Większość właścicieli domów pamięta o izolacji ścian zewnętrznych i dachu, ale wiele innych miejsc wciąż bywa pomijanych. Tymczasem ich odpowiednie zabezpieczenie może znacząco poprawić komfort życia i obniżyć koszty eksploatacji. Agnieszka Lisikiewicz, ekspertka marki Armacell podpowiada, na co warto zwrócić uwagę i jak uniknąć najczęstszych błędów.
Budynki w UE odpowiadają za ok. 40% zużycia energii, a aż 75% z nich cechuje się niską efektywnością. W praktyce jednak wiele nowych i modernizowanych budynków wciąż ma słabe punkty. Dobra izolacja termiczna i akustyczna powinna być dziś standardem w budownictwie¹. To nie tylko komfort – to również mniejsze obciążenie środowiska i niższe koszty eksploatacji. Warto przyjrzeć się miejscom w domu, które często są pomijane, a mają realny wpływ na trwałość instalacji i codzienne funkcjonowanie.
1. Rury ciepłej i zimnej wody w piwnicy i garażu
W domach jednorodzinnych nieogrzewane przestrzenie techniczne – takie jak garaże, piwnice czy kotłownie – mają zwykle niższą temperaturę niż część mieszkalna. Przebiegające tamtędy rury są narażone na zamarzanie zimą i kondensację pary wodnej latem.
Izolacja w takich miejscach to jedna z najprostszych i najbardziej opłacalnych inwestycji. Pozwala ograniczyć straty ciepła i chroni instalację przed uszkodzeniami, podkreśla Agnieszka Lisikiewicz, Technical Manager CEE w Armacell Poland Sp. z o.o.
Dobrym rozwiązaniem są elastyczne otuliny z kauczuku syntetycznego, np. ArmaFlex ACE Plus. Łatwo je zamontować na prostych odcinkach, łukach i kształtkach i skutecznie redukują straty energii, chroniąc instalację przed korozją pod izolacją.
2. Instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne
Izolacja instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych latem nabiera znaczenia. Chłodzenie pomieszczeń odpowiada za coraz większy udział w zużyciu energii, zwłaszcza że liczba dni z temperaturą powyżej 30°C systematycznie rośnie².
W takich przypadkach doskonale sprawdzają się produkty z serii ArmaFlex®– marki Armacell. To wysokoelastyczna izolacja o zamkniętej strukturze komórkowej, która zapobiega kondensacji, stratom energii i przenikaniu pary wodnej. Chroni również przewody ciepłej i zimnej wody oraz kanały HVAC przed zjawiskiem CUI (korozji pod izolacją). Dodatkowym atutem jest zastosowanie technologii Microban®, która zapewnia ochronę materiału przed rozwojem drobnoustrojów, pleśni i grzybów – co przekłada się na dłuższą trwałość instalacji i większe bezpieczeństwo użytkowania, dodaje ekspertka.
3. Przewody wentylacyjne w poddaszach i sufitach podwieszanych
Podczas montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) często pomija się odpowiednią izolację kanałów wentylacyjnych. To poważny błąd, który może prowadzić do strat ciepła oraz generować niepożądany hałas.
Warto pamiętać, że przewody prowadzone przez nieogrzewane strychy, poddasza czy przestrzenie techniczne wymagają zarówno izolacji termicznej, jak i akustycznej. Dobrym rozwiązaniem są produkty takie jak ArmaFlex Duct, które łączą właściwości termoizolacyjne z funkcją tłumienia dźwięków w instalacjach wentylacyjnych.
4. Przewody centralnego ogrzewania między kondygnacjami
Wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy, że przewody grzewcze prowadzone między kondygnacjami – np. w ścianach lub podłogach – mogą powodować straty ciepła. Często też stają się źródłem hałasu, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych.
– Chcemy ukryć instalacje, ale zapominamy, że zamknięcie niezaizolowanych rur w lekkiej zabudowie to prosta droga do strat – podkreśla Agnieszka Lisikiewicz – Odpowiednia otulina poprawia efektywność i ogranicza przenoszenie dźwięków.
W takich przypadkach sprawdzą się lekkie i łatwe w montażu produkty z serii ArmaLightTM np. Tubolit S (o grubości 6, 9 lub 13 mm). Materiał ten posiada klasę reakcji na ogień BL-s1, d0 – nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia, emituje minimalną ilość dymu i nie tworzy płonących kropli. To praktyczne rozwiązanie do izolacji rur w budynkach mieszkalnych, które zapewnia komfort cieplny i akustyczny.
5. Izolacja akustyczna instalacji wodno-kanalizacyjnych
Dźwięki niezaizolowanych instalacji kanalizacyjnych potrafią skutecznie zakłócić ciszę, zwłaszcza w domach z lekkimi ścianami działowymi i otwartymi przestrzeniami. Hałas może powodować m.in. stres, problemy ze snem czy obniżenie koncentracji³.
Komfort akustyczny to nie luksus, ale codzienna potrzeba, a skuteczna izolacja to inwestycja w zdrowie i lepsze warunki życia – mówi ekspertka marki Armacell.
Do skutecznego wyciszenia kanalizacji bytowej i deszczowej Armacell opracował linię ArmaComfort AB. Składa się ona z akustycznej bariery z EPDM-EVA o wysokiej gęstości (2 mm) oraz elastycznej pianki elastomerowej ArmaFlex, która tłumi dźwięki uderzeniowe. Skuteczność rozwiązania potwierdzają badania CSTB. Produkty dostępne są także w wersjach Alu i Alu Plus, z estetycznym aluminiowym wykończeniem i klasą reakcji na ogień B-s1, d0.
[1] https://commission.europa.eu/news-and-media/news/focus-energy-efficiency-buildings-2020-02-17_en
[2]
https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/najwieksze-mity-o-zmianach-klimatu
[3]
https://www.who.int/europe/news-room/fact-sheets/item/noise