Uroczyste otwarcie przystanku miało miejsce 30 września 2021 r. przy ul. Lisa Kuli w Rzeszowie. Inteligentna wiata przystankowa jest jednym z szerokiej gamy nowoczesnych produktów Smart City produkcji ML System, które idealnie wpisują się w obecne trendy designu, wykorzystują najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne oraz fotowoltaiczne i dzięki temu podnoszą jakość życia mieszkańców.

Koncepcja inteligentnej wiaty przystankowej powstała w myśl zasady zrównoważonego rozwoju i z zachowaniem równowagi między miejską infrastrukturą a środowiskiem naturalnym. W fotowoltaicznej wiacie przystankowej zintegrowanych jest wiele ważnych i użytecznych funkcji wykorzystujących najnowsze technologie, a wpływających na komfort pasażerów. Są to m.in.:
• funkcja ogrzewania przestrzeni wewnętrznej wiaty oraz ławka z funkcją grzania,
• wyświetlacz zmiennej treści zintegrowany z szybą wiaty, na którym w sposób dynamiczny prezentowane są rozkłady jazdy,
• ładowanie urządzeń mobilnych w sposób indukcyjny (bezprzewodowy) i przewodowy (USB),
• dostęp do sieci WiFi dla pasażerów,
• komora na defibrylator zintegrowana z przystankiem – szuflada pod ławką,
• graficzna instrukcja udzielania pierwszej pomocy – nadruk ceramiczny pod ławką.

„Przystanek jest zasilany ekologiczną energią dzięki zastosowaniu wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych produkcji ML System. Pozostałe technologie wykorzystane do produkcji przystanku to m.in. zaawansowana obróbka szkła – grawer z podświetleniem krawędziowym, nadruk ceramiczny na szkle oraz szyba zespolona wraz z elektronicznym wyświetlaczem. - mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.
„Cieszę się, że najnowocześniejszy w Polsce przystanek zasilany energią słoneczną stanął właśnie w Rzeszowie. Rzeszów to miasto ludzi młodych otwarte na nowoczesne rozwiązania podnoszące jakość życia mieszkańców, a jednocześnie dbające o zrównoważony rozwój infrastruktury miejskiej z poszanowaniem środowiska naturalnego.” – mówi Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.
REKLAMA:
„Zaprojektowanie w przystanku specjalnej przestrzeni dedykowanej urządzeniu AED, które ratuje życie jest bardzo dobrym pomysłem. Współgra to z projektem #DajemySerce, który realizuje Centrum Medyczne MEDYK. W ramach tego przedsięwzięcia, wspólnie z samorządem, firmami i instytucjami angażujemy się w poprawę jakości życia mieszkańców i pracujemy nad tym, aby w przestrzeni miejskiej było znacznie więcej urządzeń AED.” – mówi dr Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ML System