Jak duży powinien być pojemnik na deszczówkę? Obliczamy potrzebną pojemność zbiornika

Podziel się:

Zakup pojemnika na deszczówkę to jedna z lepszych inwestycji, jaką można zrealizować na terenie swojej posesji. Dzięki niej nie tylko będzie można znacząco zmniejszyć rachunki za zużywaną wodę wodociągową, lecz także pomóc w ochronie lokalnego środowiska naturalnego. Ważne jest jednak, aby pojemnik na wodę został prawidłowo dopasowany do potrzeb gospodarstwa domowego. W tym celu niezbędne będzie wykonanie kilku prostych obliczeń.
 

Do czego przyda się pojemnik na deszczówkę?

Deszczówka to nic innego, jak całkowicie darmowy surowiec, który można używać do szeregu rozmaitych zadań na terenie posesji. W gospodarstwach domowych woda opadowa może być z powodzeniem wykorzystywana m.in. do:

  • podlewania krzewów ozdobnych i drzew owocowych;
  • nawadniania powierzchni zielonych;
  • pielęgnowania warzyw uprawianych w przydomowych ogródkach;
  • mycia elewacji budynków;
  • czyszczenia chodników oraz podjazdów do garażu;
  • innych czynności porządkowych.

Wyposażając pojemniki na deszczówkę w specjalne filtry oraz pompy, a także nieznacznie przeprojektowując domową instalację hydrauliczną, można też pokusić się o wykorzystywanie wody opadowej do zasilania spłuczek sedesowych. Będzie to szczególnie przydatne w domkach letniskowych, gdyż znacząco zmniejszy zużycie wody kanalizacyjnej.

Jednak, aby w ogóle móc skorzystać z wody opadowej, niezbędne będzie jej wcześniejsze zmagazynowanie. Pomoże w tym pojemnik na deszczówkę, czyli specjalny zbiornik podłączony bezpośrednio do instalacji rynnowej założonej na dachu domów oraz budynków gospodarczych. 

Pojemniki na deszczówkę występują w dwóch wariantach: wolnostojącym oraz zakopywanym pod powierzchnią gruntu. Pierwszy rodzaj zazwyczaj ustawiany jest tuż przy ścianie nieruchomości, podczas gdy drugi można wkopać praktycznie w dowolnym miejscu na terenie posesji. Ułatwi to przeprowadzenie prac ziemnych, umożliwiając zarówno wykonanie otworu pod pojemnik metodą ręczną, jak i przy pomocy koparki gąsienicowej.

Pojemnik na deszczówkę, a zużycie wody

Wybierając pojemnik na deszczówkę, należy określić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na wodę. W tym celu konieczne będzie przede wszystkim oszacowanie ilości cieczy zużywanej do pielęgnacji terenów zielonych. Jak to zrobić?

Dla niniejszych obliczeń można posłużyć się pewnym uproszczeniem, zakładającym, że na każdy 1 m2 trawnika – w okresie wegetacyjnym, w ciągu jednego miesiąca – zużyte zostanie około 300 litrów wody. Tereny zielone powinny być nawadniane od późnej wiosny do wczesnej jesieni, co daje około 1 200 – 1 500 litrów cieczy na rok. 

Należy też pamiętać, by w swoich szacunkach uwzględnić przydomowe ogrody, szklarnie i warzywniki, które wymagać będą co najmniej dwukrotnie większej ilości H2O. Dotyczy to zarówno wody zużywanej przez linie kroplujące, jak i automatycznych systemów nawadniających. Nie można również zapomnieć o ręcznych metodach podlewania wykorzystujących konewki oraz węże ogrodowe.

Tak więc, mając do wypielęgnowania trawnik o powierzchni 250 m2 oraz mały ogródek o powierzchni 20 m2, należy założyć zapotrzebowanie na poziomie wynoszącym przynajmniej 90 000 litrów. Instalacja pojemnika na deszczówkę o takiej objętości byłaby niezwykle trudna i zwyczajnie niemożliwa ze względów praktycznych. Tutaj jednak z pomocą przychodzi sama Matka Natura. Według danych meteorologicznych na terenie Polski, każdego roku, deszcz pada mniej więcej przez 150 dni. Z kolei średnioroczny opad wynosi około 645 mm na 1 m2 (1 mm na 1 m2 oznacza 1 litr wody). Oczywiście powyższe dane różnią się w zależności od regionu kraju. W efekcie do pojemnika na deszczówkę regularnie trafia nowa woda opadowa uzupełniając jego stan. W połączeniu z systematycznym zużywaniem cieczy na potrzeby pielęgnacji terenów zielonych oraz innych celów gospodarczych, daje to znakomitą równowagę.

Należy też pamiętać, że do pojemnika na deszczówkę trafia woda zbierana przez całą powierzchnię dachu. W przypadku domu jednorodzinnego o przeciętnych rozmiarach może to być nawet 150 m2. Zestawiając powyższe ze średnimi opadami atmosferycznymi na terenie Polski, w skali roku zapewni to około 100 tys. litrów wody, pozwalając w zupełności pokryć zapotrzebowanie przykładowego gospodarstwa domowego.

Pojemnik na deszczówkę powinien zapewnić bufor

Dane statystyczne pozwalają zbudować ogólny obraz polskiego klimatu. Jednak pogoda jest w pewnym stopniu nieprzewidywalna. Raz na tym samym terenie mogą występować okresowe ulewne deszcze, a raz bezlitosna susza. Dlatego też, decydując się na montaż pojemnika na deszczówkę, niezbędne jest zainstalowanie zbiornika zapewniającego pewien bufor bezpieczeństwa. Dzięki temu poziom dostępnej cieczy będzie przez większość czasu utrzymywać się w okolicach połowy pojemności rezerwuaru, zapewniając także spory zapas na wypadek długotrwałego okresu bezdeszczowego. Analogicznie, pojemnik na deszczówkę będzie mieć też sporo wolnego miejsca, pozwalając w maksymalnym stopniu zbierać wodę podczas fali intensywnych ulew.

Chcąc w maksymalnym stopniu wykorzystać darmową deszczówkę, warto wyposażyć swoją posesję w zakopywany pod ziemią pojemnik o pojemności wynoszącej przynajmniej 2 500 litrów. Usytuowanie go pod powierzchnią gruntu nie ograniczy przestrzeni dostępnej wokół domu i pozwoli niemal całkowicie za darmo podlewać tereny zielone. 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#deszczówka w domu i w ogrodzie #instalacje #eko budowa #eko #woda #rośliny #poradnik #Deszczówka w domu i ogrodzie #materiał partnera

Więcej tematów: