TOP najdroższych inwestycji deweloperskich w Polsce, stan na luty 2022 roku

Podziel się:
Nikogo już nie dziwi, że ceny nieruchomości w Polsce nieustannie rosną – bez względu na to, jak poważne kryzysy przeżywa gospodarka i jak zmienia się koniunktura. Analitycy rynku mówią, że za niedługo ceny mieszkań w największych miastach wojewódzkich przekroczą możliwości nabywcze potencjalnych kupujących.

W dzisiejszym przeglądzie sporządzonym przy wsparciu zespołu portalu inwestycji mieszkaniowych Korter przyglądamy się najdroższym ofertom polskiej mieszkaniówki i odpowiadamy na pytania:

*gdzie w Polsce są najdroższe nieruchomości;
*jakie czynniki kształtują ceny;
*czy opłaca się inwestować w najdroższe mieszkania;
REKLAMA:

Lokalizacja i raz jeszcze lokalizacja

Niewątpliwie, właśnie lokalizacja należy do kluczowych czynników, decydujących o cenie nieruchomości. Przywykliśmy do myśli, że najdrożej jest w Warszawie. Na początek rzućmy okiem na infografikę pokazującą realny stan polityki cenowej deweloperów w 2022 roku.

Rynek pierwotny Warszawa:

 Fot. Korter Fot. Korter

Nikogo już nie dziwi, że ceny nieruchomości w Polsce nieustannie rosną – bez względu na to, jak poważne kryzysy przeżywa gospodarka i jak zmienia się koniunktura. Analitycy rynku mówią, że za niedługo ceny mieszkań w największych miastach wojewódzkich przekroczą możliwości nabywcze potencjalnych kupujących.Jest to TOP 10 – zestawienie najwyższych cen nieruchomości w różnych miejscowościach kraju. I… Warszawa w nim plasuje na dziesiątym miejscu.

Jak widzimy, wszystkie miejscowości wyprzedzające stolicę mają wyraźny charakter rekreacyjny – są to “zimowa stolica Polski”, popularne kurorty nadmorskie i uzdrowiska. W tym miejscu sytuacja się wyjaśnia – o cenie nieruchomości owszem decyduje właśnie lokalizacja, a zwłaszcza wyjątkowe walory miejscowości, w której inwestycja powstaje.

Inwestowanie w apartamenty wakacyjne staje się coraz popularniejsze, i z tej opcji chętnie korzystają zarówno krajowi, jak i zagraniczni inwestorzy. Taka inwestycja pozwala na generowanie większych zysków w dużo krótszym czasie – na kilkudniowym wynajmie luksusowego apartamentu jesteś w stanie zarobić więcej, niż na wynajmie zwykłego mieszkania w ciągu miesiąca.

Oczywiście, kompleksy apartamentowo-hotelowe, w których możemy kupić lokal, powinny też wyróżniać się odpowiednim poziomem, o którym – w kolejnym ustępie.

Standard generuje dochód

Tak, najdroższe w Polsce inwestycje naturalnie należą do segmentu premium. Przy czym szeroko pojętego, gdyż infrastruktura inwestycji zależy od jej lokalizacji i charakteru.

Weźmy dla przykładu kompleksy apartamentowe w Zakopanem, które górują w rankingu najdroższych nieruchomości z rynku pierwotnego stanem na luty 2022 roku według danych portalu Korter.

Takie kompleksy w zimowej stolicy – jak zresztą na innych górskich kurortach, na przykład, w Karpaczu czy Świeradowie-Zdroju – to pełnowartościowe resorty o rozbudowanej infrastrukturze rekreacyjnej. W ich obrębie działają wielofunkcyjne ośrodki spa i strefy rekreacji i sportu, dostępne są usługi towarzyszące (na przykład, recepcja i sprzątanie).

Ponadto, takie apartamenty są z reguły objęte pełną obsługą operatora najmu, co sprowadza udział inwestora w gospodarowaniu lokalem jedynie do czerpania zysków – sprawy poszukiwania wynajmujących i dbania o lokal bierze na siebie profesjonalny operator. Poza tym, wielu operatorów najmu oferuje model współpracy, w którym przewidziano pobyt właścicielski.

Wysokiej klasy infrastruktura jest, rzecz jasna, dość kosztowna w wykonaniu i utrzymywaniu, co kształtuje ceny nieruchomości na tak wysokim poziomie.

Przy tym jednak potencjalne zyski, które inwestor może czerpać z takiej nieruchomości, są współmierne, gdyż ceny wynajmu krótkoterminowego ustalane przez operatora również niskie nie są.

Nie tylko kurorty – Warszawa nie ustępuje

Mimo że stolica znalazła się na dziesiątym miejscu w zestawieniu TOP najdroższych nieruchomości w kraju, jest to miejsce dość umowne – przecież Warszawa jest jedynym na liście miastem niebędącym kurortem. To oznacza, że mieszkania w Warszawie wciąż utrzymują pozycję lidera, jeśli chodzi o nieruchomości do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

Poniżej mamy zestawienie średnich cen mieszkań w miastach wojewódzkich stanem na luty 2022 – i tu Warszawa sprawiedliwie zajmuje pierwszą pozycję.

 Fot. Korter Fot. Korter
Jakie nieruchomości w stolicy są najdroższe? Możemy je podzielić na kilka kategorii.
1. Apartamentowce klasy premium ulokowane w ścisłym centrum stolicy – zwłaszcza w obrębie Śródmieścia.
2. Kompleksy mieszkalne o wysokim standardzie (w tym – lokale inwestycyjne) położone w innych strategicznych dzielnicach sąsiadujących ze Śródmieściem (zwłaszcza Wola i Mokotów).
3. Wille miejskie i kameralne apartamenty o wysokim standardzie zlokalizowane na Wilanowie i środkowo-południowym Mokotowie.

Czy warto inwestować

Wiele osób, które chciałyby włożyć kapitał w nieruchomości, zastanawia się – jeśli wkład musi być tak wysoki, to czy w ogóle opłaca się to robić?

Analitycy rynku zaś sygnalizują, że najdroższe nieruchomości sprzedają się bardzo szybko i cieszą się bardzo wysoką popularnością. Dlaczego? Bo rokują najlepsze perspektywy zysków. Nieruchomość klasy premium, a szczególnie położona w strategicznym miejscu, z roku na rok zyskuje na wartości. I w szczególności, dlatego że posiada lokalizację, która już niedługo może stać się wyjątkowa – już dziś obserwujemy bardzo mocno ograniczony zasób gruntów inwestycyjnych w najatrakcyjniejszych punktach miast (gdyż to dotyczy głównie dużych miast wojewódzkich).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#wiadomości #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: