Świadomość ekologiczna w branży budowlanej? Schedpol udowadnia, że to możliwe

Podziel się:
Znaczenie świadomości ekologicznej w biznesie rośnie. Wynika to ze zmiany podejścia konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na skład danego produktu, proces jego wytworzenia czy udział w recyklingu. Dotychczas dotyczyło to głównie branży spożywczej, lecz sukcesywnie rozszerzyło się na pozostałe branże, w tym również budowlaną. Grono producentów, którzy wdrożyli konkretne środki na rzecz ochrony środowiska, stale się powiększa. Jednym z nich jest Schedpol.

Fot. SchedpolFot. Schedpol
Firma Schedpol – polski lider w produkcji rozwiązań do łazienek – od lat inwestuje w innowacyjne, korzystne dla środowiska rozwiązania na każdej płaszczyźnie swojej działalności. Przemyślany skład produktu, zrównoważony łańcuch dostaw czy gospodarka cyrkulacyjna w procesie produkcyjnym to tylko kilka z założeń dotychczas zrealizowanych przez producenta.

EKOLOGIA JUŻ NA POZIOMIE PRODUKTU

Jednym z filarów polityki proekologicznej marki Schedpol jest odpowiedzialne wykorzystanie surowców. Firma nieustannie pracuje nad udoskonaleniem składu swoich produktów, tak by były one jak najbardziej neutralne dla środowiska. Przykładem tego podejścia może być ulepszenie konstrukcji brodzików w technologiach Stabilsound® i Stabilsound Plus®. W ostatnim czasie zwiększono udział warstwy poliuretanowej w ich budowie, co przyniosło lepsze właściwości ekologiczne, montażowe i logistyczne (poprzez zmniejszenie wagi produktu).

W procesie produkcji brodzików, wanien oraz pozostałego asortymentu, firma wykorzystuje pianki poliuretanowe, które są obojętne dla warstwy ozonowej, a tym samym ograniczają pogłębianie się efektu cieplarnianego. Do produkcji brodzików i wanien stosuje się formy wykonane w 100% z aluminium, dzięki czemu nadają się do wielokrotnego użytku, a w razie konieczności, można poddać je recyklingowi. Żywice wykorzystywane przez Schedpol są starannie wyselekcjonowane i emitują mniejszą o ponad 28% ilość styrenu w trakcie produkcji oraz po jej zakończeniu – to dużo mniej niż w przypadku większości tego typu substancji dostępnych na rynku. W strategii długoterminowej Schedpol planuje przełomowe rozwiązanie czyli całkowitą eliminację z procesu wytwarzania żywic na rzecz neutralnej dla środowiska pianki poliuretanowej o wysokich właściwościach izolacyjnych.

Z podobną rozwagą Schedpol podchodzi do produkcji opakowań. Firma wytwarza je z makulatury oraz klejów pochodzenia organicznego, a jednym z nich jest mieszanka skrobi kukurydzianej, wody i wodorotlenku sodu.

PRODUKCJA W ZAMKNIĘTYM OBIEGU

Nowoczesny proces zarządzania odpadami na każdym etapie cyklu produkcyjnego to kolejny cel, który Schedpol konsekwentnie realizuje – W naszej fabryce stosujemy recykling pre-consumer, który już na bardzo wczesnym etapie produkcji narzuca właściwą segregację surowców i ponowne włączenie ich do procesu. Usprawniamy tym samym późniejszy recykling produktu oraz zmniejszamy ilość powstałych odpadów do minimum. Dzięki tym konsekwentnie wdrożonym i stale monitorowanym rozwiązaniom, w ostatnim roku zmniejszyliśmy ilość odpadów z tworzyw sztucznych aż o 39% – mówi Piotr Fuhrmann, menedżer marketingu firmy Schedpol.
REKLAMA:

ZRÓWNOWAŻONA LOGISTYKA

Producent ma świadomość tego, że odpowiedzialna produkcja to nie tylko proces wytwarzania produktu, ale również cała logistyka jego dostawy. Dobrze zaplanowany transport może znacznie ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. W Schedpol udało się zoptymalizować proces logistyki poprzez maksymalne wykorzystanie miejsca ładunkowego oraz zmniejszenie obciążenia pojazdów – W procesie produkcji stosujemy materiały kompozytowe, których różnica w wadze wynosi nawet 60% mniej niż w przypadku produktów z ciężkiego konglomeratu. Pozwoliło nam to zwiększyć załadunek o około 70%, przy jednoczesnym odciążeniu naszych pojazdów. Efektem tego jest ograniczenie emisji CO2 w procesie dostawy nawet o połowę. – mówi Piotr Fuhrmann.

ODPOWIEDZIALNA GOSPODARKA ENERGETYCZNA

Odpowiedzialne podejście do produkcji w Schedpol objawia się również na poziomie rozwiązań administracyjnych. Firma podejmuje szereg działań wewnętrznych, których celem jest lepsze wykorzystanie zasobów odnawialnych – W ostatnim czasie zmniejszyliśmy ciężar używanych przez nas komponentów, dzięki czemu ich przewożenie i układanie stało się łatwiejsze i nie wymaga już użycia elektrycznych wózków widłowych czy maszyn w takim samym stopniu, jak kiedyś. Osiągnęliśmy tym samym oszczędność energii na poziomie 15% w skali roku. Wprowadziliśmy również szereg usprawnień pozwalających ograniczyć zużycie wody. Łącznie w skali roku zmniejszyliśmy jej pobór o ponad 43%. – dodaje Piotr Fuhrmann.

Firma Schedpol świadomie podchodzi do kwestii odpowiedzialności ekologicznej. Wprowadzane rozwiązania są dowodem na to, że nawet w branży budowlanej troska o środowisko może prowadzić do korzystnych innowacji – nie tylko dla naszej planety, ale również dla konsumentów, dystrybutorów, wykonawców oraz partnerów biznesowych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schedpol
#czytelnia #wnetrza #lazienka #okna i drzwi #energooszczednosc #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: