newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 23 maja 2022
29.04.2022r...

SPA dla trawnika – jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać przed latem

Trawnik po zimie jest bardzo osłabiony i zniszczony przez mróz. To idealny moment na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, które pomogą mu wrócić do pełni sił. Poznaj zabiegi i urządzenia, które sprawią, że Twój trawnik wróci do zdrowia i będzie zachwycał przez całe lato.
Fot. AL-KO
Fot. AL-KO

Trawnik po zimie jest bardzo osłabiony i zniszczony przez mróz. To idealny moment na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, które pomogą mu wrócić do pełni sił. Poznaj zabiegi i urządzenia, które sprawią, że Twój trawnik wróci do zdrowia i będzie zachwycał przez całe lato.

Zaczynamy od wertykulacji

Czym jest wertykulacja? To zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni. Zabieg ten usuwa zbitą warstwę filcu z trawnika. Dzięki temu nie tylko pozwalamy na dotarcie większej ilości wody i tlenu do korzeni trawnika, ale dodatkowo zapobiegamy rozwojowi patogenów chorobotwórczych, które zagrażają naszemu zielonemu dywanowi. Ponadto wertykulacja rozluźnia strukturę gleby i ją spulchnia, co pozwala na przeprowadzenie kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak aeracja i nawożenie.
--
REKLAMA:
--
- Duże trawniki wymagają mocnej maszyny, która pozwoli na wykonanie pracy szybko i bez wysiłku. Do wertykulacji dużych trawników do 2000 m2 idealnie sprawdzi się wertykulator spalinowy 518 solo® by AL-KO. Szerokość robocza tej maszyny to aż 36 cm. Ponadto maszyna została wyposażona w mocny spalinowy silnik Honda GP 160 i wałek wertykulujący wyposażony w 15 stalowych noży. To gwarancja idealnych efektów pracy przy minimalnym wysiłku operatora - mówi Maciej Konieczny, Dyrektor Handlowy AL-KO Kober Sp. z o.o.

Fot. AL-KO
Fot. AL-KO

Napowietrzanie trawnika - aeracja

Po wertykulacji czas napowietrzyć trawnik. Do tego zadania idealny będzie aerator, którzy nakłuwa darń, co rozluźnia i napowietrza glebę, a jednocześnie przyspiesza regenerację trawnika po zimie. Ten zabieg pozwala także na pozbycie się mchu i strzechy z trawnika. Początek kwietnia do końca maja to najlepszy czas na wykonanie tego zabiegu. Do aeracji przydomowych ogródków idealnie sprawdzi się akumulatorowy aerator AR 1835 AL-KO 18 V COMFORT o szerokości roboczej 350 mm i wadze zaledwie 4,8 kg (bez akumulatora). Maszyna wyposażona jest w 24 zęby ze stali sprężynowej, które umożliwiają bardzo wydajną pracę. Miękki w dotyku uchwyt w połączeniu z drugim okrągłym uchwytem zapewnia wygodną pracę. Wskaźnik poziomu naładowania baterii jest zintegrowany z urządzeniem. Ponadto maszyna wyposażona została w akumulator AL-KO 18 V BOSCH HOME AND GARDEN COMATIBLE, który jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami różnych producentów, które współpracują z systemem akumulatorowym BOSCH HOME AND GARDEN COMATIBLE.

Fot. AL-KO
Fot. AL-KO

Nawożenie i nawadnianie

Po wykonaniu powyższych czynności zostało jeszcze nawożenie i nawodnienie trawnika. W pierwszej kolejności nawozimy glebę. W ten sposób rośliny będą lepiej i szybciej się rozwijać. Nie możemy zapomnieć o dosiewie trawy, szczególnie w miejscach gdzie powstały łaty lub źdźbła trawy zostały mocniej zniszczone po sezonie zimowym. Przedostatnim już zabiegiem jest nawadnianie. To bardzo istotny proces, dzięki niemu nawodnimy nowe nasiona jednocześnie rozpuszczając nawóz, który rozłoży się równomiernie w podłożu. Jeżeli nawadniamy ogród wodą ze studni lub stawu warto wyposażyć się w pompę powierzchniową, która nie tylko przefiltruje wodę, ale także ułatwi nawadnianie pompując ją pod wysokim ciśnieniem. Do takiej pracy idealnie sprawdzi się automatyczna pompa powierzchniowa HWA 6000/5 PREMIUM firmy AL-KO. Ta maszyna o mocy 1400W, maksymalnej głębokości zasysania do 8 metrów i przepływie do 6000 l/h pomoże nie tylko w nawadnianiu ogrodu. Idealnie sprawdzi się do zasilania ogrodowych pryszniców, zasilania małych basenów ogrodowych, czy mycia naczyń. Ponadto złącza węży odpowiadają standardowemu rozmiarowi 1 cala, dzięki czemu węże ogrodowe można bez problemu połączyć z pompą. Pompa jest kompatybilna z wytrzymałymi i lekkimi wężami AL-KO odpornymi na warunki pogodowe oraz skręcanie.

Fot. AL-KO
Fot. AL-KO

Jak koszenie to tylko robotem koszącym

Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawnik osiągnie wysokość 6-8 cm. Sezon koszenia to także sezon wielu godzin poświęconych na prowadzeniu kosiarki po zielonym dywanie w naszym ogrodzie. Na szczęście możemy tego uniknąć, wybierając nowoczesny sposób pielęgnacji ogrodu, czyli robota koszącego Robolinho® firmy AL-KO. Inteligentne roboty koszące AL-KO sprawdzają się w ogrodach o powierzchni do 2000 m2. Pracują bez przerwy, co przekłada się na piękny efekt w postaci gęstego zielonego trawnika. Maszynę można kontrolować za pomocą aplikacji i sprawdzi się nawet w skomplikowanych ogrodach, z wąskimi przejściami i nachyleniami do 45%. Robot nie wymaga zbierania po nim trawy, a przycinane przez niego milimetry trawy opadają w formie pokosu na trawnik i zmieniają się w ekologiczny bio nawóz. W tym czasie Ty możesz oddać się relaksowi lub rozwijaniu swoich pasji.

źródło: AL-KO

Artykuły podobne:

d