Termomodernizacja sposobem na lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach

Podziel się:
Termomodernizacja sposobem na lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach

Jakość powietrza w naszych domach ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. O termomodernizacji budynków myśli się głównie w kontekście obniżenia rachunków za prąd czy ekologii. Warto jednak zdecydować się na ten krok również po to, by móc cieszyć się lepszym klimatem wnętrz i żyć w bardziej komfortowych warunkach.

Niektóre pomieszczenia są bardziej przyjemne i komfortowe, inne mniej. Znaczącą rolę odgrywa tutaj właściwa termoizolacja ścian zewnętrznych. Systemy ociepleń pozwalają utrzymać optymalne temperatury, zapewniając stabilny klimat we wnętrzach przez cały rok. Dodatkowo pomagają kontrolować poziom wilgotności, a także zapobiegają nieprzyjemnym przeciągom. Pozytywnie wpływają na mikroklimat wnętrz, a tym samym na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. To zaleta, którą trudno przecenić, zwłaszcza mając na uwadze fakt, że ponad 90% czasu spędzamy w budynkach, w tym połowę w naszych domach i mieszkaniach.

Całoroczny komfort cieplny
Choć wiele czynników wpływa na nasze samopoczucie we wnętrzach, to nie ma wątpliwości, że wśród nich jednym z najważniejszych jest temperatura otoczenia. Na jakim poziomie się ona kształtuje zależy od temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz temperatury powierzchni ścian wewnętrznych (promieniowanie cieplne). Jeśli zewnętrzne ściany domu są właściwie ocieplone, są one do siebie zbliżone. Bez odpowiedniej izolacji, zimą temperatura powierzchni ścian jest znacznie niższa niż temperatura powietrza, latem zaś na odwrót. Powoduje to obniżenie komfortu cieplnego, co – w zależności od pory roku, zmusza do częstszego i intensywniejszego ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. To natomiast oznacza wyższe rachunki, wynikające z większego zużycia energii, gazu czy węgla.

Dobrej jakości systemy ocieplenia działają jak bariera termiczna, zapewniając mieszkańcom stabilny klimat pomieszczeń przez cały rok. W chłodne i mroźne dni ciepło zatrzymywane jest w budynku, a w czasie upałów blokowane na zewnątrz. W ten sposób, wnętrza są skutecznie chronione zarówno przed wychłodzeniem, jak i przed przegrzaniem, co korzystnie wpływa na komfort użytkowania wnętrz i samopoczucie przebywających w nich osób – mówi Maciej Iwaniec, product manager ds. renowacji i fasad w Baumit Polska.

Odpowiednia wilgotność
Obok temperatury bardzo ważną rolę w kształtowaniu przyjaznego mikroklimatu odgrywa także wilgotność powietrza. Jest ona ważna dla dobrego samopoczucia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Z idealną sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy jej poziom mieści się w przedziale między 40 a 60%. Każda inna wartość, utrzymująca się przez dłuższy czas, może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Gdy powietrze jest suche, możemy odczuwać bóle głowy, kaszel, trudności w oddychaniu czy suchość i podrażnienie oczu. Zbyt wilgotne tworzy natomiast idealne warunki dla rozwoju grzybów, w tym pleśni. Pojawiają się one na ścianach i sufitach zwykle w postaci czarnych wykwitów, wpływając niekorzystnie na estetykę pomieszczeń, jednak o wiele poważniejszym problemem jest ich negatywne oddziaływanie na nasze zdrowie. Wdychanie ich zarodników o połowę zwiększa ryzyko rozwoju astmy. O jedną trzecią wzrasta też ryzyko wystąpienia alergii.

Dlatego ważne jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Ocieplenie domu może w tym pomóc. Potwierdzają to wyniki badań prowadzone przez niezależnych ekspertów w parku badawczym Baumit Viva, gdzie badany jest wpływ materiałów budowlanych na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Skuteczna ochrona przed grzybami

Zarodniki grzybów, w tym pleśni, które rozwijają się w wilgotnych warunkach są niebezpieczne dla zdrowia i mogą prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego. Właściwa temperatura i wilgotność w pomieszczeniach są kluczowe dla dobrego samopoczucia. – W ocieplonych budynkach temperatura powierzchni ścian wewnętrznych utrzymuje się na poziomie od 17 do 19°C. W takich warunkach zjawisko kondensacji pary wodnej jest minimalizowane, co pozwala zapobiegać gromadzeniu się wilgoci oraz mikroorganizmów. W efekcie poprawia się jakość powietrza w pomieszczeniach, co pozwala na życie w lepszych – zdrowszych warunkach mieszkaniowych – tłumaczy Maciej Iwaniec.

Eliminacja przeciągów

Różnica między temperaturą powietrza w pomieszczeniu a temperaturą powierzchni ścian nie powinna przekraczać 3°C, aby zapewnić komfort termiczny. Jak wyjaśnia ekspert, w dobrze ocieplonym domu nawet zimą temperatury te są do siebie zbliżone. Dodatkowo przy podłodze nie gromadzi się zimne powietrze, co eliminuje konieczność dodatkowego ogrzewania i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych przeciągów. W przypadku braku odpowiedniej izolacji termicznej, w chłodne dni, temperatura ogrzewanego powietrza jest znacząco wyższa niż ta na powierzchni ścian, ciepło unosi się ku górze, a jego miejsce zaczyna zajmować chłodne powietrze, co prowadzi do powstania prądów konwekcyjnych. Te z kolei powodują przeciągi i wprawiają w ruch kurz oraz inne zanieczyszczenia, co jest szczególnie uciążliwe dla osób cierpiących na alergie i choroby układu oddechowego.

Potwierdzone korzyści

Naukowcy prowadzący badania w największym europejskim parku badawczym materiałów budowlanych Baumit Viva nie mają wątpliwości, że systemy ociepleń ścian zewnętrznych pozytywnie wpływają na klimat wnętrz i samopoczucie mieszkańców. Bazując na wynikach testów i analiz zgodnie twierdzą, że odpowiednia termoizolacja to klucz otwierający drzwi do zdrowej przestrzeni mieszkalnej.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Baumit
#izolacje #hydroizolacje ścian, podłóg i sufitów #termomodernizacja #baumit #poradnik

Więcej tematów: