Czy akcesoria dachowe są rzeczywiście potrzebne na dachu?

Podziel się:
Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Blachodachówki są bardzo popularnym pokryciem dachowym w Polsce dzięki niskiej cenie oraz ciągle rosnącej trwałości. Do tego wszystkiego należy również dodać nowoczesny design, tak ważny we współczesnym świecie. Kolejne pytanie w tym wypadku to: Jakie akcesoria rzeczywiście są niezbędne, a jakie są jedynie dodatkiem?

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy Pruszyński
Odpowiednie akcesoria zapewniają szczelność i wentylację dachu, dzięki czemu nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy drogimi naprawami co kilka lat. Warto przemyśleć co należałoby kupić, aby zaopatrzyć się u producenta wybranej przez nas blachodachówki. Tym sposobem wszystkie elementy otrzymamy w tym samym kolorze, co nie burzy estetyki pokrycia. W projekcie domu powinniśmy mieć wyszczególnione wymagane elementy. O poradę warto także zapytać eksperta w hurtowni w której kupujemy produkty, a finalną decyzję podjąć wraz z dekarzem.

Elementy konieczne dla szczelnego dachu

Wymagane akcesoria to z pewnością wszystkie obróbki blacharskie, a więc gąsiory, pasy nadrynnowe i podrynnowe, wiatrownice i rynny koszowe. Stanowią one wykończenie pokrycia osłaniając blachodachówki przed wiatrem i wilgocią. Ważnymi elementami są kominki wentylacyjne i wywietrzniki – zapewniają odpowiedni przepływ powietrza pod pokryciem dachowym, dzięki czemu nie powstaje niepotrzebna wilgoć. Właściwości uszczelniająco wentylacyjne uzyskamy również przez zastosowanie taśmy kalenicowej i kominowej. Dodatkowo warto zamontować taśmę w miejscach połączeń obróbek – są to punkty szczególnie narażone na nieszczelności. Producenci tacy jak Blachy Pruszyński oferują uszczelki dopasowane do profilu wybranej przez nas blachodachówki. Oczywiście nie obędzie się bez elementów mocujących. W przypadku powlekanych blachodachówek najlepiej sprawdzą się wkręty samowiercące, a blachodachówki z posypką najlepiej będzie przymocować gwoździami powlekanymi. Do ewentualnej korekcji będą potrzebne farby zaprawkowe, jak również uszczelniacze dekarskie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty systemu rynnowego proponowanego przez producenta pokrycia – firma Blachy Pruszyński proponuje rynny NIAGARA, które są doskonale dopasowane do blachodachówek producenta.
REKLAMA:

Nie trzeba, ale warto!

Jest mnóstwo akcesoriów dachowych, które mają konkretne zastosowania. Dotyczą one m. in. komunikacji dachowej oraz ochrony przeciwśniegowej. Do bezpiecznego przemieszczania się po pokryciu służą ławy kominiarskie – zapewnią one dekarzom bądź nam samym dodatkowe wsparcie na wysokościach. Może się to przydać szczególnie, gdy będziemy zmuszeni do kontroli naszego dachu bądź ewentualnych napraw. Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy PruszyńskiPierwszą kontrolę powinniśmy wykonać po 3 latach od budowy. Z powodu klimatu w jakim przyszło nam żyć musimy być przygotowani na najróżniejsze warunki pogodowe. Kłopotliwy może być zalegający na dachu śnieg – podczas roztopów duże czapy śnieżne zsuwają się ze stromego pokrycia, powodując zagrożenie dla przechodzących przy domu ludzi. Dlatego dobrą inwestycją są bariery przeciwśniegowe i śniegochwyty. Aby powstrzymać ptactwo przed zagnieżdżeniem się pod połacią stosuje się grzebień zwany wróblówką, który jest mocowany do linii okapu. Funkcję uszczelniającą spełniają kołnierze EPDM, które zabezpieczają wszystkie elementy wystające ponad powierzchnię dachu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #dachy #akcesoria dachowe #do dom_energooszczedny #z dachowka #do dom_inteligentny #z budowa

Więcej tematów: