Membrany dachowe – jak je uszczelnić?

Podziel się:
Dach stanowi zabezpieczenie konstrukcji całego budynku przed działaniem czynników atmosferycznych, ma więc bezpośrednie przełożenie na jej stan. Samo nawet najlepsze pokrycie nie zapewni jednak odpowiedniej ochrony przed zawilgoceniem oraz stratami ciepła – to zadanie dla membran i folii dachowych. Aby spełniały dobrze swoją rolę, muszą być szczelnie połączone – najlepiej z wykorzystaniem taśm i wstęg butylowych.

Fot. AIBFot. AIBUlewne, gwałtowne deszcze, silne wichury – ekstremalne zjawiska pogodowe przybierają coraz bardziej na sile. Na działanie tych trudnych czynników atmosferycznych stale narażone są budynki, a zwłaszcza dachy. Dlatego też, oprócz trwałej, solidnej konstrukcji pokrycia dachowego, równie ważna jest warstwa izolacyjna, którą tworzą membrany i folie. W miejscach łączenia tych materiałów, a także w punktach, gdzie stykają się one z murem dokładne uszczelnienie jest koniecznością. Do tego celu można wykorzystać proste w montażu taśmy i wstęgi butylowe, które zapewnią skuteczne zabezpieczenie przed wiatrem, stratami ciepła oraz przenikaniem wilgoci.

Trwała i elastyczna ochrona

Podobnie jak przy ociepleniu ścian zewnętrznych budynku czy montażu stolarki otworowej, tak w przypadku warstwy wstępnego krycia dachu, liczy się przede wszystkim zachowanie ciągłości izolacji. Ważne jest więc, aby wyeliminować potencjalne mostki termiczne, jednocześnie ograniczając ryzyko zawilgocenia. Ma to bezpośrednie przełożenie na bilans energetyczny obiektu i koszty jego eksploatacji. Jak zatem uniknąć późniejszych problemów i dodatkowych wydatków? Na etapie montażu należy dokładnie skleić membrany. Zaizolowane, wiatroszczelne pokrycie uzyskamy dzięki użyciu wyrobów na bazie butylu.

Taśmy i wstęgi butylowe posiadają wysoką paro- i wodoszczelność, a także zapewniają doskonałe przyleganie do różnego rodzaju materiałów. Są odporne na pękanie i elastyczne, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do uszczelnianej powierzchni. Pozwalają na trwałe połączenie membran i folii dachowych oraz ich zamocowanie do konstrukcji dachu. Można je też wykorzystać do naprawy uszkodzeń – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości wyrobów izolacyjnych.

Poza elastycznością i łatwością aplikacji, tego typu rozwiązania nie powinny również obniżać paroprzepuszczalności warstwy wstępnego krycia. Najlepiej, jeśli posiadają więc podobne parametry użytkowe, co uszczelniane z ich pomocą membrany czy folie. Równie istotna jest odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz starzenie – wyroby na bazie butylu spełniają wszystkie te wymagania.

Fot. AIBFot. AIB

Uszczelnienie proste jak nigdy

Do wyboru mamy różnego rodzaju taśmy i wstęgi butylowe, stosowane również przy izolacji innych newralgicznych punktów dachu, jak np. komin, kosze dachowe czy świetliki. Tego typy wyroby mogą być z jednej strony pokryte aluminium (w przypadku miejsc narażonych na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego) lub grubą folią polipropylenową. Butyl sam w sobie jest klejem, więc nie ma potrzeby wykorzystywania dodatkowych łączników. W rękach dekarza to uniwersalne rozwiązanie, które zapewnia sprawny, bezproblemowy montaż.

Można więc powiedzieć, że z nowoczesnymi taśmami i wstęgami uszczelnienie dachu, w tym warstwy wstępnego krycia, jest proste, jak nigdy dotąd. Przy ich aplikacji trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym oczyszczeniu z kurzu i odtłuszczeniu uszczelnianej powierzchni. Dodatkowo, butyl jako materiał plastyczny można rozciągać, uzyskując w ten sposób pożądany kształt. Co istotne, łatwość montażu przekłada się też na oszczędność czasu (bezcenne dla każdego fachowca) i szybkie wykonanie prac.
REKLAMA:

Skutecznie uszczelnione na zakładach i miejscach łączenia z murem membrany i folie chronią przed gromadzeniem się wilgoci w więźbie oraz warstwie izolacji termicznej, ograniczając tym samym straty ciepła. Dzięki temu, pokrycie dachowe może dobrze spełniać swoje funkcje, a cały budynek jest trwale zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: AIB
#okna #czytelnia #w okno #okna i drzwi #aib #tasma #do montaz #na drzwi #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: