Prześwietlamy oświetlenie robocze – na co warto zwrócić uwagę? 

Podziel się:

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie wspiera precyzyjne i bezpieczne wykonywanie prac manualnych. Dodatkowo może pobudzać oraz sprzyjać skupieniu, wpływając tym samym pozytywnie na produktywność. Na jakie aspekty związane z nim warto zwrócić uwagę przy organizacji przestrzeni roboczej podpowiada Katarzyna Przybyła, ekspertka z działu projektowo - inwestycyjnego Nowodvorski Lighting.

Rewolucja przemysłowa i odkrycie prądu elektrycznego pozwoliły na uniezależnienie czasu i miejsca wykonywania pracy od światła dziennego. Zaowocowały też badaniami nad wpływem światła na funkcjonowanie człowieka i wykonywanie przez niego codziennych czynności.

Zapotrzebowanie na rodzaj, ilość oraz konkretne parametry źródeł światła jesteśmy w stanie przewidzieć już na wczesnym etapie projektowania, bazując na przyjętych normach. Wiemy na przykład, że w miejscu pracy powinniśmy zapewnić natężenie światła na poziomie ok. 500 luxów, kiedy np. dla oświetlenia ulicznego wystarczy zastosowanie źródeł światła o wartościach jedynie od 5 do 15 luxów, mówi Katarzyna Przybyła.

Natężenie to wartość określająca ilość strumienia świetlnego padającą na daną powierzchnię. Zależy ona od mocy źródła światła, ilości punktów świetlnych, ale także wielkości pomieszczenia, wysokości montażu czy nawet kolorystyki wnętrza. Im ciemniejsze barwy, tym współczynnik odbicia ma niższą wartość. Dla czarnej ściany to w przybliżeniu zaledwie 5%, dla białych płytek aż 76%. Ilość światła powinna być zatem każdorazowo dopasowana do wnętrza.

Zapotrzebowanie na światło zależy też od rodzaju wykonywanej pracy. Przy czynnościach biurowych wystarczy wspomniane 500 luxów, ale dla wymagających precyzji czynności manualnych konieczne są znacznie wyższe wartości.

W asortymencie Nowodvorski Lighting znajduje się ponad 2000 produktów oświetleniowych dedykowanych zarówno przestrzeniom domowym, jak i komercyjnym, zarówno z branży HoReCa, jak i sektora biurowego. Są to również rozwiązania przeznaczone do specjalistycznych zastosowań, takie jak np. oprawa Office LED, która zapewnia strumień na poziomie aż 2911 lumenów. To model idealny np. dla zegarmistrzów czy szefów kuchni – podpowiada ekspertka Nowodvorski Lighting.

Równomierne światło w całej przestrzeni roboczej zapewnią oprawy o szerokim kącie rozsyłu. Sprawdzają się w tym przypadku modele posiadające osłonięte źródło światła – np. Simone   i zapobiegające efektowi olśnienia, jak w przypadku kolekcji Satelite. Ważne jest również ich położenie – najlepiej nad przestrzenią roboczą, a nie np. za naszymi plecami.

Istotny jest też właściwy dobór oświetlenia uzupełniającego. Sprawdzają się np. lampy stojące z regulowanymi źródłami światła czy lampy nablatowe o ruchomym przegubie – modele z obu kategorii znajdziemy w kolekcji Mono – dodaje Katarzyna Przybyła.

Równie istotna jak rodzaj, ilość i natężenie źródeł światła jest ich barwa. Światło do pracy czy nauki powinno mieć temperaturę około 4000 K. To pobudza do działania i jednocześnie sprzyja skupieniu, radzi eksperta.

Precyzję oddawania barw określa współczynnik RA/CRI. Im bliżej 100, tym zniekształcenia są mniejsze. Za dobry, uznaje się wskaźnik na poziomie 80 są jednak oczywiście lampy o jeszcze wyższych parametrach. Modele z kolekcji Circolo LED, dzięki zintegrowanemu paskowi LED COB zapewniają odwzorowanie barw w zakresie aż CRI 90, a dodatkowo mają bardzo ciekawą formę pozwalająca tworzyć przestrzenne kompozycje, wspomina Katarzyna Przybyła

Aby wzrok nie ulegał zmęczeniu należy także zadbać o wysoką jakość źródeł światła. Będzie to gwarancja m.in. ich zgodności z regulacją UE z 2021 roku wprowadzającą regulacje w zakresie zjawiska migotania w oprawach LED.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #wnętrza #oswietlenie #Oświetlenie LED’owe #materiał partnera #Nowodvorski Lighting

Więcej tematów: