Drewniana choinka — wykonanie krok po kroku

Podziel się:
Grudzień to czas przystrajania domu świątecznymi gadżetami. W stroikach i innych ozdobach dominują motywy bałwanków, reniferów i prezentów, ale najważniejszym elementem dekoracji jest zawsze choinka. Co zrobić, by w tym roku była wyjątkowa? Wykonaj ją sam!

Fot. fischerFot. fischer
Drewniana choinka DIY to nowoczesna i modna alternatywa do klasycznego drzewka lub jej sztucznego odpowiednika. Sprawdzi się idealnie w małych przestrzeniach, gdzie nie ma miejsca na okazałe drzewko, tworząc przytulny „rustykalny” kąt. Również w przypadku, gdy niektórzy z domowników (mamy tu na myśli psy i koty) tylko czekają na dogodny moment, by rozmontować choinkę na części pierwsze, drewniana konstrukcja zapewni święta bez akcji rodem z amerykańskich komedii.

Fot. fischerFot. fischerFot. fischerFot. fischer

Wybór drewna

Do wykonania choinki potrzebnych będzie kilkanaście desek. Możemy użyć drewna „z odzysku”, czyli starych desek, wykorzystać elementy niepotrzebnych konstrukcji, palet itp. Inną opcją jest kupienie materiałów w sklepie budowlanym. W tym drugim przypadku warto dociąć deski na miejscu, w sklepie (większość dużych marketów DIY daje taką możliwość) i przywieźć do domu materiał gotowy do obróbki.

Będziemy potrzebować następujących drewnianych elementów. Podane wymiary dotyczą drzewka o wysokości około 1,3 m i mogą być proporcjonalnie modyfikowane. Wszystkie deski mają szerokość około 120 mm i grubość ok. 20 mm.

Pień — 1 deska o długości 1,2 m
Gałęzie — 8 desek o długości: 74 cm, 65 cm, 56 cm, 47 cm, 38 cm, 29 cm, 20 cm, 11 cm
Podstawa — 2 deski o długości 40 cm.

Fot. fischerFot. fischerFot. fischerFot. fischer

Mierzenie i docinanie

Jeżeli nie dysponujemy dociętymi do wymiaru deskami, musimy dociąć deski, z których będziemy budować choinkę DIY. Oczywiście wymiary nie muszą zgadzać się co do milimetra i być idealnie równe — to kwestia indywidualnego gustu i stylu, w którym ma być utrzymana dekoracja.

Następnie rozkładamy deski (od najmniejszej do największej) na stole i wymierzamy środek najmniejszej i największej. Przystawiamy długą linijkę (lub deskę) do środka górnej deski i dolnego rogu najdłuższej, ostatniej deski (po obu stronach) — narysowane ołówkiem linie pozwolą na równe odcięcie krawędzi desek, które będą „gałęziami”.

Kolejny krok to dostawienie „pnia” i zaznaczenie jego szerokości na zestawie desek-gałęzi. Pozwoli to na prosty i symetryczny montaż. Następnie przechodzimy do docięcia zaznaczonych ołówkiem elementów, pamiętając, by nie wyrzucać odciętych kawałków drewna — przydadzą się na późniejszych etapach montażu. Z największego pozostałego kawałka deski wykonujemy czubek choinki — może być on prostą, trójkątną koroną naszego drzewa lub przybrać dowolną formę, np. gwiazdki.

Ostatnim elementem, który musimy wykonać, jest podstawa choinki. Wykorzystamy do tego dwie 40 cm deski. W jednej z nich na środku wycinamy klin o szerokości 2 cm i głębokości 6cm, w drugiej — klin o szerokości 4 cm (by można było „wsunąć” pień i takiej samej głębokości — dzięki temu uzyskamy stabilny „krzyżak”.

Fot. BondexFot. Bondex

Szlifowanie i malowanie

Gdy wszystkie elementy są gotowe, możemy przystąpić do ich malowania. Najpierw jednak warto przeszlifować powierzchnię drewna, by uniknąć drzazg i zadziorów. Należy jednak uważać, by nie „zgubić” wcześniej zaznaczonych linii pomocniczych. Drzewko możemy pomalować na zielono lub w dowolny inny kolor, który przypadnie nam do gustu.

Montaż drewnianej choinki

Po wyschnięciu pomalowanych elementów możemy brać się za montaż. Ponownie układamy deski-gałęzie na stole, zachowując między nimi dystans — do tego celu użyjemy pozostałych kawałków drewna, którymi oddzielimy „sztachetki” naszej choinki. Następnie przymierzamy do linii pomocniczych najdłuższą deskę, czyli „pień” i za pomocą wkrętów do drewna fischer Power-Fast FPF-ST P o długości 35 mm łączymy ze sobą pień i gałęzie.

Następnie osadzamy drzewko w wykonanej podstawie, którą też zabezpieczamy wkrętami do drewna fischer Power-Fast FPF-ST P 35 mm i… gotowe. By wzmocnić mocowanie, możemy zastosować też klej do drewna.
REKLAMA:

Ozdabianie

Na gotowym drzewku można zawiesić dodatkowe ozdoby — bombki, cukierki lub lampki. W tym celu wkręcamy w drewnianą choinkę kilkanaście krótkich wkrętów Power-Fast, pamiętając, by łeb nie zlicował się z powierzchnią deski. Na wystających wkrętach wieszamy ozdoby.

Podsumowanie

Cała praca nie powinna zabrać nam więcej niż kilka godzin. To też idealna okazja, by wspólnie spędzić kilka chwil w przedświątecznym, zabieganym czasie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: fischer
#maszyny #do prace_reczne #poradnik #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: