Cztery miliony domów jednorodzinnych w Polsce nadal wymaga termomodernizacji – wynika z najnowszych szacunków rządu. I choć właściciele bezpośrednio mogą odczuć efekty tej inwestycji w niższych rachunkach za ogrzewanie, termomodernizacja przestała być sprawą prywatną. Wpisuje się bowiem w jeden z globalnych celów, jakim jest zeroemisyjność.

Szacuje się, że obecnie budynki w całej Unii Europejskiej odpowiadają za ok. 40 proc. emisji gazów cieplarnianych. Z tego powodu wsparcie programów rządowych (np. Czyste Powietrze, Stop Smog, Mój Prąd) w zakresie renowacji domów dotyczy i zmniejszenia zapotrzebowania na energię i zmiany źródeł z jakich ta energia jest pozyskiwana. Zatem w przyszłości każdy dom ma potrzebować mniej energii i czerpać taką, która nie będzie się wiązała z emisją gazów cieplarnianych.

NIEKTÓRE CELE RZĄDU OKREŚLONE W DŁUGOTERMINOWEJ STRATEGII RENOWACJI:
• Masowa wymiana źródeł ciepła połączona z płytką termomodernizacją - do 2030 r. Inwestycje te powinny brać pod uwagę perspektywę dalszej renowacji do standardu zeroemisyjnego do 2050 r.;
• Całkowita rezygnacja z węgla w celach grzewczych w budynkach mieszkalnych w miastach – do 2030 r.;
• Całkowita rezygnacja z węgla w celach grzewczych w budynkach mieszkalnych na wsiach – do 2040 r.;
• Możliwie szybkie wycofanie możliwości stosowania ogrzewania opartego na bezpośrednim spalaniu węgla w budynkach objętych renowacją i wymianą źródeł ciepła;
• Niemal całkowite wycofanie stosowania gazu ziemnego w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych - do 2050 r.;
• Odejście od stosowania źródeł opartych na gazie ziemnym przy renowacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych do 2030 r.

Jak wyjaśnia doradca techniczny w Styropminie, płyty uniwersalne, takie jak np. Fasada Pro 40, sprawdzą się na dużych płaskich powierzchniach. Natomiast przykładami styropianów specjalistycznych są Passive DP CS Pro 100 – przeznaczony choćby do ocieplenia podłóg na gruncie, gdzie jest większe ryzyko dużej wilgotności, czy Fundamin – przeznaczony do fundamentów.
REKLAMA:
Stary dom w dobrym stanie
Chociaż nowoczesne styropiany mają coraz lepsze właściwości, nie bez znaczenia jest także stan starego domu. Niestety, w przypadku niektórych domów termomodernizacja może się okazać sztuką dla sztuki. – Ściany i inne przegrody muszą być w dobrym stanie. Co to oznacza? Przede wszystkim nie mogą mieć wad konstrukcyjnych. Drugim problemem, który może położyć termomodernizację, są zawilgocone, mokre ściany – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski. Ocenę stanu domu, jego słabych punktów i zapotrzebowania na energię najlepiej zatem powierzyć specjaliście, który przeprowadzi tzw. audyt energetyczny.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Styropmin