Rośnie zainteresowanie mieszkaniami na przedmieściach

Podziel się:
Myśl o posiadaniu własnego „M” towarzyszy niemal każdej osobie. W ubiegłym roku rekordowa liczba Polaków zrealizowała to marzenie - informuje Biuro Informacji Kredytowej, AMRON-SARFiN i JLL. Na rynku nieruchomości można było zaobserwować swoisty boom, gdzie wielkość popytu była znacznie wyższa niż podaż. Wśród dokonanych transakcji często wybór padał na inwestycje na przedmieściach. Dlaczego przeprowadzamy się z centrów miast? Co stoi za trendem suburbanizacji?

Fot. WPBM Mój Dom S.A.Fot. WPBM Mój Dom S.A.

Bliskość terenów zielonych jednym z głównych kryteriów

Na chęć życia poza miastem składa się kilka czynników. Głównym powodem przeprowadzki jest niezmącony niczym spokój i zwiększona ilość terenów zielonych. Ważnym czynnikiem jest również możliwość posiadania dużej działki lub ogrodu, który jest dobrym miejscem do rekreacji, relaksu i zabawy. Kolejnym plusem wyboru takiej lokalizacji jest lepszej jakości powietrze.

Z własnym ogródkiem, ale w pobliżu dużych aglomeracji miejskich

O ile życie na wsi ma sporo zalet, ma również wady. Odległość od centrum powoduje m.in. problemy z dojazdem do pracy, szkoły, zwiększa koszty paliwa. Minusem jest także brak dostępu do sklepów, lekarzy, restauracji, kin, teatrów czy wielu innych przydatnych usług. W obliczu powyższych aspektów przeprowadzka na dobrze skomunikowane przedmieścia wydaje się optymalnym i rozsądnym wyborem. W ostatnim czasie nastąpił wzrost popularności migracji poza serce miasta. Mieszkanie na obrzeżach, z racji oddalenia w niewielkim stopniu od centrum, umożliwia właścicielom sprawne korzystanie z rozwiniętej infrastruktury handlowej i bogatego zaplecza kulturalno-rozrywkowego, a pobliska okolica oferuje nabywcom dogodny dostęp do potrzebnych produktów i usług. Walorem mieszkania na przedmieściach jest też często czystsze powietrze niż w centrum aglomeracji. Jest również zdecydowanie ciszej, co jest istotną zaletą w codziennym życiu, dającą komfort i wytchnienie od hałasu oraz wielkomiejskiego zgiełku. Co więcej, znacznie łatwiej o integrację między sąsiadami. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że cena mieszkań na obrzeżach jest niższa w porównaniu z mieszkaniem w centrum miasta. Wiąże się to z możliwością zakupu większego metrażu, co jest niezwykle ważne w przypadku rodzin z dziećmi. Dodatkowy pokój z pewnością docenią także osoby pracujące w trybie zdalnym czy hybrydowym. Pomieszczenie może spełniać funkcję komfortowego gabinetu czy biura.

Pandemia

Niewykluczone, że wpływ na spopularyzowanie suburbanizacji miała również pandemia, w obliczu której zmieniliśmy zarówno swoje preferencje, jak i sposób postrzegania świata. Pandemia mocno uwypukliła potrzebę obcowania z naturą, bycia bliżej zieleni. Oddziaływanie przyrody ma pozytywne skutki zdrowotne, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Nierzadko nabywcy pragną mieć przydomowy ogródek, a nawet uprawiać własne warzywa czy owoce. Dodatkowo model pracy zdalnej i tym samym brak potrzeby dojazdu do miejsca pracy spowodował, że spadł nacisk na mieszkanie tam, gdzie znajduje się firma.

Zauważamy wzrost zainteresowania mieszkaniami bardziej kameralnymi, ulokowanymi poza ścisłym centrum miasta. Klienci coraz częściej wybierają miejsca zachęcające do wypoczynku, jak również z możliwością korzystania z bogatej oferty kulturalnej i handlowej. Rozwiązaniem jest zakup mieszkania na przedmieściach. Położenie zapewnia zarówno wygodny dostęp do zieleni, ciszy, wypoczynku, jak i centrów handlowych oraz rozrywkowych – mówi Jakub Orski z WPBM „Mój Dom” S.A..
REKLAMA:

Prognozy

Rynek pierwotny jest w stabilnej kondycji. Zakup mieszkania to wciąż jeden z życiowych priorytetów, jak również dobra i bezpieczna lokata kapitału. Polacy coraz częściej decydują się na zakup mieszkania na przedmieściach - podaje Rednet Consulting. Korzyści, które stoją za wyborem właśnie takiego lokum sprawiają, że w najbliższych latach można spodziewać się tendencji wzrostowej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: WPBM Mój Dom S.A.
#wiadomości #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: