Remont lub budowa domu – jak budować dla pokoleń i wybrać produkty dobre dla planety?

Podziel się:
Zostaw Ziemię swoim następcom w stanie przynajmniej takim, w jakim ją zastałeś. Staraj się zostawić ją w lepszym. Zachowuj się jak dobry lekarz – nie szkodź – te słowa Konfucjusza warto wziąć sobie do serca. To od nas zależy bowiem, jak będzie wyglądała przyszłość kolejnych pokoleń. Jeśli więc zadbamy o przyrodę, rozsądnie gospodarując jej zasobami, korzystając z potencjału recyklingu oraz energooszczędnych technologii przy budowie czy remoncie domu, to nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą mogły oddychać czystym powietrzem i żyć w zdrowiu.

Fot. BftFot. BftFot. BftFot. Bft
Na początku dziejów ludzkości schronieniem dla człowieka były jaskinie – naturalne zagłębienia w skałach. Dopiero w mezolicie ludzie zaczęli tworzyć własne, prymitywne budowle – szałasy czy ziemianki. A cegły wynaleziono dużo później – w starożytności. Dziś budownictwo jest wysoko rozwinięte. Jednak każdy postęp ma swoją cenę. – W Unii Europejskiej to właśnie budynki generują łącznie aż 40% zużycia energii i odpowiadają za 36% emisji gazów cieplarnianych. Ich budowa, użytkowanie, renowacja czy rozbiórka przyczyniają się zatem znacząco do zanieczyszczania powietrza. Dlatego z myślą o przyszłych pokoleniach, przy budowie czy remoncie domu najlepiej wybierać produkty i technologie ich montażu dobre dla planety – tłumaczy Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający Związku POiD, który prowadzi kampanię społeczną „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

Fot. HörmannFot. HörmannFot. HörmannFot. Hörmann
Dom ekologiczny, czyli jaki?
Aby ograniczyć straty ciepła, budynek powinien mieć prostą konstrukcję, na planie prostokąta lub kwadratu, co pozwoli zminimalizować całkowitą powierzchnię przegród. Z podobnych względów preferowany jest zazwyczaj dach jednospadowy, dwuspadowy lub płaski. Co więcej, nieodzowny element wykończenia stanowi odpowiednia termoizolacja ścian i dachu, np. przy użyciu wysokogatunkowej wełny mineralnej, styropianu czy wełny celulozowej o odpowiednich parametrach. Ogromne znaczenie ma także dobór energooszczędnych okien pionowych i dachowych, drzwi wejściowych oraz bramy garażowej. Przy ich wyborze zwróćmy uwagę przede wszystkim na wartość współczynnika przenikania ciepła U. W przypadku okien i drzwi balkonowych musi wynosi on co najmniej 0,9 W/m2K, okien połaciowych – 1,1 W/m2K, drzwi – 1 W/m2K, bram – 1,3 W/m2K. Aby zwiększyć bilans energetyczny domu, możemy zakupić wyroby o jeszcze bardziej wyśrubowanych parametrach, ale na tym nie koniec. Kolejnym krokiem powinien być montaż stolarki otworowej w sposób „ciepły”, najlepiej w warstwie izolacji. Ogromne znaczenie ma także wykorzystanie technologii, dzięki którym będziemy pozyskiwać energię potrzebną do oświetlania i ogrzewania wnętrz w sposób naturalny. Dlatego montuje się panele fotowoltaiczne, które pobierają ją z promieni słonecznych oraz pompy ciepła, wykorzystujące ciepłotę ziemi lub powietrza.

Co więcej, dobry projekt budynku uwzględnia odpowiedni układ pomieszczeń, aby wykorzystać maksymalnie potencjał słońca. W południowej, a więc najbardziej nasłonecznionej części domu, opłaca się zatem zlokalizować pokoje, w których domownicy będą przebywać najwięcej, np. salon. Jednakże w tym przypadku niezbędnie będzie także zainstalowanie osłon zewnętrznych, dzięki którym unikniemy nadmiernego nagrzewania się wnętrz, a jednocześnie zminimalizujemy konieczność korzystania z energochłonnej klimatyzacji. Od północy zaś umieszcza się zazwyczaj kuchnię – warto zaprojektować w niej duże przeszklenia – będzie jaśniej i cieplej.

Fot. KrispolFot. KrispolFot. KrispolFot. Krispol

Ekologiczne wnętrze domu

Ekologiczne powinno być także wnętrze domu. Lepsze dla środowiska będą z pewnością meble i akcesoria wykonane z naturalnych materiałów, np. drewniana zabudowa kuchenna będzie nam służyć wiele lat (wytrzymałość litego drewna szacuje się nawet na 50 lat, obecnie jego ceny są jednak bardzo wysokie, a więc nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na ich zakup), a w dodatku w razie potrzeby łatwo odświeżymy ich wygląd i przywrócimy dawną świetność. Pamiętajmy jednak, że źródła wielu surowców są na wyczerpaniu, dlatego też równie dobrze sprawdzą się wyroby z recyklingu czy wykonane przy użyciu ekologicznych technologii. Analitycy szacują bowiem, że nawet 80% materiałów budowlanych nadaje się do powtórnego wykorzystania. Można byłoby nawet zaryzykować tezę: wszystko jest surowcem, wystarczy tylko zmienić swój sposób patrzenia na różnego rodzaju odpady. Dlatego dla przykładu meble wyszukane na targach staroci po renowacji będą oryginalną, a w dodatku przyjazną dla środowiska ozdobą, gdyż korzystamy z tego, co zostało już wcześniej wytworzone.

Do malowania ścian warto użyć z kolei farb przyjaznych dla środowiska, o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO). Opłaca się ponadto postawić na oświetlenie ledowe, które jest bardzo wydajne – zyskamy to samo natężenie światła przy mniejszym zużyciu energii. Dodatkowo, przy zakupie sprzętów AGD i RTV, skupmy się na rozwiązaniach z najwyższą klasą energetyczną. Przy zakupie drzwi wewnętrznych zwróćmy zaś uwagę, np. czy posiadają one Deklarację Środowiskową Produktu EPD, pokrywane są ekologiczną bejcą wodną, a elementy drewniane wyprodukowane zostały z surowców posiadających certyfikat FSC.

Fot. WiśniowskiFot. WiśniowskiFot. WiśniowskiFot. Wiśniowski
Możemy w sposób ekologiczny zbudować, wyremontować czy wyposażyć dom, ale uzyskamy najlepsze efekty tylko wtedy, gdy wraz z tymi działaniami zmienimy też własne nawyki. Suma nawet małych zmian da doskonały efekt, jeśli stanie się to powszechne społecznie. Zacznijmy więc solidnie segregować śmieci, oszczędzać wodę i prąd przy codziennych czynnościach, robić odpowiedzialne zakupy. Dlaczego? Ekologiczny musi być bowiem cały cykl życia budynku – począwszy od produkcji materiałów budowlanych i ich transportu w docelowe miejsce, przez fazę budowy, a następnie użytkowania, aż po likwidację obiektu (recykling lub utylizacja materiałów uzyskanych podczas rozbiórki). Wszystko po to, aby żyło się lepiej nam i przyszłym pokoleniom.
REKLAMA:

***
Produkty rekomendowane w kampanii Związku POiD, „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”:
BOTTICELLI SMART BT A 1250 od BFT
Siłownik BOTTICELLI 1250 przeznaczony jest do bram garażowych rezydencyjnych o powierzchni bramy do 16 m2. Siła ciągnąca i pchająca wynosi 1250 N. Siłownik posiada silnik zasilany napięciem 24 V DC oraz zintegrowaną centralę sterującą. Częstotliwość użytkowania napędów do 25 cykli na dobę.
Okno dachowe FTT U8 Thermo od marki FAKRO
Okno dachowe FTT U8 Thermo od FAKRO to superenergooszczędne okno obrotowe, stworzone z myślą o ochronie środowiska naturalnego. Jego nowatorska konstrukcja gwarantuje doskonałe parametry termoizolacyjne i dużą oszczędność energii cieplnej. Okno FTT U8 Thermo o współczynniku Uw=0,58W/m2K spełnia wymagania budownictwa pasywnego, czego potwierdzeniem jest certyfikat Passive House.
Drzwi ThermoCarbon od marki Hörmann
Drzwi aluminiowe o doskonałej izolacyjności cieplnej, idealne do domów energooszczędnych i pasywnych, standardowo w klasie przeciwwłamaniowej RC 3, opcjonalnie RC 4. Producent udziela na nie 10 lat gwarancji. Fachowo zamontowane służyć będą kolejnym pokoleniom. Oferowane w 20 ponadczasowych wzorach, obsługiwane mogą być przez najnowsze technologie. Wyprodukowane wyłącznie przy użyciu zielonej energii.

Komplet stolarki od marki Krispol

Komplet stolarki otworowej ma wpływ na użytkowanie budynku i związane z tym wydatki. W nowym budownictwie łatwo osiągnąć wysoki standard energetyczny, jednak w starych budynkach stanowi to wyzwanie. Z pomocą przychodzi kompleksowa termomodernizacja. Przemyślany wybór najwyższej jakości produktów i ich profesjonalny montaż to najlepsza inwestycja długoterminowa i gwarancja spokoju na lata, a także decyzja, którą docenią przyszłe pokolenia.

Więcej na: https://krispol.pl/budujesz-remontujesz-przebudowujesz-sprawdz-z-jakich-dofinansowan-mozesz-skorzystac-w-2021-roku/
Ościeżnice stalowe od marki PORTA DRZWI
Ościeżnice stalowe to idealny wybór do najbardziej wymagających przestrzeni zarówno z punktu widzenia ich trwałości, jak również atrakcyjności. Dzięki swojej uniwersalności mogą stanowić wybór zarówno do nowych, jak i starszych budynków, które wymagają przemyślanej renowacji, nadając im niepowtarzalny styl, design.

Szeroki zakres modyfikacji, w tym dowolny kolor RAL lub NCS, otwiera wiele możliwości.
AKUMULATOROWY PISTOLET DO KLEJU do marki PROLINE
Teraz oszczędne, poręczne i wolne od zabrudzeń klejenie elementów montowanych stanie się łatwiejsze.

APK 1500 mAh PROLINE - zalety proekologiczne:

- Energooszczędny: już po 5 min. nieużywania urządzenie automatycznie się wyłącza
- Oszczędzający klej i łatwy w utrzymaniu: miedziana precyzyjna końcówka, oraz konstrukcja spustu umożliwiają dokładne dawkowanie kleju przez co ograniczają konieczność częstego mycia urządzenia.

- Gotowość do pracy – dzięki pojemnemu akumulatorowi urządzenie szybko się nagrzewa. Ładowanie przez port USB pozwala na łatwe podłączenie urządzenia do źródła prądu.
PRZEZNACZONY DO KLEJÓW O ŚREDNICY 7 mm. WYDAJNOŚĆ PRZEPŁYWU KLEJU: 8-10G NA MINUTĘ. GOTOWOŚĆ DO PRACY ->15 SEKUND. NAPIĘCIE: 3.6V. MOC: 10W. POJEMNOŚĆ BATERII: 1500 mAh. CZAS ŁADOWANIA: 2 GODZINY. CZAS PRACY CIĄGŁEJ: 45 MINUT

Brama segmentowa UniTherm od marki Wiśniowski

Brama segmentowa UniTherm firmy Wiśniowski to produkt oparty na zbiorze najnowszych rozwiązań technologicznych. Spełnia rygorystyczne normy pod względem odporności na działanie wiatru, przenikania wody oraz przepuszczalności powietrza. Unikatowa konstrukcja paneli INNOVO o grubości 60 mm, z których zbudowana jest brama posiada współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,33 W/m2K, co zapewnia bardzo dobrą termoizolację. Brama UniTherm to idealny wybór do budynków energooszczędnych oraz pasywnych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POiD
#okna #drzwi #czytelnia #okno #brama #okna i drzwi #do montaz #poid #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: