Platforma Oferteo zaprezentowała najnowsze dane dotyczące zapytań użytkowników w 10 najpopularniejszych kategoriach usługowych. W IV kwartale największy wzrost, w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, zanotowała kategoria związana z budową domów oraz remontami. Ostatni kwartał utrzymał także niekorzystną tendencję dla przedstawicieli branży OZE. Dużym zaskoczeniem, w porównaniu z ubiegłym rokiem, jest spadek zainteresowania kategorią księgowości.
„Barometr Usług” powstał w oparciu o dane Oferteo pozyskane na podstawie liczby zapytań użytkowników platformy. Dane procentowe przedstawiają dynamikę zmian w IV kwartale 2023 roku dla dziesięciu najpopularniejszych kategorii dostępnych na platformie.
Boom na budowę trwa w najlepsze
I to dosłowny, bo utrzymuje się on już drugi kwartał z rzędu. To nadal pokłosie rządowego programu wsparcia jakim jest „Bezpieczny kredyt 2%” oraz fakt, że środki dostępne w jego ramach miały skończyć się wraz z początkiem 2024 roku. Dzięki temu w IV kwartale zapytania użytkowników platformy dla kategorii „budowa domów” wzrosły aż o 100% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Na drugim miejscu z 32-procentowym wzrostem zapytań uplasowały się usługi remontowe, a tuż za nimi kategoria elewacje i ocieplenie – z 7 punktowym wzrostem.
- Koniec roku był dla wielu inwestorów sygnałem, że kończą się środki w ramach rządowego programu wsparcia – i faktycznie od 2 stycznia 2024 banki przestały przyjmować wnioski związane z „Bezpiecznym kredytem 2%”. Wzmożona aktywność związana z tematem budowy domów w IV kw 2023 roku była bardzo silnie powiązana z tym tematem. – ocenia Martyna Głowińska-Gryglewska z Oferteo.
IV kwartał to jednak okres stabilizacji i pozostałe kategorie, które zwykły się charakteryzować dynamicznymi skokami zainteresowania w ciągu roku – spowolniły swoje wzrosty. Dotyczy to przede wszystkim poszukiwania usług elektryków, ogrodników czy monterów klimatyzacji.
Branża OZE kolejny kwartał na minusie
Rynek pomp ciepła w końcówce 2023 r. diametralnie zwolnił. Widać to zarówno w danych dotyczących sprzedaży samych urządzeń, jak i usług montażu. Wśród 10 kategorii prezentowanych w „Barometrze Usług” największy spadek znowu dotyczy pomp ciepła. Od października do grudnia ilość zapytań o usługi fachowców w tym zakresie zmniejszyła się o 44 % w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. To przede wszystkim nie czas na tego typu produkty, a popyt na nie wróci na swoje tory z początkiem II kw 2024.
- Jesteśmy świadomi tych zmian. Widzimy spadek zainteresowania inwestycjami w pompy ciepła ze strony naszych użytkowników, ale jednocześnie zauważamy rosnące zainteresowanie alternatywnymi rozwiązaniami energetycznymi. Należy jednak podkreślić, że mimo tych wyzwań, technologia pomp ciepła nadal jest uważana za kluczową - w procesie transformacji energetycznej i dążeniu do neutralności klimatycznej. Wielu ekspertów z branży przewiduje, że chwilowe spowolnienie to tylko przystanek na drodze do długoterminowego wzrostu i rozwoju rynku pomp ciepła. – informuje Głowińska-Gryglewska z Oferteo.
Mniej zleceń w IV kwartale miel również monterzy paneli fotowoltaicznych. Ilość zapytań o usługi w tej kategorii była o 11% niższa niż przed rokiem.