Dron budowniczy zawsze da radę

Podziel się:
Czasy w których drony były wykorzystywane w celach czysto rekreacyjnych i do zabawy mamy już dawno za sobą. Obecnie możemy je znaleźć w większości branż na rynku. Nawet tam gdzie panują trudne warunki pracy takie jak pył, deszcz oraz porywiste wiatry. Mowa oczywiście o branży budowlanej, w której bezzałogowe statki powietrzne (BSP) to częsty widok. Według Białej Księgi Rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych autorstwa Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w 2018 roku wartość polskiego rynku dronów wykorzystywanych właśnie w tej branży wyniosła ponad 11 mln PLN. Łącznie w latach 2017-2026 wyniesie ona ponad 627 mln PLN.

Fot.  CEO aeroMindFot. CEO aeroMind

Technologia w służbie inżynierów

Obecnie dron wyposażony w odpowiedni moduł skanujący, kamery i oprogramowanie wykonuje często pracę kilku specjalistów jednocześnie. Podobnie, jak w innych dziedzinach – pożarnictwo, ratownictwo czy policja – wykorzystanie dronów w budownictwie wiąże się z oszczędnością czasu, zwiększoną efektywnością działań oraz nową perspektywą, która pozwala na spojrzenie na problem z innej, często nieoczekiwanej strony.

Dzięki nowym, cyfrowym technologiom, inżynier budowy ma dostęp do cennych danych z drona niemal natychmiast, prawie w czasie rzeczywistym. Dron jest również nieodzowny na placach budowy o ogromnej powierzchni, przy skomplikowanym projekcie lub w pracach wykonywanych w trudno dostępnym terenie – mówi Justyna Siekierczak, CEO aeroMind, dystrybutora dronów profesjonalnych i przemysłowych.
REKLAMA:

Duet skazany na sukces

Decyzja o wykorzystaniu drona podczas budowy może mieć realny wpływ na powodzenie całej inwestycji. Jak czytamy w ww. Białej Księdze ,, Większość dużych projektów kończy się z opóźnieniem dochodzącym do 20 procent”. Jest to zmora, na którą jeszcze niedawno nie było rozwiązania. Na szczęście drony diametralnie zmieniły tę sytuację. Wykorzystanie bezzałogowego statku powietrznego pozwala na zoptymalizowanie procesów oraz znacznie szybsze podjęcie kluczowych decyzji – np. dzięki monitorowaniu przebiegu prac ziemnych i błyskawicznemu wykonywaniu pomiarów. Ich wykonanie może być przeprowadzone nawet kilkakrotnie szybciej niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod.

Dużym problemem dla inwestorów jest również fakt, iż obecnie koszty budowy przekraczają nawet o 80 proc wstępnie zakładany budżet (źródło: ww. Biała Księga). Jednej z przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się już na samym początku prac. Dokładne obliczenie kosztów projektu, w sytuacji gdzie projektanci nie są w posiadaniu aktualnych modeli terenu jest nie lada wyzwaniem. Jednak drony, które pomiar oraz wizualizację terenu budowy wykonują błyskawicznie oszczędzając nie rzadko tygodnie pracy oraz ogromne fundusze. Również już w trakcie prac mogą znacznie obniżyć koszty inwestycji - np. odcinek drogi o długości 10 km dzięki BSP może zostać zinwentaryzowany w 2-3 godziny. Wcześniej trwało to nawet kilka dni.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Coraz popularniejsze zastosowanie dronów w budownictwie wynika również ze zwiększenia bezpieczeństwa osób pracujących w tej branży. Dron może wykonać pomiary przy niesprzyjających dla człowieka warunkach i na dużych wysokościach, dzięki czemu specjaliści nie są narażeni na niebezpieczne sytuacje. W konsekwencji zmniejsza to znacznie ryzyko wypadków.

W sytuacji ewentualnych uchybień lub wad konstrukcyjnych zagrażających zdrowiu i życiu osób przebywających na budowie za pomocą drona można szybko zidentyfikować problem i błyskawicznie podjąć decyzję o naprawieniu usterki lub ewakuacji poszczególnej strefy budowy – tłumaczy CEO aeroMind.

Sześć śmigieł na budowie

Uniwersalne zastosowanie dronów w budownictwie nie oznacza, że nie jest to dron niespecjalistyczny. Wręcz przeciwnie, taki dron powinien spełniać rygorystyczne warunki, które pozwolą mu pracować bez zakłóceń, pomagać a nie przeszkadzać w trakcie prac. Drony profesjonalne charakteryzują się wysoką stabilnością lotu, długim czasem lotu, sporym udźwigiem oraz dalekim zasięgiem.

Drony w układzie hexacoptera – sześciośmigłowym – gwarantują stabilność nawet
w najtrudniejszych warunkach jak porywisty wiatr czy silne opady atmosferyczne, co pozwala na wykonywanie pomiarów w niesprzyjających okolicznościach przyrody i uniezależniają je od kaprysów pogody. Dron taki jak Yuneec H850-RTK jest dostosowany do najbardziej wymagających geodezyjnych zadań
– podkreśla Justyna Siekierczak.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: CEO aeroMind
#czytelnia #narzedzie #maszyny #budowa #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: