Drut ostrzowy - jak można go wykorzystać?

Podziel się:
Drut ostrzowy, zwany również drutem kolczastym żyletkowym, to produkt przydatny wszędzie tam, gdzie pojawia się wysoki poziom zagrożenia. Gwarantuje skuteczną ochronę, jest trwały i trudny do sforsowania - trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób z niego korzystać, by spełniał swoją rolę. Jak montować i wykorzystywać drut kolczasty żyletkowy?

Fot.  SONTOFot. SONTO

Drut kolczasty żyletkowy - gdzie się go stosuje?

W niektórych sytuacjach zwykłe ogrodzenie to za mało - potrzebny jest dodatkowy, wyższy poziom ochrony. Bariera z drutu wyposażonego w ostre elementy jest zabezpieczeniem, które ciężko pokonać - a co za tym idzie, zapewnia znacznie wyższe bezpieczeństwo. Gdzie stosowane są ogrodzenia z drutu ostrzowego? Przykładem są więzienia - drut kolczasty żyletkowy zabezpieczy przed ucieczką więźniów i możliwością wydostania się poza teren zakładu karnego. Ogrodzenia z dodatkowym zabezpieczeniem stosowane są również na terenach wojskowych - które objęte są szczególnym nadzorem, a osoby nieupoważnione nie powinny mieć na nie wstępu. Odpowiednich zabezpieczeń mogą wymagać również magazyny, lotniska i tereny przemysłowe - sposób zastosowania drutu żyletkowego zależy od indywidualnych potrzeb i specyfiki danej sytuacji.

Zasieki z drutu ostrzowego

Istnieją różne rodzaje wykonanych z drutu kolczastego zasieków, które są jednym z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie ogrodzenia. Co warto o nich wiedzieć?
REKLAMA:

Zasieki typu Concertina przypominają kształtem podwójną helisę. Są zbudowane z dwóch osobnych odcinków drutu, które są ze sobą połączone za pomocą specjalnych, wykonanych z metalu złączek. Niewątpliwą zaletą tego typu zasieków jest ich przestrzenna struktura, która znacznie utrudnia pokonanie ogrodzenia. Konstrukcja jest sztywna i wytrzymała, a przecięcie jej w jednym miejscu nie umożliwia rozsunięcia elementów. Zasieki typu Concertina mogą mieć różną średnicę - należy dobrać taką, która w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej.

Mniej agresywną wersją zasieków są zasieki płaskie. Nie tworzą one przestrzennej struktury, lecz zbudowane są z płaskich kręgów, które na siebie zachodzą. Instalowane są zazwyczaj na szczytach ogrodzeń, i choć nie zapewniają aż tak dużego poziomu bezpieczeństwa, jak zasieki przestrzenne, lepiej sprawdzają się w miejscach, w których znajduje się wiele osób postronnych, gdyż stanowią dla nich znacznie mniejsze zagrożenie. Jednocześnie - uniemożliwiają wspinanie się na ogrodzenia i przechodzenie przez nie.

Jak zamontować drut kolczasty żyletkowy?

Sposób montażu drutu kolczastego jest w oczywisty sposób uzależniony od rodzaju tego drutu. Drut ostrzowy prosty mocowany jest zazwyczaj w prostych liniach - kilka poziomów drutu dodatkowo wzmacnia ogrodzenie i przyczynia się do podwyższenia bezpieczeństwa. Często stosowany jest w ogrodzeniach terenów wojskowych, a także do ochrony magazynów, obiektów przemysłowych i terenów budowlanych. Jeśli zależy nam na zamontowaniu zasieków - należy sięgnąć po specjalnie w tym celu wyprodukowany drut kolczasty. Zasieki tworzą płaską lub przestrzenną strukturę, która jest wyjątkowo trudna do sforsowania. Jednym z najbardziej skutecznych ogrodzeń jest także siatka ostrzowa.

Z uwagi na to, że drut kolczasty żyletkowy zawiera ostre elementy przypominające żyletki, nie należy montować go bez niezbędnych akcesoriów. Potrzebne są przede wszystkim rękawice ochronne - które uchronią nasze ręce przed skaleczeniami. Przydadzą się również złączki, zaciskarki, wysięgniki oraz drut naciągowy. Montaż drutu żyletkowego, w szczególności zasieków, może być niebezpieczny: najlepiej jest, gdy takie prace przeprowadza odpowiednio przeszkolony zespół specjalistów.

Drut kolczasty żyletkowy to skuteczny sposób na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach, które tego wymagają. Skutecznie chronią ogrodzenia przed forsowaniem, zabezpieczają przed dostępem niepożądanych osób, kradzieżami i innymi przestępstwami. To coś, na czym nie warto oszczędzać - odpowiednio wykonane ogrodzenie, wzmocnione drutem ostrzowym, może uchronić przed wieloma niekorzystnymi sytuacjami.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: SONTO
#ochrona #poradnik #Prewencja w ochronie budynków

Więcej tematów: