10 zmian w programie Czyste Powietrze

Podziel się:
Rządowy program Czyste Powietrze, mający na celu poprawę efektywności energetycznej i walkę ze smogiem w naszym kraju, realizowany jest od 2018 roku. Do tej pory złożono 119,6 tys. wniosków o dotacje na łączną sumę 2,09 mld zł oraz pożyczki na kwotę 364,2 mln zł. Na obecną chwilę podpisano tylko około 73 tys. umów. Głównym problemem była mała liczba urzędników, którzy rozpatrywali i oceniali wnioski. Na początku zakładano, że zajmą się tym wyłącznie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił ułatwić składanie wniosków i ogłosił wprowadzenie 10 nowych zasad, które wejdą w życie już na przełomie marca i kwietnia.

Jak będą wyglądały nowe zasady?

Uproszczenie zasad przyznawania dotacji w programie Czyste Powietrze będzie polegać na odejściu od liczenia wysokości dochodu przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.
Beneficjenci podzieleni na 3 grupy:
● W pierwszej znajdą się wnioskodawcy uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania, a ich kwota dochodu deklarowana będzie przez oświadczenie wnioskodawcy. Maksymalny roczny dochód w tej grupie beneficjentów to 100 000 zł.
● Druga kategoria obejmie wnioskodawców uprawnionych do podwyższonego dofinansowania w wysokości do 60 % wartości inwestycji. Gospodarstwa domowe osiągające dochód netto na osobę do 1400 zł miesięcznie (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł miesięcznie (gospodarstwa jednoosobowe) mogą liczyć na dofinansowanie do 32 tys. zł. Kwota dochodu będzie musiała być potwierdzona przez miejski lub gminny ośrodek pomocy społecznej.
● Trzecia kategoria obejmie wnioskodawców uprawnionych do otrzymywania świadczeń z tytułu pomocy społecznej w ramach programu Stop Smog realizowanego we współpracy z gminami. Ci beneficjenci mogą uzyskać do 100 % finansowania niezbędnego dla wymiany przestarzałego kotła/termomodernizacji domu jednorodzinnego w limicie do 53 tys. zł.

Większa pomoc samorządów

Teraz to gminy będą odpowiedzialne za wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do zwiększonego dofinansowania w programie Czyste Powietrze oraz udzielania pożyczek. Dodatkowo, beneficjenci mogą uczestniczyć w programie Stop Smog, który umożliwi dofinansowanie do 70 % na wymianę kotłów/ocieplenie domów jednorodzinnych, a dla najuboższych energetycznie do 100%. Dzięki zmianom czas trwania całej procedury zmniejszy się z 90 dni roboczych do 30 dni. Dokumentacja będzie znacznie uproszczona, a wnioskodawcy będą składać tylko oświadczenia. Co najważniejsze, wszystkie dokumenty będzie można również wypełniać online w serwisie gov.pl.
REKLAMA:

Wsparcie banków

Po zmianach, to banki staną się źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego w postaci pożyczek i kredytów. Nową formą wsparcia będzie dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu. Rola banków ma także polegać na udostępnieniu placówek bankowych jako nowych kanałów dystrybucji dotacji w programie. Programy Czyste powietrze oraz Mój Prąd zostaną połączone przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków. Poziomy dotacji zostaną powiązane z efektem ekologicznym. Dodatkowo, program Czyste Powietrze ma uwzględniać bonus za niskoemisyjność i odnawialność, promując inwestycje, które są rozwiązaniami bezemisyjnymi (pompy ciepła, fotowoltaika), które nie emitują szkodliwych substancji.

źródło: Ministerstwo Klimatuźródło: Ministerstwo Klimatu

Pompy ciepła od De Dietrich

Nowoczesne urządzenia grzewcze marki De Dietrich takie jak pompy ciepła, idealnie wpisują się w założenia programu Czyste Powietrze. Są oszczędne, ekologiczne i wydajne. Nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, które zanieczyszczają powietrze i powodują powstawanie szkodliwego dla życia smogu. Dodatkowo, wykorzystują energię odnawialną z powietrza – w przypadku powietrznych pomp ciepła lub z gruntu, jak gruntowe pompy ciepła. Zaletą tych pierwszych jest to, że mogą być instalowane w dowolnej lokalizacji, w każdym typie zabudowy oraz w budynkach, w których istnieje już system grzewczy. Spiszą się więc zarówno w modernizacji, jak i domach nowobudowanych. Urządzenia, takie jak powietrzna pompa Alezio M V200, Alezio M czy Strateo są wydajne przez cały rok, a ich dodatkowym atutem jest możliwość chłodzenia latem. Plusem wspomnianych urządzeń jest możliwość ustawienia jednostki wewnętrznej bezpośrednio przy ścianie lub w narożniku. Takie rozwiązanie docenią z pewnością inwestorzy, którzy dysponują niewielką ilością wolnego miejsca.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: De Dietrich
#czytelnia #ochrona #instalacje #de_dietrich #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: