Eksperci Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego ponownie z najtrafniejszą krótkoterminową prognozą dotyczącą cen uprawnień do emisji EUA

Podziel się:

Eksperci CAKE/KOBiZE w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym po raz drugi z rzędu przedstawili, w specjalnej ankiecie przygotowanej dla portalu Carbon Pulse, najbardziej trafną prognozę cen uprawnień EUA spośród 13 ośrodków analitycznych (m.in. Bloomberg, Veyt, Vertis)[1]. W ten sposób potwierdzono skuteczność podejścia analitycznego zespołu IOŚ-PIB opartego na analizie technicznej i fundamentalnej.

W prognozie na I kwartał 2025 r. zakładano, że średnia cena uprawnień EUA ukształtuje się na poziomie 75 EUR. Była to prognoza najbliższa średniej cenie rozliczenia kontraktów terminowych na uprawnienia EUA z dostawą w grudniu 2025 r., która osiągnęła na giełdzie ICE Endex poziom 75,13 EUR. Co istotne, już wcześniej, tj. w IV kwartale 2024 r., eksperci z Polski również byli najbliżej rzeczywistego poziomu cen, wskazując na średnią cenę 65 EUR (średnia faktyczna cena rozliczenia kontraktów - 65,93 EUR).

- W kontekście dynamicznie zmieniających się uwarunkowań rynkowych, takich jak propozycja ceł na produkty wysokoemisyjne przez USA, spadek emisji w UE czy wahania cen gazu, precyzyjna prognoza cen EUA jest kluczowym narzędziem dla podmiotów gospodarczych planujących strategie dekarbonizacji oraz optymalizację kosztów operacyjnych. Analityczne podejście naszego zespołu, które łączy perspektywę makroekonomiczną z modelami symulacyjnymi, dostarcza wartościowych informacji dla uczestników rynku EU ETS, szczególnie w okresach dużej zmienności regulacyjnej i geopolitycznej – komentuje Robert Jeszke, zastępca dyrektora ds. zarządzania emisjami w IOŚ-PIB.

W pierwszym kwartale 2025 r. ceny EUA były pod silnym wpływem czynników fundamentalnych (wpływających na podaż i popyt). Jednym z kluczowych elementów była propozycja wprowadzenia ceł na produkty wysokoemisyjne przez USA, co wywołało niepewność co do przyszłości europejskiego przemysłu energochłonnego i jego konkurencyjności. Równocześnie zanotowano około 5% spadek emisji w UE w 2024 r., co przełożyło się na niższy popyt na uprawnienia do emisji EUA. Na ceny uprawnień wpływały również niższe ceny gazu, powiązane ze spekulacjami dotyczącymi potencjalnego wznowienia przepływu rosyjskiego gazu do Europy.

W II kwartale 2025 r. spodziewamy się, że średnia cena uprawnień EUA ukształtuje się na poziomie 70 EUR, a w drugiej połowie roku powinna wzrosnąć do około 85 EUR. Scenariusz ten wspierają m.in.:

  • potencjalne odbicie cen gazu,
  • poprawa wskaźników makroekonomicznych w UE,
  • przyszłe ograniczanie liczby dostępnych uprawnień w EU ETS,
  • oczekiwane złagodzenie napięć handlowych między UE a USA (porozumienie w sprawie ceł),
  • możliwe poluzowanie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny, a także pojawiające się inicjatywy zbrojeniowe, takie jak unijny program ReArm, wpływające na produkcję w przemyśle i wielkość emisji.

W dłuższym horyzoncie czasowym prognoza ekspertów CAKE/KOBiZE w IOŚ-PIB pozostaje niezmieniona: w 2030 r. eksperci spodziewają się ceny uprawnień EUA na poziomie 200 EUR, zgodnie z wynikami ich modeli - CREAM CGE i modelu symulacyjnego dla rynku EU ETS (Carbon Pie). Powyższe prognozy są odzwierciedleniem znaczącego szacowanego spadku podaży uprawnień w EU ETS w przyszłości.


[1] POLL: Analysts cut EUA price forecasts as trade tensions, weak demand weigh « Carbon Pulse

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: IOŚ-PIB
#wiadomości #ochrona #finanse #gaz #instalacje #raport #ochrona środowiska #IOŚ-PIB

Więcej tematów: