5 zasad dbania o panele fotowoltaiczne

Podziel się:
Pozyskiwanie energii ze słońca to najkorzystniejsze rozwiązanie – nowoczesne, opłacalne i ekologiczne. Aby panele działały efektywnie i służyły wydajnie przez wiele lat, należy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji, tym bardziej, że nie jest ona uciążliwa. Jak należy dbać o instalację fotowoltaiczną?

Fot. Sunday PolskaFot. Sunday Polska
Instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj są montowane na dachach budynków mieszkalnych i gospodarczych, przez co wystawione są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak sadza, ptasie odchody, pył oraz zapylenie.

- Panele nie są uciążliwe w codziennej eksploatacji, a z przeciętnymi zabrudzeniami radzą sobie deszcze sezonowe. Gdy jednak nie pada przez dłuższy czas lub zabrudzenia są poważne, wydajność instalacji może spadać, bo mocno zanieczyszczone panele wytwarzają dużo mniej energii – mówi Olga Muras, dyrektor ds. Instalacji w Sunday Polska – firmie oferującej kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych.
REKLAMA:

Jak dbać o instalację?

Najwięcej osadów powstaje zimą – oprócz kurzu i zanieczyszczeń z powietrza dochodzi problem smug z topniejącego śniegu, które mogą gromadzić się w dolnej części modułów. Instalację fotowoltaiczną można czyścić samodzielnie – należy jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach:
1. Zabrudzenie paneli należy kontrolować na bieżąco – z reguły w ciągu roku wystarczy jedna konserwacja na wiosnę,
2. Należy używać łagodnych środków czyszczących, pozbawionych substancji ściernych - panele najlepiej myć wodą zdemineralizowaną,
3. Nie wolno używać myjki ciśnieniowej – silny strumień wody może uszkodzić lub rozszczelnić instalację. Najlepiej czyścić miękką gąbką na teleskopowym wysięgniku. oraz wodą zdemineralizowaną o temperaturze zbliżonej do otoczenia, aby nie powstały naprężenia na powierzchni modułów,
4. Pora dnia ma znaczenie - panele należy czyścić wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem. Nie wolno ich myć w południe, gdy są nagrzane, ponieważ grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem,
5. Czyszcząc panele na dachu, należy pamiętać o bezpieczeństwie i ochronie przed upadkiem.

- Czyste panele fotowoltaiczne umożliwiają optymalną absorpcję promieniowania słonecznego i przetwarzanie jej na prąd przez cały rok. Niewielki wysiłek z naszej strony włożony w konserwację sprawi, że instalacja fotowoltaiczna będzie funkcjonowała efektywnie przez długie lata - dodaje Olga Muras z Sunday Polska.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Sunday Polska
#czytelnia #fotowoltaika #eko #Panele fotowoltaiczne

Więcej tematów: