newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 7 sierpnia 2022
05.08.2022r...

Podwójne zabezpieczenie przeciwpożarowe w instalacji Columbus

Od sierpnia br. Columbus wprowadził kolejny element zwiększający bezpieczeństwo pożarowe oferowanych instalacji PV. Columbus Safe 2.0. to dodatkowa ochrona złącz MC4, jednych z najbardziej wrażliwych elementów systemu fotowoltaicznego.
Fot. Columbus
Fot. Columbus

Columbus Safe 2.0 jest kolejnym elementem systemu prewencji pożarowej w instalacjach realizowanych przez wiodącego dostawcę fotowoltaiki dla domów. To szczelna osłona, wykonana z trwałego, ognioodpornego materiału, służąca do zabezpieczania złącz MC4. Wewnątrz osłony umieszczona jest taśma samogasząca (sticker Columbus Safe), który firma już od blisko dwóch lat stosuje do zabezpieczeń skrzynek DC.

- Cały czas pracujemy nad doskonaleniem jakości naszych montaży, kładąc szczególny nacisk na prewencję pożarową. W ostatnich latach wspólnie z rzeczoznawcami PPOŻ wypracowaliśmy własny system zabezpieczeń, oparty o najwyższej jakości certyfikowane komponenty. Jednym z nich są inwertery z funkcją AFCI, która wykrywa zagrożenie wystąpienia łuku elektrycznego i automatycznie wyłącza urządzenie - tłumaczy Piotr Trojanowski, kierownik realizacji w Columbus Energy S.A. - Wykorzystując samogaszące stickery zabezpieczamy rozdzielnice prądu stałego, a ostatnio również złącza MC4, które są jednym z najbardziej wrażliwych elementów instalacji.
--
REKLAMA:
--
Taśma samogasząca, umieszczana przez Columbus w rozdzielnicach DC oraz w osłonach złącz MC4, jest wykonana z materiału zawierającego mikrokapsułki wypełnione środkiem gaśniczym. Pod wpływem wysokiej temperatury (od 120 st. Celsjusza) skoncentrowany pod wysokim ciśnieniem gaz uwalnia się, wypierając tlen z ogniska pożaru. Środek szybko tłumi ogień, chłodzi otoczenie i zapobiega ponownemu zapaleniu. Jeśli więc na złączu MC4 lub w skrzynce AC pojawiłby się np. łuk elektryczny, gaz ze stickera zagasi iskrę i zapobieganie zapaleniu. Columbus posiada wyłączność w Europie na użytkowanie tej technologii.

Zabezpieczenie Columbus Safe 2.0 dostępne jest dla wszystkich nowych klientów firmy Columbus, którzy podpiszą umowę po 1 sierpnia br. Koszt usługi wynosi 100 zł brutto za każdy zmontowany kWp, niezależnie od liczby zastosowanych złącz MC4.

źródło: Columbus

Najnowsze wieści z branży
Wideo
d