Posesja w wersji smart – komfort i bezpieczeństwo w zasięgu ręki

Podziel się:
Nowoczesna automatyka i systemy zdalnego sterowania znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie w domach jednorodzinnych. Zwiększają bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, a także pozwalają na ograniczenie zużycia energii. Dzięki technologii bezprzewodowej nie wymagają skomplikowanej instalacji, mogą być montowane w dowolnym momencie i są przystępne cenowo. Podpowiadamy, jak w prosty sposób wprowadzić rozwiązania „smart” na własnej działce i gdzie mogą okazać się najbardziej przydatne.

Fot. Plast-Met SystemyFot. Plast-Met Systemy
Sformułowanie „dom inteligentny” robi w ostatnim czasie zawrotną karierę. Jednocześnie kojarzyć się może z drogą i skomplikowaną instalacją, na którą mogą sobie pozwolić osoby dobrze sytuowane. W rzeczywistości gama rozwiązań typu „smart” jest dziś bardzo szeroka – od rozbudowanej sieci obejmującej cały budynek i sterującej większością znajdujących się w nim sprzętów elektrycznych, po konkretne urządzenia, którymi można kierować na odległość i dostosowywać ich pracę do indywidualnych potrzeb. Co więcej, technologia ta wykracza poza obręb domu i z powodzeniem jest wykorzystywana w jego otoczeniu. Jakie profity niesie jej zastosowanie na terenie posesji?

Fot. Plast-Met SystemyFot. Plast-Met Systemy

Kontrola dostępu = pewność i bezpieczeństwo

Automatyczne bramy wjazdowe i garażowe stają się już standardem. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że ich otwieranie i zamykanie bez konieczności wysiadania z samochodu jest wygodne i bezpieczne. Nie musimy zatrzymywać się na ulicy, tamując ruch, i nie mokniemy w deszczu. Możemy jednak pójść o krok dalej niż używanie tradycyjnego pilota.
REKLAMA:

- Dołączając do automatyki odpowiedni sterownik, zyskujemy kontrolę nad bramą za pomocą smartfona lub tabletu – wyjaśnia Robert Ługowski, specjalista firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Możemy w ten sposób kierować jej pracą, nie tylko znajdując się w pobliżu, ale praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. W razie potrzeby, bez problemu podczas naszej nieobecności wpuścimy na teren posesji np. osobę zajmującą się ogrodem lub dziecko, które zapomniało klucza. Co więcej, w każdym momencie sprawdzimy status urządzenia. Nie będziemy się niepokoić, czy brama na pewno jest zamknięta. Aplikacja pozwala też na ustawienie indywidualnego scenariusza otwierania i zamykania.

Również furtka wyposażona w elektrozaczep może być obsługiwana zdalnie. Jeśli wyposażymy strefę wejściową w wideodomofon i właściwie ją oświetlimy, bez trudu sprawdzimy, kto chce wejść na nasz teren i wpuścimy do środka tylko zaufane osoby.

Fot. Plast-Met SystemyFot. Plast-Met Systemy

Jaśniej, kiedy potrzeba

Oświetlenie to kolejny element zagospodarowania działki, który warto zautomatyzować. Odgrywa ono ważną rolę zarówno ze względu na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, jak też walory estetyczne posesji po zmroku. Rozwiązania „smart” dla lamp LED pozwalają w prosty sposób dostosowywać światło do indywidualnych preferencji, pory dnia, czy bieżących okoliczności. Doskonale sprawdzą się jako użytkowe i dekoracyjne oświetlenie: posesji, ogrodów, alejek, podjazdów, tarasów i parkingów.

- Aplikacja umożliwia nie tylko zdalne włączanie i wyłączanie lamp w ogrodzie, ale także dowolne sterowanie intensywnością światła – mówi ekspert w dziedzinie automatyki i oświetlenia LED. – Możemy też indywidualnie zaprogramować tzw. scenariusze. Biesiada z przyjaciółmi przy grillu, romantyczna kolacja na tarasie czy czas, kiedy domownicy układają się już do snu – do każdej z tych sytuacji jesteśmy w stanie wybrać inne ustawienie ogrodowych świateł i jednym kliknięciem uzyskać pożądany efekt.

Sterownik współpracujący z oświetleniem posiada możliwość pracy według zadanego harmonogramu lub w oparciu o wschody i zachody słońca. Konfiguracja tych ustawień zależna jest od preferencji i potrzeb użytkownika. Można  zastosować sam czujnik zmierzchu  przeznaczony do samoczynnego włączania lamp LED o zmierzchu i wyłączania o świcie. Warto podkreślić, że technologia LED znacznie zmniejsza zużycie energii, a co za tym idzie - koszt użytkowania.

- Nie zapominajmy, że lampy mogą też pełnić dodatkowe funkcje – podkreśla Robert Ługowski. – Przykładowo przy miejscu do parkowania warto zamontować lampę z czujnikiem zbliżeniowym, która wykrywa zagrożenie kolizją. W swojej ofercie Plast-Met posiada też Lampę czystości powietrza. Reaguje ona na poziom stężenia zanieczyszczenia, zmieniając kolor światła. Odczyt można też sprawdzić zdalnie przy użyciu aplikacji.

Fot. Plast-Met SystemyFot. Plast-Met Systemy

Łatwy montaż bez kabli

Do niedawna rozwiązania inteligentnego domu oznaczały instalację wielu metrów kabli rozciąganych po całym domu i działce. Wiązało się to z koniecznością planowania i zakładania systemu na wczesnym etapie inwestycji, a także pociągało za sobą wysokie koszty. Rewolucyjne okazało się upowszechnienie urządzeń działających w oparciu o sieć Wi-Fi.

- Wystarczy podłączyć niewielkie moduły sterujące, aby zyskać dostęp do zdalnej obsługi – tłumaczy specjalista. – Jest to nie tylko rozwiązanie znacznie korzystniejsze pod względem finansowym, ale też możliwe do zamontowania w dowolnym momencie. Co więcej, różnymi urządzeniami można sterować za pomocą jednej aplikacji i cały czas dołączać do niej kolejne. Jest ona intuicyjna w obsłudze. Nawet użytkownik, który nie posiada wiedzy technicznej, bez problemu poradzi sobie z jej konfiguracją.

Nowoczesna technologia określana mianem inteligentnego domu stała się o wiele bardziej dostępna. Nie jest już wizją rodem z filmów science fiction ani zbędnym gadżetem dla najbogatszych, ale czymś, co może realnie ułatwić nam codzienne funkcjonowanie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Plast-Met Systemy
#czytelnia #ogrody #brama_ogrodzeniowa #Ogrodzenia i bramy

Więcej tematów: