparciu Fundacji Velux, nowi wykwalifikowani dekarze zasilą rynek pracy sektora budowlanego. Wspólne działania z tym związane są zaplanowane na okres 5 lat.

Kampania edukacyjna zainicjowana została przez samych dekarzy, którzy dostrzegają skutki braku wykwalifikowanych pracowników do pracy w tym zawodzie. Efekty odczuwalne są zarówno przez branżę dekarską, jak i przez konsumentów, którzy na wykonanie dachu czekają niejednokrotnie wiele miesięcy. Dlatego Polskie Stowarzyszenie Dekarzy postanowiło podjąć działania w celu poprawy sytuacji. W ramach kampanii wytypowano szkoły o profilu budowlanym, w których już istnieją klasy dekarskie lub mają szanse powstać. W tych placówkach są prowadzone spotkania z uczniami, nauczycielami i rodzicami, które mają na celu zmianę postrzegania zawodu.

PSD we współpracy z organizacjami branżowymi, samorządami i Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Rozwoju i Gospodarki, przeprowadzi projekt na terenie całego kraju. Celem jest przede wszystkim poprawa jakości nauczania przedmiotów zawodowych wśród nauczycieli poprzez specjalistyczne kursy, wyszkolenie co najmniej 60 uczniów rocznie w ośrodkach szkoleniowych, otwarcie i wyposażenie w niezbędne materiały dydaktyczne 6 ośrodków kształcenia praktycznego, a także opracowanie pozycji merytorycznych do nauki zawodu – m.in. modułowego podręcznika i zeszytów ćwiczeń dla uczniów, zaktualizowanego słownika terminów dekarskich (również w przekładzie na język angielski i niemiecki) oraz kolejnych wytycznych dekarskich dla pokryć ceramicznych i betonowych, metalowych, naturalnych, dachów płaskich i kosztorysowania).
Oprócz części edukacyjnej, w ramach projektu pojawi się także wiele działań informacyjnych i promocyjnych, których założeniem jest propagowanie kształcenia zawodowego wśród uczniów i ich rodziców.

REKLAMA:
Projekt Zawód Przyszłości Dekarz jako pierwszy tego typu, otrzymał dotację duńskich Fundacji Villum Fonden i Velux Fonden, na realizację zadań związanych z kształceniem zawodowym i walką z wykluczeniem społecznym na terenach wiejskich. Fundacje Velux są całkowicie odrębne od firmy VELUX i Stowarzyszenie w ramach projektu nie ma żadnych zobowiązań bezpośrednio wobec firmy VELUX, dając tym samym możliwość udziału w projekcie wszystkim zainteresowanym partnerom z branży.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Dekarzy