Technologie cyfrowe, odpowiednio zastosowane w sektorach energii, materiałów i transportu, mogą do 2050 roku ograniczyć globalne emisje nawet o 20 procent. W odpowiedzi na ten potencjał Arup – globalna firma doradczo-inżynieryjna – oraz Autodesk – lider w tworzeniu oprogramowania 2D i 3D – rozpoczynają współpracę, która ma na celu przyspieszenie dekarbonizacji budownictwa. To pierwsze tego rodzaju partnerstwo, które tworzy fundament pod skalowalne rozwiązania do oceny emisji dwutlenku węgla, otwierając drogę do szerszej współpracy w całej branży. Jak ta inicjatywa wpłynie na przyszłość projektowania?
Aż trzy czwarte infrastruktury, która będzie nas otaczać w 2050 roku, dopiero powstanie. To ogromna szansa – ale też wyzwanie. Już dziś budynki odpowiadają za blisko 39 proc. globalnych emisji CO₂ związanych z energią. By przyspieszyć proces dekarbonizacji sektora budowlanego Arup i Autodesk łączą siły. Ich wspólny cel to stworzenie praktycznych narzędzi, które pozwolą ocenić, ile dwutlenku węgla generuje budynek – zarówno na etapie budowy, jak i podczas użytkowania. Firmy zamierzają połączyć swoje doświadczenia i wiedzę związane z nowoczesnymi technologiami projektowania. Współpraca Arup i Autodesk może realnie zmienić sposób, w jaki branża podchodzi do emisji CO₂. To inicjatywa, która ma szansę zintegrować branżę wokół wspólnego celu – stworzenia uniwersalnych, łatwych do wdrożenia narzędzi wspierających redukcję emisji. Nowoopracowane rozwiązania będą szczególnie przydatne dla właścicieli aktywów i inwestorów, którzy podejmują kluczowe decyzje na wczesnym etapie planowania inwestycji.
–Technologia to dziś jeden z najważniejszych sojuszników w walce z emisjami w budownictwie – umożliwia projektowanie szybsze, bardziej precyzyjne, a także bardziej odpowiedzialne. Pozwala, już na etapie planowania, oszacować ile dwutlenku węgla wyemituje budynek, porównać różne rozwiązania i wybrać te, które mają najmniejszy wpływ na klimat. Kluczowe trendy, takie jak automatyzacja analiz śladu węglowego, integracja danych w modelach BIM czy wykorzystanie sztucznej inteligencji, otwierają nowe możliwości dla projektantów, inwestorów i inżynierów. Dlatego ta współpraca ma tak duże znaczenie – łączy nowoczesne narzędzia z praktyczną wiedzą inżynierską, by stworzyć proste i dostępne rozwiązania, które pozwolą całej branży podejmować bardziej świadome decyzje projektowe – mówi Elżbieta Cichońska, Prezes Arup w Polsce.
Fundament pod skalowalne rozwiązania
W ramach współpracy Arup i Autodesk realizowanych jest kilka kluczowych inicjatyw, które mają usprawnić i upowszechnić zarządzanie emisjami w budownictwie. Jednym z głównych celów jest opracowanie wytycznych do wykorzystania technologii BIM (Building Information Modelling) w ocenie emisji CO₂ na etapie projektowania. Prace prowadzone są we współpracy ze Światową Radą Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD). Firmy analizują również cały cykl życia danych dotyczących emisji – od projektu, przez budowę, po użytkowanie. Celem jest przygotowanie dokumentu, który pomoże ujednolicić podejście do zarządzania emisjami w całym sektorze i stworzy solidną podstawę do dalszego rozwoju narzędzi wspierających dekarbonizację. Kolejne obszary współpracy obejmują automatyzację metod oceny emisji z wykorzystaniem zintegrowanych narzędzi BIM oraz prace badawcze nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w ograniczaniu emisji w budownictwie. Takie podejście pozwoli przyspieszyć i uprościć procesy analityczne.
– Zarządzanie emisjami w budownictwie wymaga nie tylko narzędzi, ale przede wszystkim odpowiednich danych i głębokiego zrozumienia całego cyklu życia obiektu. Arup wnosi do tej współpracy wieloletnie doświadczenie w pracy z danymi– od etapu projektowania, przez realizację, aż po eksploatację. Natomiast współpraca z Autodesk pozwala nam połączyć tę wiedzę z zaawansowanymi technologiami projektowymi i cyfrowymi platformami, które już dziś kształtują sposób, w jaki powstają budynki na całym świecie. Razem stworzymy narzędzia, które mogą realnie przyspieszyć dekarbonizację branży – czyniąc ją bardziej dostępną, skalowalną i zintegrowaną z codzienną praktyką projektową. To partnerstwo to nie tylko odpowiedź na wyzwania klimatyczne, ale też impuls do wspólnej zmiany standardów całego sektora– mówi Łukasz Rakowski, Dyrektor Building Services w Arup w Polsce.
Zmiany w branży nie zachodzą same – wymagają świadomych partnerstw, które łączą wizję, dane i technologię. Współpraca Arup i Autodesk pokazuje, że wspólne działania mogą realnie kształtować przyszłość budownictwa.