Piece akumulacyjne – ogrzewaj dom tanim prądem

Podziel się:

Piece akumulacyjne są rozwiązaniem, w którym priorytetem jest magazynowanie ciepła w nocy, gdy prąd jest najtańszy. Zgromadzone ciepło utrzymuje komfort cieplny w pomieszczeniach przez cały czas. Dzięki temu rozwiązaniu możemy ogrzać dom prądem za połowę ceny w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych.


Piec akumulacyjny fot. Automatik ElektrociepłoPiec akumulacyjny fot. Automatik Elektrociepło
Piece akumulacyjne instalowane są w mieszkaniach: kamienicach, budynkach wielorodzinnych, domach jednorodzinnych, hotelach i zakładach produkcyjnych oraz świątyniach. Obiekty sakralne są szczególnym wyzwaniem ze względu na charakter religijny, umieszczenie na liście zabytków oraz nadzór konserwatorski.

Dlaczego piece akumulacyjne?

W Polsce odbiorcy energii elektrycznej mogą wybierać spośród różnych taryf prądu oferowanych przez dostawców. Jednym z dostępnych rozwiązań jest posiadanie taryfy nocnej lub grzewczej, w której niższą stawką za pobór energii elektrycznej będziemy mieć w określonych godzinach tzw. poza szczytowych. Na przykład mniej zapłacimy za zużycie prądu między 13:00 a 15:00 oraz między 22:00 a 6:00 oraz w niedziele i święta.

Dzięki drugiej przedstawionej taryfie korzystając z pieca akumulacyjnego będziemy pobierać "tani" prąd, a następnie gromadzić ciepło wewnątrz urządzenia. Kiedy piec się ładuje, cała energia – bez strat – zamieniana jest na energię cieplną i magazynowana w bloku akumulacyjnym. Ciepło wytwarzane jest wyłącznie tam, gdzie jest potrzebne, unikamy strat ciepła na przesyle np. po rurach instalacji wodnej.

Piec akumulacyjny fot. Automatik ElektrociepłoPiec akumulacyjny fot. Automatik Elektrociepło
Zaletą ogrzewania akumulacyjnego jest niski koszt instalacji, z racji braku dodatkowych kosztów związanych z budową komina, pomieszczenia typu kotłownia, składu opału, dodatkowych przyłączy.

Powróćmy do idei działania pieców, polegającej na poborze prądu tylko w czasie trwania tańszej taryfy. W ofercie dostawców energii są taryfy: nocna, nocna połączona z weekendem, grzewcza. 1kWh w taryfie taniej stanowi 50% ceny 1kWh w taryfie G11 – dziennej zwykłej.

Budowa nowoczesnych pieców akumulacyjnych?

Piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym mogą ważyć nawet 150 kilogramów. Waga i wymiary wynikają z typowej budowy pieca: blok akumulacyjny z cegieł magnezytowych oraz wysokiej jakości izolacja. Taka budowa pozwala zgromadzić wystarczająco tyle ciepła do następnego ładowania.

Automatyka w piecach jest bardzo intuicyjna. Można zastosować proste sterowanie ścienne programując dwa poziomy temperatur: na dzień i noc. Sterowanie możemy rozbudować o dodatkowe czujniki: pogodowy, wilgoci, programator czasowy. Wszystkie piece sterowane są z jednego miejsca jak jest rozdzielnia. Elektroniczne sterowanie sprawuje kontrolę zarówno nad ładowaniem i oddawaniem ciepła. Jednostkowo zdarza się montaż podlicznika tylko na ogrzewanie, wówczas użytkownik ma dokładny wgląd w koszty użytkowania ogrzewania akumulacyjnego.

Piec akumulacyjny fot. Automatik ElektrociepłoPiec akumulacyjny fot. Automatik Elektrociepło
Producenci chcąc utrzymać produkt na rynku, wprowadzają innowacyjne rozwiązania udoskonalając produkt technicznie. Podnosząc parametry techniczne pieców nie zapomniano o wyglądzie zewnętrznym. Desing urządzeń nie może stanowić przeszkody do stosowania pieców w nowoczesnym budownictwie. Nowa linia produkcyjna pieców wskazuje na nowoczesność i funkcjonalność.

Skąd jest energia nocna i dlaczego jest tak tania?

W nocy elektrownie przestają pracować, ale prądnice generują nadal energię elektryczną w stanie gazowym – para wodna. W nocy na energię zapotrzebowanie jest znikome, elektrownie nie mogą zahamować całego procesu na noc, a ponownie uruchamiać działanie o 6.00 rano. Powstaje energia jałowa, którą z powodzeniem można wykorzystać np. do celów grzewczych i my to robimy. Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne opiera się na energii, która powstaje jako produkt uboczny.

Przerwa w dostawie prądu nie stanowi dużego kłopotu, jeżeli w domu działa ogrzewanie akumulacyjne. Ilość ciepła zgromadzona w bloku akumulacyjnym pieca jest wystarczająca jeszcze na dobę lub dłużej, w zależności od warunków zewnętrznych. Mimo braku prądu w domu jest ciepło.

I tu chce pokreślić żaden układ grzewczy: gazowy, olejowy czy eko groszek, pelet nie będą pracowały bez zasilania, nie uruchomi się pompka, nie zadziała automatyka. Grzejniki w ciągu godziny stracą wydolność grzewczą.

Likwidacja niskiej emisji – temat tak bliski wszystkim, którzy wybudowali wymarzony dom pod miastem. Uciekamy od miejskiego zgiełku, smogu szukając spokoju i czystego powietrza. Nowoczesne osiedla powinny być wzorem w nowoczesnych rozwiązaniach, które są w zgodzie z naturą.

REKLAMA:

100% sprawności

Brak czynnika w postaci ciepłej wody powoduje, że sprawność pieców jest prawie 100%. Urządzenie oddaje tyle energii ile pobrało. W przypadku innych systemów odnotowujemy straty na przesyle, ciepło uciekające „w komin”.

Ponadto przerwa w dostawie prądu nie będzie dla użytkowników pieców dużym problemem w kwestii ciepła. Zgromadzona wewnątrz pieca ilość ciepła jest wystarczająca jeszcze na dobę.

Więcej informacji oraz kontakt z instalatorem przedstawionego systemu grzewczego można uzyskać klikając w poniższy link:

https://elektrocieplo.pl/

Kontakt:
56 660 44 44 biuro
601 86 27 88 doradztwo techniczne
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #instalacje #Instalacje elektryczne

Więcej tematów: