Zatem, jakie drzwi zewnętrzne wybrać, aby nie żałować? Odpowiedź możesz znaleźć w tym poradniku!
Materiał, z jakiego wykonuje się zewnętrzne drzwi wejściowe
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów omawianych drzwi, które wykonane są z wielu rodzajów materiałów. Wyróżnia się głównie drzwi drewniane, PCV, aluminiowe, czy stalowe.
Drzwi zewnętrzne stalowe
Zwykle mają ramę z drewna, lub ze stali pokrytej arkuszami blachy. Drzwi te mogą być wykończone okleinami, które będą przypominać drewno, mogą być również pomalowane farbami. Istnieją także modele, które posiadają wykończenia drewniane, bądź ze sklejki.
Stalowe drzwi są trudne do ocieplenia, co za tym idzie, ich współczynnik przenikania ciepła zazwyczaj jest wysoki (1,3-1,5 W/(m2.K)). Na rynku znaleźć jednak można modele, które charakteryzują się współczynnikiem U = 0,8 W/(m2.K).
Takie drzwi są też odporne na uszkodzenia mechaniczne i ciężkie warunki atmosferyczne itp.
Drzwi zewnętrzne PCV
Są wykonane z plastiku i ich rama, jak i ościeżnica jest wykonana z PCV. Sam panel drzwiowy, także pokryty jest panelami PCV. Powierzchnia drzwi jest często oklejana, lub lakierowana.
Plastikowe drzwi charakteryzują się dobrymi parametrami cieplnymi. Współczynnik U, wynosi 1-1,3 W/(m2.K), czyli lepiej niż w przypadku modeli stalowych. Ten model drzwi wejściowych należy również do tańszych. Za zaletę uznaje się też stosunkowo łatwą możliwość dopasowania wizualnego do okien, czy rolet zewnętrznych.
Drzwi zewnętrzne drewniane
Cena zewnętrznych drzwi drewnianych zazwyczaj jest nieco wyższa. Warto to zaznaczyć na początku. Rama i ościeżnica wykonana jest z drewna, a skrzydło pokryte płytą wiórową, lub HDF, jak i może być pokryte sklejką. Często na powierzchni jest szlachetny fornir, który może być wykonany z dębu, mahoniu, sosny, itp.
Drzwi zewnętrzne tego typu mają dobre parametry cieplne. Znaleźć można modele, których współczynnik U, wynosi nawet 0,7-0,8 W/(m2.K). W przypadku drzwi drewnianych doceniany jest także naturalny i estetyczny wygląd. Wiele osób właśnie przez to stawia na tego typu modele.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe
Są najdroższymi ze wszystkich wymienionych. Rama, jak i ościeżnica wykonana jest z profili aluminiowych, natomiast skrzydło pokrywają arkuszami z włókna szklanego, lub PCW. Ich współczynnik cieplny najczęściej oscyluje w granicach U = 1,3-1,4 W/(m2.K), zatem nie posiadają zbyt dobrych parametrów. Jednak z każdym nowym modelem, bardzo szybko ulega to zmianie.
Takie drzwi coraz częściej mogą mieć bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Otóż za najlepsze wyróżnia się te, których współczynnik U jest na poziomie pasywnym i wynosi – 0,47 W/(m2.K).
Aluminiowe drzwi znaleźć można w wielu rozmiarach, nawet całkiem sporych.
Wszystkie wymienione rodzaje mogą występować w wersji pełnej, lub przeszklonej. Zdarza się jednak, że drzwi zewnętrzne przeszklone, chociaż lepiej się prezentują, mają niekiedy gorsze właściwości antywłamaniowe.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać - wymagania techniczne
Szukając drzwi wejściowych, należy zwrócić uwagę na to, aby były szczelne, ciche i trwałe, a także bezpieczne. Nowoczesne drzwi, charakteryzują się wielowarstwową budową. Jest tak z uwagi na to, że wewnątrz skrzydła, a także ościeżnicy i ramy znajduje się materiał termoizolacyjny.
W grubych skrzydłach znaleźć można duże ilości wełny mineralnej, pianki poliuretanowej, czy styropianu. Co za tym idzie, dobre drzwi wejściowe są grube i masywne.
Współczynnik przenikania ciepła, najlepiej, aby wynosił nie więcej niż 1,5 W/(m2.K). Jednak z roku na rok wymagania co do izolacyjności termicznej drzwi ulegają zmianie.
Klasa wodoszczelności drzwi wejściowych powinna wynosić minimum 3-4. Takowe, powinny posiadać przynajmniej dwie uszczelki na całym obwodzie.
Jeżeli wybierzemy grube drzwi wejściowe, które są dobrze wypełnione materiałem termoizolacyjnym, można mieć pewność, że będą one również ciche i będą skutecznie wygłuszać hałasy zewnętrzne. Wskaźnik izolacyjności akustycznej określany jest jako RA i najlepiej jeżeli wynosi przynajmniej 30 dB.
Dobre i trwałe drzwi wejściowe powinny mieć minimum 5 klasę trwałości mechanicznej, czyli około 100 tysięcy cykli otwierania i zamykania.
Rozmiar również jest ważny
Kupując drzwi zewnętrzne, weźmy pod uwagę, że nie mogą być one zbyt małe, chociażby przez to, że zaistnieje możliwość wniesienia do domu mebli, czy sprzętu AGD. Optymalny rozmiar drzwi domowych to minimum 90 centymetrów szerokości i 200 centymetrów wysokości w świetle otworu. Ważne jest, aby otwór w murze był o 10 centymetrów szerszy i wyższy niż rozmiar drzwi.
Popularne są także drzwi zewnętrzne asymetryczne dwuskrzydłowe. Takie, najczęściej mają szerokość 90 centymetrów i 40 centymetrów. Skrzydło boczne się otwiera i przez to można stworzyć naprawdę szerokie wejście do domu.
Drzwi antywłamaniowe - dowiedz się o nich więcej
Dobre drzwi zewnętrzne powinny chronić dom i domowników przed nieproszonymi gośćmi. To zadanie najlepiej spełniają modele o 3, lub 4 klasie antywłamaniowej (oznaczanej niekiedy jako C). Ponadto takie drzwi muszą być pełne. Przeszklone drzwi zewnętrzne, charakteryzują się gorszymi właściwościami antywłamaniowymi.
Ponadto charakteryzują się one stalowymi ramami i wzmocnioną konstrukcją za sprawą stalowego ożebrowania. Co za tym idzie, przy próbie wycięcia otworu, pręty zaczynają się obracać, przez co nie można ich przeciąć.
Skrzydło dobrych drzwi antywłamaniowych powinno być pokryte, lub wzmocnione arkuszami blachy, co ponownie uniemożliwi wycięcia otworu.
Na obwodzie skrzydła najlepiej, aby znajdowały się bolce antywłamaniowe, lub bolce antywyważeniowe, które po zamknięciu drzwi zagłębią się w otworach ościeżnicy. Co za tym idzie, takich drzwi nie da się wyważyć.
Idealne drzwi antywłamaniowe powinny być wyposażone w dwa zamki. Pierwszy, centralny klasy C, który rygluje drzwi w trzech punktach po obwodzie oddalonym od siebie w co najmniej około 60 centymetrów. Taki zamek schowany jest wewnątrz skrzydła. Drugi natomiast, to zamek wierzchni, który montuje się po stronie pomieszczenia.
Inteligentne drzwi wejściowe
Wybór drzwi zewnętrznych powinien być dokonywany, także z uwzględnieniem takich aspektów jak nowoczesność produktu. Obecnie popularne funkcje smart zagościły się również w kategorii drzwi wejściowych. Rozwiązania te nie należą do tanich, aczkolwiek bez wątpienia jest to przyszłość drzwi zewnętrznych. Znaleźć można modele wyposażone w czytniki papilarne, rodem z filmów science-fiction. To nie wszystko, gdyż istnieją modele ze skanerami siatkówki oka, czy z dedykowanymi aplikacjami, dzięki czemu istnieje możliwość sterowania drzwiami z wielu miejsc na świecie.
Być może, póki co, wiele osób nadal postawi na stare dobre drzwi wejściowe, jednak to inteligentne modele są niewątpliwie przyszłością.
Zewnętrzne drzwi wejściowe, drzwi wewnętrzne, przeszklone, bez przeszkleń - gdzie ich szukać
Najlepiej w celu zakupu drzwi udać się do sklepu, który zajmuje się sprzedażą tego typu asortymentu. Dzięki temu będziemy mogli liczyć nie tylko na szeroki wybór z uwzględnieniem wielu rzeczy, ale również na fachową poradę specjalisty. Drzwi dostępne są w wielu rozmiarach, kolorach, wzorach, itp. Ciekawą ofertę możesz sprawdzić tutaj https://domo-strefa.pl/drzwi-zewnetrzne.
Podsumowanie
Wybór drzwi do domu jednorodzinnego to ważna decyzja, która powinna zostać dokładnie przemyślana. Najlepiej przewertować różne modele i wybrać najlepszy. Pamiętajmy, że konstrukcja drzwi to jedno, ale drugą bardzo istotną kwestią są ich właściwości, chociażby związane z izolacyjnością cieplną, czy akustyczną. Wygląd choć ważny, powinien być pozostawiony na sam koniec w przypadku dokonywania wyboru! Pamiętajmy, że drzwi wejściowe są wizytówką Twojego domu!