Grupa Tubądzin zaprezentowała najnowszą linię polerską

Podziel się:
5 listopada przedstawiciele ponad dwudziestu redakcji wnętrzarskich, budowlanych i lifestyle’owych z całej Polski przybyli do Ceramiki Tubądzin III w Sieradzu, aby zapoznać się z możliwościami technologicznymi, wzorniczymi i proekologicznymi firmy, która wyznacza trendy w branży płytek ceramicznych nie tylko w Polsce.

Fot. TubądzinFot. TubądzinFot. TubądzinFot. Tubądzin
Zgromadzonych dziennikarzy powitali właściciele Grupy Tubądzin - Joanna i Andrzej Wodzyńscy, przypominając historię i początki ich działalności w branży, a także Amadeusz Kowalski - wiceprezes Grupy Tubądzin. Odnosząc się do najnowszej inwestycji firmy, czyli linii polerskiej, powiedział: Nasz klient jest coraz bardziej wymagający, gdyż przyzwyczailiśmy go do najwyższej jakości produktu. Chcąc nie zawieść tych oczekiwań nieustannie dbamy o rozwój firmy. Płytki polerowane, które oferujemy, dzięki naszej najnowszej linii polerskiej, różnią się od wszystkich podobnych produktów krajowych producentów. Lustrzana jakość poleru pozwala nam plasować się w europejskiej czołówce.

Ceramika Tubądzin III, którą zwiedzali dziennikarze, to trzeci zakład Grupy Tubądzin, specjalizujący się w produkcji płyt wielkoformatowych. Powstał w ekspresowym tempie 9 miesięcy, a jego otwarcie w 2016 r. oznaczało wprowadzenie na rynek płyt w formacie 120 x 240 cm. Wcześniej w tej części Europy nie powstała równie nowoczesna inwestycja w branży ceramicznej. Zatrudnienie znalazło w niej ponad 220 osób. W fabryce znalazły zastosowanie najnowsze włoskie technologie, na bieżąco rozwijane i modernizowane. Firma jest świadoma potrzeby dbania o środowisko, inwestuje więc w rozwiązania zapewniające najlepsze standardy w tym zakresie.

Krzysztof Kulig, Główny Doradca Techniczny Grupy Tubądzin oprowadził przedstawicieli mediów po fabryce. Zwiedzanie zaczęli oni od miejsca, w którym cały proces się zaczyna, a więc magazynu surowców, do którego materiały najwyższej jakości importowane są z całej Europy, m.in. Turcji, Ukrainy, Czech, Szwecji.

Fot. TubądzinFot. TubądzinFot. TubądzinFot. Tubądzin
Materiały wykorzystywane do produkcji są precyzyjnie dozowane i wstępnie rozdrabniane. Osobno przygotowane surowce twarde oraz miękkie trafiają do sterowanego komputerowo, nowoczesnego młyna modułowego. W wyniku tego procesu otrzymujemy masę lejną o wysokich parametrach, która trafia do podziemnych zbiorników w celu homogenizacji. - mówił Krzysztof Kulig. I dodał: Tak przygotowana masa lejna trafia za pośrednictwem systemu pomp do suszarni rozpyłowej, gdzie jest wtryskiwana pod wysokim ciśnieniem. W wyniku działania temperatury następuje odparowanie wody, dzięki czemu powstaje granulat, który następnie trafia do stalowych silosów. Warto zwrócić uwagę, że gorące powietrze wykorzystywane w suszarni rozpyłowej jest wcześniej odzyskiwane z pieca, co pozwala na zaoszczędzenie znacznych ilości energii.

Zaawansowane technologie barwienia masy, dostępne w fabryce, pozwalają na produkcję płyt o wysokich walorach estetycznych i doskonałych parametrach technicznych, takich jak kolekcja Cielo e Terra Doroty Koziara, w kolorach inspirowanych niebem i ziemią.

Sercem fabryki jest nowoczesna prasa Continua+, w której w procesie walcowania powstaje wstęga materiału o doskonałych parametrach, z której wycina się płytki o niespotykanych dotąd w kraju rozmiarach.

Goście zobaczyli także jak wygląda proces szkliwienia płytki, oraz przekonali się, że możliwości technologiczne w zakresie zdobienia płytki są nieograniczone – można na niej umieścić właściwie każde zdjęcie, wzór czy też dzieło sztuki (czego przykładem jest jedno z łódzkich podwórek, w którym ściany kamienic pokryte są wielkoformatowymi płytami odwzorowującymi obraz światowej sławy polskiego artysty – Wojciecha Siudmaka).

Fot. TubądzinFot. TubądzinFot. TubądzinFot. Tubądzin
Wątki ekologiczne obecne były podczas całego wydarzenia. Goście mogli przekonać się chociażby, że „chmura” nad fabryką pochodzi z suszarni rozpyłowej i jest najczystszą parą wodną, a wszystkie odpady powstałe w związku z produkcją podlegają recyklingowi. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwala uzyskać najwyższe parametry jakościowe wyrobów. Nowatorski sposób produkcji przyczynia się do obniżenia zużycia gazu ziemnego, a w konsekwencji do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Tomasz Ragan, Kierownik Zakładu ds. Produkcji zaprezentował przedstawicielom mediów najnowszą linię polerską. Tubądzin jest producentem płytki spełniającej najwyższe standardy jakościowe - powiedział Kierownik. Mamy bardzo duże doświadczenie w produkcji najlepszej na rynku płytki o wykończeniu polerowanym. Nasi klienci to doceniają i dlatego, aby sprostać stale rosnącemu zapotrzebowaniu, zdecydowaliśmy się na budowę kolejnej linii polerskiej. Dzięki temu podwoiliśmy moce produkcyjne, zwiększając je do ponad 8000 m2 poleru dziennie. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii jesteśmy w stanie wytwarzać wielkoformatową płytę polerowną z idealnie płaską powierzchnią. Przy odpowiednio prowadzonym procesie wypału oraz doborze odpowiednich surowców, urządzeń i narzędzi polerskich, produkujemy płytkę polerowaną pozbawioną zniekształceń powierzchni. Bez nadmiernej przesadności, w naszej płytce można się przeglądać jak w lustrze - podkreślał Kierownik Zakładu. Dzięki zastosowaniu impregnacji jako dodatkowego zabezpieczenia powierzchni możemy być pewni, że nasze produkty są odporne na plamienie, mogą więc znaleźć więcej praktycznych zastosowań.

Proces polerowania odbywa się w środowisku wymagającym zastosowania wody. Dlatego wraz z nowoczesną linią polerską Tubądzin wybudował ekologiczną oczyszczalnię wody. Ogromne osadniki oczyszczalni są w stanie przefiltrować i skutecznie oczyścić do 500m3 wody na godzinę. Nie marnujemy wody, zastosowana technologia pozwala ją odzyskiwać i stale zawracać do procesu - powiedział Kierownik Zakładu.

Kończąc zwiedzanie fabryki uczestnicy zapoznali się z ostatnimi etapami produkcji płytki, sortowaniem, czyli klasyfikacją na gatunki oraz pakowaniem płytek. Goście mogli podziwiać pracę maszyn oraz zespołu pracowników. Następnie zaprezentowano profesjonalne produkty, wielkoformatowe płytki o różnych rodzajach wykończenia.
REKLAMA:

Co jest ważne w pracy projektanta wzornictwa? Jak przebiega proces twórczy? Skąd czerpać idee i pomysły na ciekawy design? O tym wszystkim opowiedziała Anna Skonka-Wojtysiak, Kierownik Działu Wzornictwa w Grupie Tubądzin.

Recepta na udany produkt? Na pierwszym miejscu zawsze jest klient. Jego oczekiwania i wymagania. Dzisiaj produkt nie tylko musi wpisywać się w panujące trendy, ale też być użyteczny, funkcjonalny, a przede wszystkim wykonany z trwałych i solidnych materiałów. Projektant musi pamiętać, że nie tworzy dla siebie, ale dla innych. Liczne podróże inspiracyjne, udział w światowych wydarzeniach związanych z designem, analiza rynku, poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych, współpraca z najlepszymi studiami graficznymi we Włoszech i Hiszpanii, pozwalają oddać w ręce naszych klientów kolekcje wyjątkowe. Stąd tak bogata i różnorodna oferta produktów Grupy Tubądzin. Zróżnicowana formatami, powierzchniami, strukturami, fakturami i dekoracjami. – Pięknie się różnić – to dewiza, jaka przyświeca nam w tworzeniu kolekcji. Chcemy, żeby nasz odbiorca miał wybór i nieograniczoną możliwość kreowania wnętrza według własnych upodobań – mówiła Anna Skonka-Wojtysiak.

Prowadząca podczas spotkania zaprezentowała najnowsze produkty – cztery kolekcje Macieja Zienia o wymiarach 33x90 cm, premierowe wielkoformatowe nowości, które podczas tegorocznych targów Cersaie 2019 spotkały się z uznaniem i aprobatą wśród odwiedzających oraz najnowsze propozycje marki Tubądzin w popularnym formacie 30x60 cm.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ceramika Tubądzin
#wiadomości #plytka #wnetrza #tubadzin

Więcej tematów: