Autootwieranie – (r)ewolucja na miarę smart home

Podziel się:
Według najnowszych danych Statista.com, do 2025 r. ponad jedna piąta gospodarstw domowych na świecie będzie korzystała z rozwiązań typu smart. Technologie smart oszczędzają ich użytkownikom do 30 minut dziennie, co w skali roku przekłada się na oszczędności sięgające 182,5 godzin, czyli ponad tygodnia. Mimo że najpopularniejszymi urządzeniami kupowanymi przez użytkowników wciąż pozostają TV, głośniki i oświetlenie (popularne żarówki), wielkim przełomem w rozwiązaniach smart wydaje się być technologia automatycznego otwierania drzwi. Do 2027 roku globalny rynek inteligentnych zamków do drzwi ma osiągnąć wartość 4,5 miliarda dolarów. Wzrost napędzi adaptacja technologii 5G i Bluetooth.

Fot. tedeeFot. tedee

Pogoń za automatyzacją… życia

Inteligentne rozwiązania coraz śmielej wkraczają do polskich domów. Trend wyposażania mieszkań w urządzenia, które ułatwiają codzienne życie wciąż się rozwija. Według najnowszych danych Statista.com, do 2025 r. ponad jedna piąta gospodarstw domowych na świecie będzie korzystała z rozwiązań typu smart .

- Żyjemy w czasach instant i wszystko chcemy mieć podane wprost - jak na tacy. Automatyzowanie procesów w firmach następuje już od wielu lat. Mamy dziś do czynienia z nasileniem tego trendu również w codziennej egzystencji. Automatyzacja życia przybiera na sile. Wynika to z faktu, że ludzie są stworzeni do wygody – mówi Paweł Bijata, dyrektor ds. marketingu w firmie Gerda.
REKLAMA:

- Przykłady upraszczania życia i automatyzacji zadań można zaobserwować np. przy składaniu stałych dyspozycji w banku na te same, miesięczne płatności, korzystaniu z aplikacji, ułatwiających życie – powiadomienia o pogodzie, propozycje menu czy przypomnienia o piciu odpowiedniej liczby płynów. Ma to związek również z tematami smart home i może być wykorzystywane w całych inteligentnych systemach, np. do sterowania TV, lodówką, klimatyzacją czy inteligentnym zamkiem do drzwi. Mamy wtedy pewność, że wszystkie składowe dobrze ze sobą współgrają, tworząc jeden, wielki i spójny organizm, a także zapewniając bezpieczeństwo i wygodę. Sprzyja to też sytuacjom, gdy nowe wypiera stare, np. w kontekście oświetlenia czy zabezpieczeń – dodaje Paweł Bijata.

Nowe inteligentne urządzenia zastępują coraz częściej klasyczne i od lat używane elementy wystroju mieszkania i domu. Nawet tak standardowy dla każdego mieszkania zamek w drzwiach może zostać wymieniony na smart i zapewniać o wiele więcej funkcji niż jego poprzednik. Wedle prognoz, wcześniejsze wersje zamków będą z czasem coraz częściej wypierane przez swoich młodszych następców.

Korzyści ze smart home

Technologia smart, poza swoimi ciekawymi funkcjami, musi przede wszystkim przynosić użytkownikom konkretne korzyści. Dwie najważniejsze to zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz wygody. To one determinują chęć wprowadzania inteligentnych technologii do domów. Podstawą są możliwość konfiguracji urządzeń wedle własnych upodobań, funkcja sterowania nimi o każdej porze oraz w sposób, w jaki się tylko ma ochotę.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają m.in. czujniki ruchu, alarmy czy smartlocki. Tego rodzaju rozwiązania pozwalają monitorować poziom zabezpieczeń. Można dzięki temu sprawdzić, czy drzwi są zamknięte lub czy czujnik zareagował na ruch. Natomiast dostęp w niektórych urządzeniach do dziennika zdarzeń pozwoli na szybką kontrolę tego, kto i kiedy otworzył nasze drzwi.

- Najwyższy poziom bezpieczeństwa, wygoda, przekładająca się m.in. na brak konieczności pamiętania o kluczach, zdalny dostęp, dziennik zdarzeń, przydzielanie wirtualnych kluczy oraz możliwość dopasowania praktycznie do każdych drzwi – to tylko jedne z wielu zalet smart locków. Wedle prognoz, w ciągu najbliższych 7. lat powinny one stać się standardem w polskich domach, bez którego trudno będzie sobie wyobrazić życie. Podobnie, jak to ma dzisiaj miejsce w przypadku komputerów czy smartfonów – przewiduje Paweł Bijata.

Inną zaletą korzystania z rozwiązań smart jest oszczędność czasu. Amerykanie, którzy są wśród światowych liderów wykorzystania inteligentnych rozwiązań, oceniają, że technologie smart oszczędzają im 30 minut dziennie. W skali roku przekłada się to na oszczędność 182,5 godzin, czyli ponad jednego tygodnia . Wpływ na to ma już możliwość sterowania przy użyciu smartfona. Nie trzeba już podchodzić do samego urządzenia i ustawiać swoich preferencji na panelu. Wystarczy zazwyczaj kilka kliknięć w dedykowanej aplikacji na smartfonie.

Autoowieranie (r)ewolucją smart home

Inteligentne zamki do drzwi łączą w sobie wszystkie wymienione korzyści. Mają istotny komponent bezpieczeństwa, dzięki któremu można np. wygodnie, za pomocą smartfona, przypisywać uprawnienia, czyli zdalnie ustalać, kto i w jakich godzinach może je otworzyć i wejść do mieszkania. Są oczywiście także odpowiednio zaszyfrowane i wyposażone w protokoły bezpieczeństwa. Jednak to funkcja auto-otwierania głównie świadczy o ich innowacyjności, faktycznie ułatwiając codzienne życie i nadając mu nowy charakter użytkowania oraz sterowania dostępem do wnętrza na odległość. Niektóre z zamków, takie jak np. tedee powered by Gerda, mają możliwość ustawienia w aplikacji funkcji automatycznego odciągania zapadki klamki. Oznacza to, że zamek sam automatycznie się otworzy i niejako „naciśnie” za nas klamkę, gdy tylko zbliżymy się do drzwi (te muszą się otwierać jedynie do wewnątrz). Funkcja taka niesie wiele korzyści. Właściciel nie musi tracić czasu na szukanie i wyciąganie kluczy, tylko może wygodnie wejść do środka. Ma to szczególne zastosowanie w czasach pandemii koronawirusa oraz w sytuacjach, gdy nam się spieszy lub mamy zajęte ręce, np. siatkami z zakupami.

Smart locki zdobywają coraz większą rzeszę swoich zwolenników. Do 2027 roku globalny rynek inteligentnych zamków do drzwi ma osiągnąć wartość 4,5 miliardów dolarów. Wzrost napędzi adaptacja i szersze wykorzystanie technologii 5G i Bluetooth . Dużą prostotą w sterowaniu systemami smart jest to, że do ich obsługi wystarczy tylko smartfon, będący uniwersalnym pilotem do kontroli nad mieszkaniem czy domem. Argument ten szczególnie trafia do pokolenia Z, które przede wszystkim dzięki tej funkcji decyduje się na używanie inteligentnych rozwiązań dla domu .

TV, głośniki i inne urządzenia smart

Najpopularniejszymi urządzeniami na świecie wśród użytkowników smart home wciąż pozostają inteligentne telewizory. Według danych z serwisu security.org, zajmującego się bezpieczeństwem, aż 71 proc. osób korzystających z tej technologii ma w swoich domach Smart TV. Na drugim miejscu znajdują się inteligentne głośniki (44 proc.), a na trzecim inteligentne oświetlenie (28 proc.). Rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa, a konkretnie inteligentne kamery i inteligentne dzwonki do drzwi plasują się na 4. miejscu, z 27 proc. wskazań . Prawie co piąty uczestnik badania portalu security.org ma w swoim domu zainstalowany smart system służący do zabezpieczeń, w tym smart locka (18 proc.).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: tedee
#czytelnia #dom #okna i drzwi #eko #energooszczednosc #dom_inteligentny #Dom inteligentny

Więcej tematów: