Transformacja polskiego ciepłownictwa wymaga nakładów inwestycyjnych w wysokości 300-500 mld zł do 2050 r. Wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej wskazuje, że do tego niezbędna jest większa dostępność środków pomocowych. „Tych środków upatrujemy przede wszystkim w Funduszu Modernizacyjnym, dlatego postulujemy, aby został przedłużony po 2030 r.” - mówi Marcin Laskowski.
Dane z raportu Polskiego Towarzystwa Energii Cieplnej (PTEC) pokazują, że zielona transformacja polskiego sektora ciepłowniczego wiąże się z koniecznością poniesienia nakładów inwestycyjnych rzędu 300-500 mld złotych do 2050 r. W ocenie wiceprezesa PGE Polskiej Grupy Energetycznej wymaga to uruchomienia dodatkowego finansowania.
„Przede wszystkim Fundusz Modernizacyjny powinien zostać przedłużony również po 2030 r. Postulujemy także zwiększenie do 60 proc. poziomu intensywności wsparcia na inwestycje ciepłownicze oraz podniesienie progów notyfikacyjnych dla projektów ciepłowniczych do 100 mln euro” - wskazuje Marcin Laskowski.
Mirosława Nykiel, posłanka Parlamentu Europejskiego i organizatorka konferencji podkreśla, że transformacja energetyczna jest szczególnie ważna dla regionów uprzemysłowionych i że świadomość społeczna dla potrzeby przeprowadzenia transformacji rośnie.
„Również na Śląsku, skąd pochodzę, ludzie zaczynają myśleć o przyszłych pokoleniach, o tym, żeby mieć czym oddychać. Mówimy o ekonomii, bardzo słusznie, ale z drugiej strony co z tego, że mamy ekonomię, jak wychodzimy z dziećmi na spacer i szybko wracamy do domu, bo jakość powietrza jest bardzo zła” - mówi Mirosława Nykiel.
PGE Polska Grupa Energetyczna, zgodnie z wymogami unijnego pakietu legislacyjnego Fit for 55 wspierającego „zazielenienie” energetyki, już teraz prowadzi inwestycje w OZE i źródła kogeneracyjne, zamieniając dotychczasowe na mniej emisyjne lub docelowo zeroemisyjne. Grupa inwestuje również w magazyny energii elektrycznej i ciepła.
Margot Pinault, przedstawicielka dyrekcji generalnej ds. energii w Komisji Europejskiej wskazuje, że trwają obecnie konsultacje publiczne projektu wytycznych pomocowych wspierających cele Czystego Ładu Przemysłowego, które otwierają drogę funduszom państwowym na szersze finansowanie inwestycji w magazynowanie ciepła.
„Magazynowanie energii elektrycznej z OZE jest priorytetem w obecnych ramach finansowania inwestycji. Podobny kierunek dla ciepłownictwa systemowego został obrany w konsultowanym ramowym projekcie wytycznych pomocowych. Rozwój infrastruktury wytwarzania ciepła powinien iść w parze z jej magazynowaniem” - zaznacza Margot Pinault.
Hans Korteweg z COGEN Europe uważa, że z perspektywy systemu elektroenergetycznego, jak i ciepłowniczego najbardziej efektywny kierunek transformacji to kogeneracja, czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła w jednostce.
Kogeneracja w perspektywie 2050 r. ma potencjał dostarczania około 30-40 proc. ciepła do sieci ciepłowniczej. Około 90 proc. ciepła, które nie zakwalifikuje się jako pula źródeł elektryfikujących ciepłownictwo systemowe, będzie wyprodukowane przez jednostki kogeneracji.
Ponadto według COGEN Europe źródła kogeneracyjne mogą przynieść finalne oszczędności związane z efektywnością energetyczną w wysokości od 400 tys. do nawet 3 mld euro rocznie (w zależności od wielkości danej jednostki) w perspektywie 2050 r.
W ocenie wiceprezesa PGE Polskiej Grupy Energetycznej w przeprowadzeniu transformacji energetycznej ogromne znaczenie ma elastyczne zarządzanie pracą jednostek, które składają się na cały system elektroenergetyczny i na lokalne systemy ciepłownicze. Ponadto tylko dywersyfikacja źródeł jest w stanie zapewnić odbiorcom ciepła sieciowego stabilne i akceptowalne społecznie ceny ciepła.
„Jeżeli spojrzymy na politykę energetyczną z perspektywy przechodzenia od źródeł centralnie sterowanych do źródeł rozproszonych, ważne jest, gdzie zlokalizowane jest źródło kogeneracyjne, zwłaszcza przy rosnącym znaczeniu źródeł OZE i akumulatorów ciepła. To pozwoli na elastyczne zarządzanie tymi jednostkami, które składają się na system elektroenergetyczny, jak i lokalne systemy ciepłownicze” - podkreśla Marcin Laskowski.
Marcin Laskowski, wiceprezes ds. regulacji w PGE Polskiej Grupie Energetycznej oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej (PTEC) wziął udział w konferencji „Jak zapewnić ciepłą wodę w kranie? Wnioski wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu dla sektora ciepłowniczego”. Konferencja, zorganizowana z inicjatywy europosłanki Mirosławy Nykiel, odbyła się 25 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli.