newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 5 lipca 2020
19.10.2016r...

Wygoda i czystość z centralnym odkurzaniem

Odkurzanie centralne to alternatywa dla klasycznego odkurzacza. System ten coraz częściej gości w domach Polaków. Nic dziwnego skoro niesie ze sobą wiele korzyści.
Nie tylko ułatwia robienie porządków, nie narażając naszego kręgosłupa na niepotrzebne obciążenia. Jest też na tyle dokładne, że usuwa ze sprzątanego domu roztocza i bakterie mogące być źródłem alergii. Jednak by w pełni cieszyć się z zalet tego rozwiązania, warto dowiedzieć się, na czym to polega.

Fot. UST-M
Fot. UST-M

Na początku trzeba zacząć od instalacji takiego systemu w domu. „Szkielet” rur PVC, którymi transportowane jest powietrze, montuje się na etapie budowy, czyli przed wylaniem wylewki i w specjalnych kanałach w ścianach. Planuje się wtedy też umiejscowienie gniazd ssących i zasilających w całym obiekcie. Przykładowo: koszt zakupu i montażu „szkieletu” układu, czyli rurociągu i złączek, dla domu o powierzchni 150 m2 kształtuje się w granicach 800-1000 złotych. Do tego dochodzi jeszcze kupno jednostki centralnej, która lokowana jest w mało uczęszczanym miejscu, np. w piwnicy. Wybór konkretnego modelu jednostki centralnej uzależniony jest jednak od powierzchni budynku, w którym zostanie zamontowany.

Alternatywa dla brudu i hałasu

System centralnego odkurzania działa jednokierunkowo. W trakcie pracy w układzie wytwarza się podciśnienie, z pomocą którego wysysane są z domu kurz i inne zanieczyszczenia – idealna pożywka dla bakterii i roztoczy. W odróżnieniu od typowego odkurzacza całe „brudne” powietrze wysysane jest więc poza sprzątany obiekt. Zwykły odkurzacz jedynie je filtruje (ale tylko z zanieczyszczeń mechanicznych, nie zaś organicznych), ale i tak trafia ono z powrotem do wnętrza. W związku z tym centralne odkurzanie bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku alergików i rodzin z dziećmi, szczególnie wrażliwych na brud i alergeny. Kolejną zaletą jest cicha, a raczej bezgłośna praca całego systemu. Dzięki temu można sprzątać dom nawet późnym wieczorem – czyli wtedy, gdy nasze pociechy już śpią, my zaś mamy wreszcie chwilę, by zająć się porządkami.
--
REKLAMA:
--

Wygoda ponad wszystko

Na tym jednak nie koniec zalet systemu. Równie istotne i przydatne jak podstawowe jego elementy są dołączone do niego akcesoria ułatwiające sprzątanie trudno dostępnych miejsc czy powierzchni.

Fot. UST-M
Fot. UST-M

Design wart uwagi

Spora część systemu jest ukryta wewnątrz ścian i w podłogach domu. Jednak elementy widoczne we wnętrzu można tak zaaranżować, by idealnie współgrały z jego wystrojem. Są to gniazda ssąco-elektryczne i ssące oraz szufelki automatyczne. W związku z tym warto skorzystać z oferty producenta mającego w sprzedaży szeroką gamę takich produktów. – Szeroki przekrój modeli sprawia, że są spójne wizualnie z obecnymi we wnętrzu wtyczkami. Z troski o najmłodszych niektóre wyposażone są także w specjalne zabezpieczenia na kluczyk. To gwarancja najwyższego stopnia bezpieczeństwa użytkowania tych elementów – mówi Jarosław Mąkola z UST-M

System centralnego odkurzania to skuteczny sposób na sprawne i przyjemne sprzątanie. Brak kurzu i alergenów, brak przymusu noszenia ze sobą całego sprzętu sprzątającego, wreszcie cisza i wygoda podczas tej czynności – oto główne zalety płynące z wyboru tego rozwiązania, które cieszyć będzie domowników przez lata użytkowania.

źródło: UST-M

Artykuły podobne:

d