Czerwiec w ogrodzie - wiosenne porządki na świeżym powietrzu

Podziel się:
Kwitnące pąki, śpiew ptaków oraz coraz dłuższe i cieplejsze dni zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu. Jednak zanim zasiądziemy wygodnie na hamaku, musimy przeprowadzić wiosenne porządki w ogrodzie, tak by cieszyć się piękną scenerią wokół domu.

Fot. JURGAFot. JURGA

Pielęgnacja ogrodu

Ogród po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji. Zanim przyjdzie czas na ustawianie dekoracji i sadzenie nowych roślin, należy dokładnie wygrabić trawnik, uważając na kiełkujące pędy. W przypadku drzew i krzewów trzeba usunąć obumarłe i połamane gałęzie, a jeśli jest taka potrzeba również przyciąć końcówki, aby młode pączki mogły lepiej się rozwijać. Po wstępnym oczyszczeniu ogrodu można zabrać się za pozostałe prace takie jak: czyszczenie nawierzchni, mycie mebli ogrodowych oraz sprzątanie składzika.

Fot. JURGAFot. JURGA

Porządki wokół domu

Poza odpowiednią pielęgnacją trawnika oraz roślin, ważne jest, aby w wiosennych porządkach uwzględnić również czyszczenie nawierzchni wokół domu. Chodniki i podjazdy często nie wyglądają najlepiej po zimie i wiosennych deszczach oraz są pokryte trudnymi do usunięcia plamami powstałymi np. w wyniku topnienia śniegu czy procesu korozji. Na szczęście doprowadzenie ich do porządku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednie wsparcie zapewniają profesjonalne środki czyszczące.

Fot. JURGAFot. JURGA
Przykładem takiego produktu jest uniwersalny preparat marki JURGA - CLEANER HD. To intensywny środek na bazie kwasów mineralnych, który jest wykorzystywany do czyszczenia różnego rodzaju, uciążliwych zabrudzeń z kostki brukowej, płytek chodnikowych, a także kamienia naturalnego, palisad, fug czy podjazdów. Zawarty w tego typu środkach odplamiacz zapewnia szybkie i skuteczne czyszczenie, przywracając powierzchni naturalną strukturę i kolor. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy jednak mechanicznie usunąć z niej zabrudzenia organiczne takie jak mchy czy porosty oraz zwilżyć powierzchnię wodą.
REKLAMA:

Fot. JURGAFot. JURGA

Czyszczenie i konserwacja mebli

Nie zapominajmy jednak, że w ogrodzie nie może zabraknąć miejsca także do wypoczynku i ucztowania w plenerze - wygodnego i funkcjonalnego zestawu ogrodowego. Jeżeli jesteśmy posiadaczami mebli drewnianych, powinniśmy wybrać specjalne środki do ich czyszczenia i impregnacji. Tutaj prym wiodą oleje, które głęboko penetrują drewno i zabezpieczają je od środka, sprawiając, że staje się bardziej odporne na uszkodzenia. Z kolei meble wykonane z technorattanu, plastiku czy aluminium nie wymagają olejowania i wystarczy jedynie dokładnie je umyć za pomocą myjki lub wilgotnych ściereczek. Pozostałe meble konserwujemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Fot. JURGAFot. JURGA

Porządek w składziku ogrodowym

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami składzika ogrodowego, warto zadbać o to, aby panował w nim porządek. Na początku należy sprawdzić stan sprzętu, który się w nim znajduje. W ten sposób brakujące lub wysłużone narzędzia będzie można dopisać do listy zakupów, a zabrudzone elementy dokładnie wyczyścić, aby prace przy domu były samą przyjemnością. Do ich czyszczenia, szczególnie jeśli zapomnieliśmy odświeżyć je przed nadejściem zimy, warto wykorzystać specjalne preparaty. Wcześniej wspomniana marka Jurga w swoim asortymencie posiada produkt przeznaczony do czyszczenia narzędzi budowlanych z zabrudzeń mineralnych. Na nawilżoną powierzchnię należy nałożyć środek odczekać kilka minut, a następnie wyczyścić je używając szczotki lub szorstkiej gąbki. Na koniec trzeba spłukać narzędzia wodą. W przypadku mocno zaschniętych zabrudzeń warto wlać preparat do wiaderka i pozostawić w nim narzędzia do namoczenia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: JURGA
#czytelnia #ogrod #ogrody #Mała architektura ogrodowa

Więcej tematów: