Moda na retro, czyli wielki powrót lastryko

Podziel się:
Lastryko w Polsce znane jest od lat. Kiedyś cenione głównie z uwagi na swoje walory techniczne oraz wytrzymałościowe i szeroko stosowane w obiektach użyteczności publicznej, dziś odważnie wkracza „na salony”, prezentując niebanalny design i doskonale uzupełniając współczesne projekty. Mało kto wie, że historia tego rozwiązania sięga czasów antycznych, a terrazzo alla veneziana święciło wzornicze triumfy w willach weneckich dożów w okresie Renesansu. Po długim zapomnieniu i niechlubnym epizodzie w czasach PRLu lastryko powraca i prezentuje się w zupełnie innym świetle i... wzorniczym kontekście.

Fot. DasagFot. Dasag
Lastryko, lastriko, terazzo – obecnie projektanci i architekci odkrywają ten niezwykły materiał, znany pod kilkoma różnymi nazwami, na nowo. Coraz chętniej sięga też po nie przemysł meblarski, a trendy wzornicze odtwarzają nieregularny pattern wielokolorowego kruszywa... w innych materiałach. Posadzki lastryko wracają do łask, a różnobarwne i oryginalne płyty terazzo stają się coraz gorętszym trendem. Kto i w jakich wnętrzach powinien rozważyć uzupełnienie stylizacji o elementy wykończeniowe z lastryko?

Sztuczny kamień oparty na... naturalnych składnikach

Lastryko będące połączeniem cementu i grysów, w rękach dobrego producenta ma szansę stać się oryginalnym i prestiżowym materiałem. Różnorodność zastosowanego kruszywa spajanego cementem, który dodatkowo może być zabarwiony kolorowymi pigmentami sprawia, że nowoczesne lastryko oferuje naprawdę szeroką gamę wzorniczą. Użyty do produkcji grys marmurowy, granitowy, dolomitowy, wapienny lub bazaltowy nie tworzy żadnego konkretnego wzoru, a różna wielkość i losowe ułożenie kruszywa sprawia, że każda płyta jest niepowtarzalna i unikatowa. W efekcie lastryko idealnie uzupełni stylistycznie nawet najbardziej prestiżowe projekty, a dodatkowo dzięki właściwościom antypoślizgowym bez problemu spełni również wymagania obiektów realizowanych w przestrzeni publicznej.
REKLAMA:

Posadzka lastryko – komu z nią po drodze?

Sam materiał, nazywany sztucznym kamieniem, posiada niewątpliwie wszystkie zalety pierwowzoru – jest wyjątkowo trwały i odporny na ścieranie, a jego pielęgnacja nie stwarza większych problemów. Utrzymanie powierzchni w czystości nie zajmuje wiele czasu – zwłaszcza że niejednolitość wzoru wiele wybacza i jednocześnie... wiele ukrywa. Atrakcyjny wygląd nowoczesnego lastryko to także efekt zróżnicowanych technologii stosowanych w produkcji, które poszerzają gamę jego wykończeń. Piaskowanie, szlifowanie, szczotkowanie czy też płukanie stwarzają zupełnie nową, designerską jakość poszczególnych produktów. W efekcie lastryko to idealne rozwiązanie dla tych, którzy... szukają niemożliwego – jednocześnie pięknej i łatwej w pielęgnacji powierzchni.

Lastryko we wnętrzach – jak, gdzie i z czym

Podłoga lastryko ze względu na swoją wytrzymałość wciąż jest rozwiązaniem najchętniej wybieranym w obiektach użyteczności publicznej. Jak jednak wykorzystać wzorniczy potencjał lastryko w mniejszych inwestycjach? Dobrze zaprojektowana przestrzeń wspólna to wizytówka każdej realizacji, którą potencjalni klienci widzą na pierwszy rzut oka. Współczesne trendy wnętrzarskie pokazują, ile może zyskać aranżacja, jeśli urozmaicimy ją odpowiednio dobranym wzorem – Użycie wytrzymałych i odpornych na ściernie płyt z serii Basic Bello do stworzenia eleganckich i nowoczesnych korytarzy, lobby czy klatek schodowych z jednej strony pomoże nam ożywić z reguły monochromatyczne wnętrza tych przestrzeni, z drugiej zapewni ponadprzeciętną trwałość i bezproblemową pielęgnację powierzchni. Obok gamy eleganckich szarości w kolekcji znajdziemy ciepłe, naturalne odcienie o wyjątkowym pięknie unikalnej struktury. Oryginalny melanż różnokolorowych kruszyw o większej lub mniejszej frakcji to bardzo ciekawe stylistycznie rozwiązanie przełamujące monotonię jednolitych aranżacji. Linia NORDIC to z kolei śmielsze kolory z wyraźniejszą domieszką czarnego kruszywa w części wzorów – opowiada Andrzej Chłopek, ekspert marki Dasag. Warto dodać, że większość płyt dostępna jest w modnych, kwadratowych formatach w rozmiarach od 30x30 do 60x60 cm idealnie uzupełniających nowoczesne projekty. Posadzka lastryko w mieszkaniach inwestycyjnych czy obiektach hotelowych podkreślona użyciem płyt terazzo jako okładzin ściennych i uzupełniona mniejszymi elementami dekoracyjnymi takimi jak np. parapety to spójne, nowoczesne i atrakcyjne dla użytkowników wykończenie wnętrza, które właścicielom odwdzięczy się bezproblemową eksploatacją.

Jak podkreślić naturalny urok tego materiału? Jednolite dodatki dobrane pod kolor kruszywa wydobędą jego unikalne piękno. Ciepłe odcienie prezentują się doskonale w zestawieniu ze złotem i drewnem, a chłodne i szare tonacje dobrze współgrają ze srebrem i jednolitymi, np. ceramicznymi, akcesoriami w ciemnych kolorach.

Nic tylko wybrać wariant dla siebie i zacząć się urządzać niczym... weneccy kupcy. Nieważne, czy planujemy zmiany na dużą skalę, czy chcemy wprowadzić do wnętrza odrobinę wzorniczego zamieszania – terazzo nie tylko designersko brzmi, ale obecnie wyglądem i wzornictwem dorasta do swojego włoskiego, arystokratycznego pochodzenia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dasag
#czytelnia #ogrod #ogrody #plyty #taras #Balkony, tarasy

Więcej tematów: