Kamienica Krakowska pod Wawelem - nowa perła miejskiej architektury współczesnej

Podziel się:

Znane krakowskie biuro architektoniczne BXB Studio otrzymało zlecenie zaprojektowania rewitalizacji nadwątlonej mocno, stojącej przy ul. Powiśle 10 kamienicy. Kamienicy, która, jeśli dojdzie do realizacji założenia, stanie się poprzez swoją brawurową i nietuzinkową estetykę bez wątpienia wyjątkowym w skali miasta, a sądzę, że także i kraju, budynkiem. Koncepcyjnym punktem wyjścia jest tutaj przede wszystkim specyficzna jego lokalizacja. Teren bulwarów nadwiślańskich z widokiem na Wzgórze Wawelskie to bowiem doskonałe miejsce z punktu widzenia głównego zamysłu autora projektu przebudowy - Bogusława Barnasia.

Chodzi o odzwierciedlenie w jednym projekcie różnorodnego bogactwa i stylistyki architektury nie tylko Zamku Królewskiego, ale i całego Starego Miasta. Budynek cechuje bardzo spójny estetyczny eklektyzm. Fasada kamienicy składa się z trzech kompletnie odmiennych stylowo, ale zharmonizowanych ze sobą horyzontalnych części. W pełni przeszklony i przez to otwarty na bulwar parter służyć ma jako hotelowa recepcja i restauracja.

W pasie centralnym, mieszkalnym, użyto czerwonej cegły - w sensie ścisłym nawiązującej do tak charakterystycznego dla małopolskiego i krakowskiego gotyku budulca. Natomiast barokowo historyzujące okna to reminiscencja stylu, który dominuje wśród kamienic w obrębie centrum miasta. Cechą szczególną projektu BXB studio, który w pełni ukazuje inspiracje najbardziej charakterystycznymi elementami architektury Krakowa, ale i ujawnia ich symbiozę stylową, jest zwieńczenie kamienicy.

Projekt zakłada budowę wysokich na 5 metrów z okładem apartamentów. Na ich dachu znajdować się będzie otwarty taras widokowy. Profile okien i nieco cofnięty, wykreślone krzywizną połączenia stropu ze szczytem nadbudowy dachu to element ze wszech miar unikalny. W tej wyrafinowanej optycznie koncepcji wyraża się najgłówniejszy zamysł autora - stylowa wielość w jedności. Dzięki jednolitej, ale i bardzo heterogenicznej konstrukcji mamy do czynienia z płynnym i dynamicznym przejściem miedzy jednym, a innym elementem i epoką. Osiągnięty został efekt niejako panoptycznego wglądu w historyczną tkankę miasta. Z dalszej odległości okna i dekoracyjny, widoczny z ulicy, kasetonowy strop przywołują na myśl gotyckość. Bliższa perspektywa odkrywa zaś renesansowe krużganki Zamku, bryłę Kaplicy Zygmuntowskiej, a optyczne przejścia i dynamizm kojarzyć się może z barkową ekspresją.

W kamienicy krakowskiej pod Wawelem profuzja różnorodnych estetycznych kontekstów jest celem świadomym. BXB Studio stworzyło projekt, który poprzez nowoczesny język architektury odnosi się z rewerencją do przeszłości rozwoju miasta. Trudno oprzeć się także wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś dotąd niespotykanym. Osobiście uważam, że nowoczesna konstrukcja wykorzystująca w dużym stopniu najnowsze technologie użycia drewna nawet podkreśla w pewnym stopniu związek budynku ze wspomnianą Kaplicą Zygmuntowską, która przecież w momencie powstawania miała iście nowatorski i bardzo futurystyczny w estetycznym krajobrazie miasta charakter. Koncepcja Bogusława Barnasia jest obiektem, który, ze względu na swój nowatorski rys, ale również ze względu na użyte technologie, perspektywę i głęboką świadomość kontynuacji rozwoju substancji miasta, może śmiało pójść śladem słynnej kaplicy grobowej i stać się nową perłą architektoniczną miasta. Ponadto zwekslować myślenie o rewitalizacji starych kamienic na zupełnie inne tory.

Filip Maciejowski, krytyk sztuki i architektury, Oslo

Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Mierczak, Monika Kalinowska, Aleksandra Gawron, Wojciech Buchta, Urszula Furmanik, Katarzyna Trzepałka, Magdalena Fuchs
Film i wizualizacje: Unique Vision Studio Rafał Barnaś
Opracowanie graficzne: BXB studio Bogusław Barnaś
Funkcja: Hotel
Powierzchnia: 1400 m2
Lokalizacja: Kraków, ul. Powiśle 10
Data: 2022
Klient: Epol Holding Sp. z o.o

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#wiadomości #architektura #nagrody #projekty #wnętrza #materiał partnera #BXB studio

Więcej tematów: