Wood Core House w finale konkursu Start-up Challenge 2021. Prefabrykacja na nowo to przyszłość budownictwa

Podziel się:
Wood Pack - modułowy system konstrukcji szkieletowych firmy Wood Core House z Jaworzna w woj. śląskim znalazł się w gronie 18-tu finalistów konkursu Start-up Challenge 2021. To oni zaprezentują swoje pomysły na biznes przed uczestnikami 6. European Tech and Start-up Days towarzyszących XIII Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu.

Fot. Wood Core HouseFot. Wood Core House
Wydarzenie trwa do 22 września 2021 w Katowicach. - Rynek ma przed sobą dekady rozwoju. Wyliczenia wskazują, że do 2030 roku udział budynków o drewnianej konstrukcji szkieletowej podwoi się - mówi Radosław Bańkowski, współwłaściciel Wood Core House. - Wood Pack to system, który pozwala budować szybko, bezpiecznie i ekologicznie. W pełni odpowiada on na wyzwania, jakie stoją przed budownictwem XXI wieku - dodaje.

W tegorocznej edycji konkursu Start-up Challenge złożonych zostało blisko 170 aplikacji. Przed jury postawiono trudne zadanie oceny najlepszych pomysłów, wśród których znalazły się przełomowe rozwiązania technologiczne w medycynie, innowacje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w obszarach związanych z danymi i produkcją, patenty usprawniające codzienność i wiele, wiele innych. W finale znalazło się najlepszych 18 start-upów. Wśród wyróżnionych, którzy już we wtorek, 21 września zaprezentują się przed gośćmi 6. European Tech and Start-up Days, towarzyszących XIII Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach, jest Wood Core House. Firma z Jaworzna opowie o Wood Pack, czyli modułowym systemie konstrukcji szkieletowych.

System Wood Pack to gotowa do montażu konstrukcja szkieletowa drewniana składająca się z powtarzalnych modułowych elementów konstrukcji budynku wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami złącznymi i precyzyjną instrukcją montażu. System oferuje inwestorom budowę domów drewnianych w całkowicie przebadanej i prostej w montażu metodzie wznoszenia konstrukcji drewnianych.

- Wood Pack to system, który pozwala budować szybko, bezpiecznie i ekologicznie. W pełni odpowiada on na wyzwania, jakie stoją przed budownictwem XXI wieku - nie ma wątpliwości Radosław Bańkowski, współwłaściciel Wood Core House.

Zapotrzebowanie na nowe mieszkania i domy jest rekordowe. Inwestorzy i deweloperzy muszą jednocześnie mierzyć się z szeregiem wyzwań: brakiem surowców i rąk do pracy, a tym samym szukaniem jak największej ergonomii budowy. Ważnym aspektem jest także ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, jakie powoduje tradycyjne budownictwo. Eksperci nie mają wątpliwości, że odpowiedzią jest budownictwo drewniane. I chociaż na rynku dostępna jest prefabrykacja całych ścian budynków w drewnianej konstrukcji szkieletowej, to i ta technologia ma swoje ograniczenia - konieczność użycia ciężkiego sprzętu, czas oczekiwania na gotowe elementy, czy w końcu ilość osób zaangażowanych do prac na placu budowy. Te wszystkie czynniki mają wpływ na finalny koszt i czas realizacji inwestycji. System opracowany przez Wood Core House odpowiada na te wyzwania.

- Dzięki prefabrykacji, konstrukcje drewniane można zrealizować dużo szybciej, niezależnie od warunków atmosferycznych, a także maksymalnie optymalizować wykorzystanie surowca. System Wood Pack pozwala firmom i deweloperom na realizację większej ilości inwestycji oraz ograniczenie kosztów. Możliwe jest to dzięki krótkiemu czasowi realizacji zamówienia (modułowe elementy konstrukcji budynku w 80 proc. dostępne są od ręki) oraz łatwości montażu. Dwu-trzyosobowa ekipa (bez konieczności użycia ciężkiego sprzętu) jest w stanie postawić dom w stanie surowym otwartym o powierzchni 100 m2 w ciągu sześciu dni. Prefabrykacja i związane z tym precyzyjne wykonanie elementów ścian w hali produkcyjnej, które nie wymagają żadnego docinania na placu budowy, jednocześnie przekłada się na zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów przy montażu, a tym samym późniejsze użytkowanie i komfort mieszkania. Zaproponowany przez nas proces produkcji sprawia, że ilość odpadów przypadających na dom o powierzchni 136 m2 to zaledwie 0,15 m3 - mówi Radosław Bańkowski, współwłaściciel, dyrektor ds. handlowych Wood Core House.

Opracowany przez Wood Core House system pozwala na zaprojektowanie praktycznie każdej bryły budynku szkieletowego. Od domów jednorodzinnych po budownictwo wielokondygnacyjne.

- Wyniki przeprowadzonych na Politechnice Śląskiej badań pokazały, że nasz modułowy system wytrzymuje sześciokrotnie większe obciążenia, niż dopuszczają obowiązujące normy krajowe i europejskie. Badania potwierdzają, że Wood Pack przewyższa wymagania nośności stawiane konstrukcjom dwukondygnacyjnym. Planujemy rozwijać tę technologię i wykorzystać dla obiektów wielokondygnacyjnych. Wstępny projekt budynku wielorodzinnego został pozytywnie zaopiniowany przez biegłego rzeczoznawcę pożarowego, biuro konstrukcyjne oraz firmy wykonujące pozostałe instalacje. Bezpieczeństwo to czynnik, który od samego początku był rdzeniem naszych działań, dlatego oprócz przeprowadzenia badań, wszystkie elementu systemu są atestowane. Wood Pack posiada także certyfikaty NRO, REI 120 i REI 90, potwierdzające nierozprzestrzenianie ognia zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz - mówi Radosław Bańkowski, współwłaściciel, dyrektor ds. handlowych Wood Core House.

Popularność budownictwa drewnianego rośnie od kilku lat. Szacunki ekspertów mówią o tym, że za 20 lat domy drewniane mogą stanowić nawet 20 proc. realizowanych w Polsce budynków.
REKLAMA:

- Rynek ma przed sobą dekady rozwoju. Wyliczenia wskazują, że do 2030 roku udział budynków o drewnianej konstrukcji szkieletowej podwoi się. Analiza rynku, jaką na zlecenie Wood Core House przeprowadziła firma PMR Market Expert, pokazuje, że wartość budownictwa mieszkaniowego już teraz wzrosła z 13 mld zł w 2016 roku do 20,5 mld zł w 2020 roku. W przypadku budownictwa jednorodzinnego te liczby przedstawiają się odpowiednio 1,7 mld zł i 3,8 mld zł - zauważa Radosław Bańkowski. - Coraz większa popularność będzie także związana ze wzrostem świadomości ekologicznej, rozwojem gospodarczym (w tym wzrost dochodów), rozwojem technologii, a także koniecznością dekarbonizacji budownictwa oraz wdrożeniem gospodarki cyrkularnej - dodaje współzałożyciel Wood Core House.

Dom w modułowym systemie konstrukcji szkieletowych są coraz bardziej zoptymalizowane energetycznie (jest bardziej ciepły i energooszczędny niż murowany, a straty ciepła ograniczane są m.in. dzięki wysokiemu stopniu izolacyjności cieplnej przegród budynku), zeroemisyjne (dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod ogrzewania, jak pompa ciepła, czy instalacja fotowoltaiczna), a także ekologiczne (drewno częściowo pochłania dwutlenek węgla z powietrza, ograniczając tym samym tzw. ślad węglowy budynku o kilkadziesiąt procent).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wood Core House
#czytelnia #domy prefabrykowane #dom #ściany #z drewno

Więcej tematów: