Lokata kapitału w nieruchomości cieszy się sporą popularnością. Coraz więcej osób jest zainteresowanych taką formą inwestowania. Pandemia koronawirusa wpłynęła co prawda na lokalny rynek nieruchomości, jednak nie zniechęciła zainteresowanych do inwestycji w mieszkania, domy i lokale użytkowe.
Skąd bierze się tak duża potrzeba i chęć inwestowania w nieruchomości?
Wpływ na ten fakt ma przede wszystkim niepewność na rynku i to nie tylko ze względu na pandemię, ale światowy kryzys gospodarczy. Wszelkie dotychczasowe instrumenty (lokaty bankowe czy fundusze inwestycyjne), które przynosiły zysk, przestały być opłacalne. Inne z kolei (akcje giełdowe) okazały się wysoce ryzykowne, nawet dla doświadczonych inwestorów. Stąd osoby, które nigdy nie zajmowały się dynamicznym pomnażaniem oszczędności, dostrzegły, że to właśnie nieruchomości są absolutnie bezpieczną formą lokowania środków pieniężnych a ponadto posiadają szereg innych zalet.W czasie pandemii także sprzedaż mieszkania przyjęła nieco inną formą. W początkowym okresie, niektóre formalności związane z finalizacją transakcji były ograniczone z uwagi na nałożone przez rząd restrykcje.
REKLAMA:
Wzrost wartości lokalu
Kupując mieszkanie z przeznaczeniem inwestycyjnym, z pewnością dostrzeżemy jedną z głównych zalet - nieruchomość zyskuje na wartości wraz z biegiem czasu. Zarówno ta kupione na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Warto jednak przemyśleć kilka kwestii, zanim wybierzemy konkretny lokal. Na rynku pierwotnym, musimy liczyć się z dodatkowym kosztem wykończenia i wyposażenia mieszkania. Ale mamy do dyspozycji całkiem nowe, nieużywane mieszkanie, które przez najbliższe lata, nie będzie wymagało dodatkowych napraw czy remontów. Gdy wybierzemy rynek wtórny, kupimy je od kogoś, kto już je użytkował. Jednak i takie mieszkanie może posiadać wiele zalet. Mowa tu chociażby o lokalizacji, która bezpośrednio przekłada się nie tylko na cenę mieszkania, ale również na nasz potencjalny zysk z wynajmu.Zainwestuj i zarabiaj
Zakupiony lokal powinien dla nas pracować, przynosić zysk z najmu długo lub krótkoterminowego. W zakresie pierwszej formuły nawet inwestorzy, którzy nigdy wcześniej się tym nie zajmowali, poradzą sobie doskonale zarówno z kwestiami formalnymi, jak i praktycznymi dotyczącymi najmu. Zaś przy krótkoterminowych okresach, wystarczy poznać podstawowe mechanizmy lub powierzyć zarządzanie nieruchomością firmie profesjonalnie zajmującej się taką działalnością.Kiedy kupić mieszkanie?
Inwestorom zależy na zakupie lokalu w jak najniższej cenie, sprzedającemu lub deweloperowi na uzyskaniu najwyższej kwoty sprzedaży. Dlatego trzeba wykazać się cierpliwością a z drugiej strony być czujnym. Przy mieszkaniach z rynku pierwotnego, doskonałym czasem na zakup jest okres przedsprzedaży. W przypadku mieszkań z tzw. drugiej ręki, warto spojrzeć na serwisy branżowe, oferujące mieszkania i dokonać rozeznania w cenach. To ułatwi podjęcie decyzji czy mieszkanie, które chcemy kupić jest warte swojej ceny.Materiał powstał we współpracy z portalem Rynekwtorny.pl/
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: RynekWtórny.pl