Dylemat inwestora: dachówka czy blachodachówka?

Podziel się:
„Co wybrać – dachówkę czy blachodachówkę?”. Dekarze często słyszą to pytanie i niech nie dziwi cię to, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Gdyby jednak sprowadzić odpowiedź do kilku zdań, należałoby najpierw zapytać o twój projekt budowlany, budżet i lokalizację domu. O zaletach funkcjonalnych i montażowych dachówek ceramicznych, betonowych oraz blachodachówek mówi doświadczony wykonawca dachów, uczestnik branżowego programu SUPERDEKARZ.

Fot. SuperdekarzFot. Superdekarz

Zalety dachówek

O dachówce, najdłużej stosowanym materiale do budowy dachu, napisano już wiele artykułów. Dachówki ceramiczne oraz betonowe należą do tzw. materiałów ciężkich - w porównaniu do np. dachów blaszanych, a nowoczesne technologie wyniosły ich cechy fizyczne, funkcjonalne i estetyczne na bardzo wysoki poziom.

Waga dachówki, choć nie powinna być głównym kryterium wyboru pokrycia dachowego, ma znaczenie dla konstrukcji więźby i ścian. Waga dachówki betonowej zazwyczaj waha się między 37-58 kg/m2, dachówka ceramiczna 38-70 kg/m2, a blachodachówka 5-7 kg/m2. Ten czynnik musi być więc wzięty pod uwagę np. w przypadku remontu dachu na budynku, którego konstrukcja z biegiem czasu mogła ulec osłabieniu.

Co zazwyczaj najbardziej przemawia do inwestorów za wyborem dachówki? Przede wszystkim ich wytrzymałość i długowieczność – wystarczy spojrzeć na zabytkowe budynki, których dachy przetrwały w dobrym stanie ponad 100 lat! Za najtrwalsze uważa się dachówki ceramiczne, ale nowoczesne dachówki betonowe mają już zbliżone do nich parametry. Inwestor może więc liczyć na wieloletnią gwarancję producenta sięgającą 30 lat. Dachówki są również bardziej odporne na negatywne skutki działania promieni słonecznych, zmiennych warunków atmosferycznych, siłę wiatru oraz uszkodzenia mechaniczne. Lepiej też tłumią hałasy z zewnątrz.

Fot. SuperdekarzFot. Superdekarz
- Technologie „podrasowały” jeszcze bardziej te tak ważne dla użytkownika cechy dachówek, czyniąc je naprawdę niezawodnym materiałem do budowy dachu – mówi Tomasz Piech, firma FR-B TOMASZ PIECH ze Słomników (woj. małopolskie). – Technologia Cisar w dachówkach betonowych marki Braas sprawiła, że są one jeszcze wytrzymalsze, mają gładszą powierzchnię i wyglądają bardzo estetycznie. Z kolei technologia Protegon w dachówce betonowej Tegalit dzięki pigmentom chroniącym przed promieniowaniem podczerwonych powoduje obniżenie temperatury o nawet 10 stopni Celsjusza na spodniej stronie dachówki. Natomiast technologia Lumino pozwoliła dachówkom osiągnąć większy połysk i intensywność koloru – dodaje Superdekarz.

Tak więc inwestor może poszukiwać rodzaju i modelu dachówki ze względu na konkretną, pożądaną przez niego właściwość, kolor, kształt, efekt na dachu oraz ofertę dostępnych dla danego modelu dachówki akcesoriów.

Zalety blachodachówki

Blachodachówka ma niesłabnące grono nabywców, co widoczne jest w pewnych regionach Polski. To co zwraca uwagę, to fakt, jak bardzo nowoczesna blachodachówka odbiega od swojej tradycyjnej wersji. Wprowadzanie do jej produkcji nowych technologii, a także poszerzenie palety kształtów i kolorów sprawiło, że blachodachówka ma w przypadku wielu modeli wysokie właściwości estetyczne i funkcjonalne. A dodatkowo jest coraz wygodniejsza w montażu, co widać na przykładzie rosnącej popularności blachodachówek panelowych (modułowych).

- Osobom budującym dom, które chcą posiadać dach pokryty blachodachówką, lub materiał ten zakłada wybrany projekt budowlany, polecałbym wybór nowoczesnej blachodachówki panelowej, która ma bardzo wiele zalet – mówi Tomasz Piech z programu SUPERDEKARZ.
REKLAMA:

Najważniejszą zaletą jest wygoda w układaniu dachu związana z transportem, przenoszeniem i montażem paneli blachodachówki. Blachodachówkę panelową można przewieźć nawet autem dostawczym: 1 paleta zawiera 100 m2 pokrycia dachu i waży niecałą tonę. Panel jest wygodny do przeniesienia i lekki: jedna osoba może wziąć pod pachę kilka sztuk paneli (czyli 3-4 metry kwadratowe, przy wadze ok. 3 kg / panel), więc nie trzeba zatrudniać dodatkowych osób do ich przeniesienia.

- Układanie blachodachówki panelowej jest dużo szybsze niż w przypadku blachodachówki wielkoformatowej i bezpieczniejsze dla wykonawców np. w przypadku podmuchów wiatru – mówi Superdekarz Tomasz Piech. - Produkt jest mniej narażony na uszkodzenia czy zarysowania. Dodatkowo, blachodachówki modułowe lepiej zachowują się przy zmianie temperatur niż duże połacie blachodachówki, tzn. każda rozszerzy się w upale i skurczy w chłodzie tylko nieznacznie, bo ma mały rozmiar, nie powodując dużych naprężeń całej połaci. Wystarczy spojrzeć np. na blachodachówkę płaską AeroDek Quadro marki BMI Braas, by zobaczyć, jak elegancko może wyglądać dach i jak bardzo optycznie przypomina dachówkę! – dodaje dekarz.

Podsumowując, jeśli nadal masz wątpliwości wynikające bądź z braku wiedzy ogólnobudowlanej, bądź zmiany założeń budżetowych na budowę domu, najlepiej porozmawiaj z dekarzem doświadczonym w układaniu obu typów pokryć dachów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Superdekarz
#czytelnia #dachy #dachowka #w dach #Pokrycia dachowe

Więcej tematów: