Preizolowane rury Uponor Ecoflex VIP – sposób na efektywniejszy przesył energii

Podziel się:
Uniknięcie strat podczas przesyłania ciepła to problem, którego nie udało się dotąd rozwiązać. Różnicę pomiędzy wysyłaną, a odbieraną ilością tego medium należy zatem wliczyć w koszty. Te mogą być jednak zdecydowanie niższe dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju rur preizolowanych. By sprostać wyzwaniu, marka Uponor sięgnęła po nowatorską technologię i stworzyła rozwiązanie pozwalające osiągnąć lokalnym sieciom ciepłowniczym lepszą efektywność pracy.

Fot. UponorFot. Uponor
Ecoflex VIP to udoskonalone rury preizolowane Ecoflex, opracowane dla spełnienia najsurowszych wymagań dotyczących bezpieczeństwa, wytrzymałości i wydajności. By osiągnąć jeszcze lepsze wyniki w kwestii zmniejszenia współczynnika przewodzenia ciepła marka Uponor poszukiwała nowych metod i technologii. Ich efektem są rury, które łączą wydajność z elastycznością.

Siła tkwi w hybrydzie

Ecoflex VIP to produkt oparty o konstrukcję hybrydową. Pierwszą warstwą jest rura osłonowa, cechująca się wyjątkową elastycznością przy zachowaniu trwałości materiału. Pod nią skrywają się dwie powłoki izolujące, których współczynnik lambda jest wyjątkowo niski i wynosi < 0,004 W/mK. Pierwsza z nich to tzw. miękka izolacja. Druga, to warstwa izolacyjna wykorzystująca technologię VIP. To właśnie dzięki niej możliwe jest zredukowanie strat przesyłanego ciepła do nawet 60%! Powłoka VIP otacza rurę przewodową PEX o wysokiej wytrzymałości, a całość dla rur podwójnych Twin dopełnia profil centrujący, który ułatwia identyfikację rury zasilającej i powrotnej.

Spełnić oczekiwania wykonawców i inwestorów

Osiągnięcie wyjątkowych właściwości izolacyjnych przez markę Uponor jest możliwe dzięki sięgnięciu po technologię VIP (Vacuum Insulation Panel). Została już ona sprawdzona w innych, również wymagających branżach, jak m.in. służba zdrowia, przemysł czy urządzenia AGD. Rozwiązanie oparte jest o panele, których rdzeń stanowi zmatowiona krzemionka uszczelniona specjalną folią. Podczas opatentowanego przez autora technologii procesu zostaje ona pozbawiona powietrza i w efekcie zyskuje nieosiągalne wcześniej parametry izolacyjne. Co ważne, rury Ecoflex VIP mają przy tym zredukowaną średnicę rury osłonowej i zachowują wyjątkową elastyczność. Podczas przeprowadzanych testów okazało się, że siła potrzebna do zginania produktu jest do 60% niższa niż w przypadku rur izolowanych tradycyjną twardą pianką. W efekcie prace na miejscu budowy przeprowadza się o wiele łatwiej i szybciej, co nie pozostaje bez znaczenia dla procesu inwestycyjnego i zmieszczenia się w określonych umowami terminach.

„Opracowując rury Ecoflex VIP braliśmy pod uwagę wszystkie obszary, na które zwracają uwagę wykonawcy i inwestorzy. Zmniejszenie strat ciepła poprzez zastosowanie grubszych warstw izolacyjnych skomplikowałoby montaż i wydłużyło czas pracy. Opracowując specjalną konstrukcję, która pozwala w pełni wykorzystać potencjał technologii VIP, połączyliśmy więc świetną izolacyjność z elastycznością materiału i ograniczoną średnicą zewnętrzną rur. Dzięki temu Ecoflex VIP jest produktem bez słabych stron”, wyjaśnia Piotr Serafin, specjalista firmy Uponor.
REKLAMA:

Z myślą o środowisku

Znacznie wyższa izolacyjność, a co za tym idzie zmniejszenie ilości traconego podczas przesyłu ciepła, to korzyść nie tylko ekonomiczna, ale również ekologiczna. Ma to istotne znaczenie dla przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz wspierania działań Unii Europejskiej na rzecz osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Rury Ecoflex VIP pozwalają więc wpisać się sieciom ciepłowniczym w założenia proekologicznej polityki i zrównoważonego rozwoju. Zwłaszcza, że posiadają również inne cechy świadczące o przywiązaniu marki Uponor do ochrony środowiska. Przy produkcji tego rozwiązania ograniczono liczbę materiałów ropopochodnych, a ponadto ślad węglowy Ecoflex VIP jest o około 20% niższy od innych rozwiązań o zbliżonych właściwościach.

Produkt pozwala osiągać nie tylko lokalne korzyści, ale ma również wpływ na globalne wyzwania. Tym samym odzwierciedla poprzez swoje cechy kluczowe wartości marki Uponor, która wykorzystuje potencjał międzynarodowej grupy dla tworzenia rozwiązań dedykowanych lokalnym potrzebom.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Uponor
#czytelnia #izolacje #rura #do izolacja #Izolacje - tematy pozostałe

Więcej tematów: