Zieleń w eleganckiej oprawie

Podziel się:

Palisady, murki, obrzeża i donice to elementy aranżacji, które pozwalają wprowadzić porządek i usystematyzować zieleń w ogrodzie. Każdy z nich ma szereg zastosowań, przy czym wiele zależy od ich pomysłowego wykorzystania.

Ogród bez zieleni nie istnieje, dlatego niezwykle ważne jest takie zagospodarowanie przestrzeni wokół domu, które pozwoli pięknie wkomponować ją w całość założenia. Pomocne będą przy tym gotowe donice, ale również te, które można zbudować z elementów betonowych, czyli palisad, murków czy obrzeży. Bez problemu stworzymy z nich również rabaty. Pozwolą one uporządkować przestrzenie zielone, a także wytyczyć granice z alejkami, chodnikami i podjazdem. Ich kolejną ważną funkcją jest rozłożenie akcentów w przestrzeni ogrodu i ekspozycja tych roślin, które są ważne w stosunku do tych, które pełnią funkcję uzupełniającą. Przyjrzyjmy się, do czego można użyć poszczególnych elementów.

Nie taka zwykła donica

Użycie donicy to najprostszy sposób na uporządkowanie zieleni. Bardzo często zdarza się, że jest to element prefabrykowany, czyli gotowy element budowlany łączony w całość z innymi elementami już na miejscu budowy. Można je wykorzystać w charakterze gotowych modułów, z których składane są większe konstrukcje. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Tigela, czyli niewielka donica w kształcie (prawie) sześcianu bez dna, która ze względu na swój minimalistyczny charakter i kolorystykę utrzymaną w odcieniach szarości, pasuje szczególnie do nowoczesnych aranżacji. Można ją ustawić pojedynczo, w szpalerze w równych odstępach lub zbudować z niej większą konstrukcję – np. kaskadę wzdłuż biegu schodów. Rozwiązanie to będzie ciekawym sposobem na aranżację zieleni np. wzdłuż schodów wejściowych do budynku czy tarasowych.

Nietypowe i na miarę

Donice możemy zbudować również z różnego rodzaju połączonych ze sobą elementów betonowych. Mogą to być palisady, murki czy obrzeża. Dzięki temu dostosujemy je do naszych potrzeb. Ciekawe konstrukcje dla roślin wzniesiemy np. z palisad – szczególnie tych, które mają elementy o różnej wysokości. Są one wyjątkowo przydatne w nierównym terenie. Do realizacji takich założeń idealna będzie palisada Polbruk Hestra, gdyż jest ona dostępna w czterech wysokościach – 40, 60, 80 i 100 cm. Koncept aranżowanych donic powinien być spójny z resztą aranżacji ogrodu, dlatego przy bardziej złożonych realizacjach lub w przypadku metamorfozy przestrzeni zewnętrznej od podstaw warto powierzyć go specjalistom.

Duże i minimalistyczne donice

Bardzo efektowne donice, które doskonale uzupełnią nowoczesny projekt można zbudować z wielkoformatowych palisad takich, jak Polbruk Magna. To wyjątkowo duży element o wymiarach 100x75 cm i grubości 8 cm, co pozwala na stworzenie głębokich donic. Wysokość i szerokość donic zależą od ułożenia elementów. W niewielkich i wąskich ogródkach przy szeregowcach często spotyka się ciągi donic wzdłuż ogrodzenia, w których rosną odpowiednio dobrane rośliny.  Takie wielkoformatowe donice to rozwiązanie preferowane przez miłośników stylu nowoczesnego i porządku w ogrodzie, bo wizualnie prezentuje się bardzo elegancko i zdecydowanie ułatwia pielęgnację trawnika. W przypadku większych ogrodów, a zwłaszcza takich, które wymagają zniwelowania różnicy poziomów pomiędzy domem, a tarasem palisadę taką można zastosować w dwojaki sposób – jako lewitujące schody zbudowane z niskich stopni (8 cm) wyglądające niczym zawieszone w powietrzu. W tym przypadku palisadę należy ułożyć na płasko. Można ją również wykorzystać do budowy donic wzdłuż schodów, i to nie tylko tych lewitujących, ale również zbudowanych z innych elementów, przy czym zachowanie jednorodnego materiału to bez wątpienia gwarancja spójności i elegancji. W przypadku palisady Magna do wyboru mamy aż trzy kolory: nerino, szary i grafitowy.

Donice a’la murek z kamienia

Poza palisadami do stworzenia donic możemy użyć również betonowych murków. Jeśli do ogrodu pasują donice wykonane z kamienia, do ich budowy możemy wykorzystać murek Albero wyglądający niczym z łupka skalnego. Ma on ciekawą formę, bo designem nawiązuje do dawnych murków granicznych budowanych w Europie. Tworzy się go z siedmiu różnych elementów o długości 41 cm, wysokości 7,7 cm i szerokości 18 cm.  Wszystkie wyglądają jak kamień, dzięki czemu prezentują się bardzo naturalnie. Albero jest dostępny w dwóch kolorach: nerino i brenta. Donice z murka Albero będą idealne do rustykalnych aranżacji, ale mogą też ciekawie przełamywać styl nowoczesny.

Donica jak z klocków

Sposobem na atrakcyjne donice mogą być też rozwiązania modułowe. Na tle innych elementów zdecydowanie wyróżnia się obrzeże L-ka Tigela, które dedukowane jest raczej do przestrzeni miejskich, ale można je również wykorzystać w ogrodzie.  Ma ono kształt litery „L” i występuje w kolorach stalowym lub grafitowym. Wymiar pojedynczego elementu wynosi 42x33 cm, a wysokość 80 cm. Wysoką donicę można stworzyć, układając moduł L-ka Tigela na krótszym boku, a niską – na dłuższym. Rozwiązania te można również łączyć w większe założenia, co pozwala podkreślić wagę różnego rodzaju roślin w kompozycji. Najprostszą donicę zbudujemy już z dwóch elementów położonych na krawędzi tak, żeby stykały się one ze sobą, tworząc prostokąt.

Sposób na duże rabaty

Donice to dobra metoda okiełznania stosunkowo niewielkich przestrzeni zielonych, a jak sobie poradzić z tymi większymi? Sprawdzonym rozwiązaniem jest wykorzystanie obrzeży, które będą stanowić ramę dla kompozycji. Większość z nich jest na tyle minimalistyczna, że nie odciąga wzroku od roślin na rabacie. Warto w nie zainwestować, bo dzięki nim zieleń nie będzie wychodzić poza stworzoną dla niej przestrzeń, a poza tym zyska oprawę, która jednocześnie wyznaczy barierę przed wejściem czy przypadkowym wjazdem samochodem, jeśli znajduje się w strefie podjazdu. Liczba dostępnych obrzeży na rynku jest ogromna. Większość z nich jest na tyle uniwersalna, że można ich użyć niemal w każdej aranżacji. Przykładami rozwiązań o minimalistycznym designie i utrzymanych w modnych kolorach, głównie szarościach, są obrzeża Modern czy Fem. Oba mają dość typowe parametry: wysokość 28 cm i grubość 6 cm. Modern zaskakuje jednak długością elementu, która wynosi aż 100 cm. Dzięki temu border ten nadaje się do tworzenia krawędzi długich i geometrycznych rabat. Fem jest nieco krótszy, bo ma długość 50 cm, co pozwala na układanie z niego rabat o ciekawszej i bardziej urozmaiconej krawędzi.

Jak łatwo zauważyć, na rynku elementów betonowych zaliczanych do małej architektury ogrodowej dostępnych jest szereg produktów, które pomogą nam w okiełznaniu zieleni. Część z nich, takich jak prefabrykowane donice, to gotowce, zaś z palisad i murków możemy zbudować dostosowane do naszych potrzeb różnej wielkości donice. Natomiast inne, takie jak obrzeża, stanowią idealną ramę dla większych rabat. Przy aranżacji zieleni wiele zależy więc od naszej pomysłowości.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #ogrod #ogrody #plyty #polbruk #kostka #Pomysł na ogród #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy #materiał partnera

Więcej tematów: