Po ponad ośmiu latach użytkowania trzeba było położyć na nowo podłogę w sali E wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Nie jest to zwyczajna podłoga, a kopia perskiego dywanu z Sali Kolumnowej w Pałacu Namiestnikowskim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w której odbywały się obrady Okrągłego Stołu. Aplikacji nowej posadzki dokonała firma TQS Flooring Sp. z o.o. Sp. K., autoryzowany wykonawca Flowcrete – wiodącego eksperta od posadzek żywicznych, a warstwę grafiki w postaci folii z nadrukiem wykonała firma Pro Art z Gdańska.
Sala E „Droga do demokracji” ma powierzchnię 104 m2 i jest poświęcona obradom Okrągłego Stołu, które przypieczętowały upadek komunizmu i zapoczątkowały przemiany polityczne w Polsce oraz w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Negocjacje rozpoczęły się 6 lutego i potrwały do 5 kwietnia 1989 roku. Przedstawiciele strony rządowej, opozycji solidarnościowej i Kościoła spotykali się w różnych miejscach, ale rozpoczęcie i zakończenie obrad odbyło się w Pałacu Namiestnikowskim (ówczesnej siedzibie Urzędu Rady Ministrów, obecnie Pałacu Prezydenckim) przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Na etapie realizacji wystawy, graficy odtworzyli dywan z Pałacu Namiestnikowskiego, posiłkując się jego fragmentem, który odnaleziono w piwnicach przy Krakowskim Przedmieściu. Charakterystyczną cechą jego faktury jest to, że żadne z pól nie jest identyczne jak sąsiadujące. Dywan wydrukowano na folii po czym przykryto ją posadzką żywiczną i zmatowiono, żeby lepiej oddać charakter faktury. Ponad osiem lat użytkowania nadszarpnęło jednak jakość tej posadzki, stąd decyzja o przeprowadzeniu jej wymiany.
„Zależało nam na rozwiązaniu, które połączy wykonanie historycznego wzoru dywanu z atrakcyjną formą, przy jednoczesnych wysokich parametrach wytrzymałości mechanicznej, głównie na ścieranie, a przy tym będzie łatwe do utrzymania w czystości. Efekt po renowacji spełnia nasze oczekiwania” – powiedział Maciej Hasse z zespołu ECS, opiekującego się wystawą stałą.
W ramach wymiany posadzki usunięto warstwę transparentnej żywicy zabezpieczającej wcześniejszą grafikę oraz samą grafikę z charakterystycznym wzorem dywanu. Następnie, po przygotowaniu podłoża oraz przeprowadzeniu niezbędnych napraw, wykonano nowy system złożony z warstwy podkładowej, grafiki oraz warstwy zabezpieczającej o zwiększonej odporności na promieniowanie UV.
W nowej posadzce wykonanej w sali E wystawy stałej, podkład stanowi pigmentowana żywica epoksydowa typu wylewanego, Peran SL, o grubości 2 mm, w białym kolorze. Przyklejono do niej specjalną folię z nadrukiem wzoru dywanu, którą następnie zabezpieczono warstwą bezbarwnej żywicy epoksydowej Peran STC/LR o grubości 2 mm, z zamknięciem matowym lakierem poliuretanowym Flowseal PU Matt.
„Nasza firma jest producentem i dostawcą materiałów oraz technologii do wykonywania wysokiej jakości posadzek żywicznych, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle, w obiektach komercyjnych oraz w instytucjach publicznych, w tym również w muzeach. Realizacja nowej posadzki w sali Okrągłego Stołu w Europejskim Centrum Solidarności to niewielki projekt w skali naszej działalności, ale u wszystkich osób z pokolenia Solidarności wywołuje wspomnienia i budzi duże emocje. Udział w tym projekcie daje nam także znaczną satysfakcję, ponieważ pokazuje, że nasze systemy posadzkowe sprawdzają się również w oryginalnych, nietypowych zastosowaniach” – powiedział Piotr Jakóbczak, dyrektor sprzedaży Flowcrete i Vandex w firmie Tremco CPG Poland.
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku powstało na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, gdzie w sierpniu 1980 roku narodził się wielki, pokojowy ruch Solidarność. Budynek zaprojektowało, wyłonione w międzynarodowym konkursie, Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT z Gdańska. Elewacja została obłożona blachą corten, która przypomina elementy kadłubów statków produkowanych w stoczni.
ECS to nowoczesna instytucja kultury, w której mieszczą się: wystawa upamiętniająca rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie, archiwum, biblioteka, mediateka, Wydział Zabaw dla dzieci, przestrzeń dla organizacji pozarządowych i biuro Lecha Wałęsy. Realizowany jest tam całoroczny program m.in. na rzecz edukacji i kultury obywatelskiej. Od momentu otwarcia w sierpniu 2014 roku ECS gościło ponad 6,5 miliony osób z Polski i świata.